dwutygodnik internetowy
09.09.201927.08.2018
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Kontakt 37/2018: Ekolodzy będą zbawieni

prof. Elżbieta Adamiak – Stefania Barca – Andrzej Dębowski – Michael Edwards – Stanisław Jaromi OFMConv – Dagmara Kubik – ks. Andrzej Luter – Joanna Mazur – Jan Mencwel – Anna Miczka-Klosa – prof. Piotr H. Kosicki – Agnieszka Myszkowska – Ida Nowak – Julita Pezus – Jola Prochowicz – Szymon Rębowski – Antonina Stasińska – Wojciech Szymalski – Jakub Szymik – Karol Trammer – ks. Mirosław Tykfer – Jakub Wygnański – Stanisław Zakroczymski

ZAMÓW NUMER

ZAMÓW PRENUMERATĘ

***

Nie da się w pełni praktykować miłości Boga i bliźniego, jeśli nie potraktuje się poważnie zagrożeń ekologicznych. I na odwrót: nie ma sensu ekologia, która oddziela problemy środowiska od innych bolączek współczesnego świata. Jak podkreśla papież Franciszek, ten sam system i ta sama chciwość prowadzą do wyniszczającej eksploatacji natury oraz do wykorzystywania i niesprawiedliwego traktowania licznych grup społecznych w wielu miejscach globu.

Postanowiliśmy wziąć na warsztat zawarty w encyklice „Laudato si’”, a skierowany do katolików i katoliczek oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, apel o ratowanie naszej planety poprzez porzucenie dotychczasowego sposobu życia i gospodarowania zasobami. Pytamy, co to znaczy dla nas teraz i tutaj, w Polsce – kraju niedoświadczającym najbardziej dotkliwych konsekwencji zmian klimatu, ale nienależącym także do klubu państw najbogatszych, w których być może łatwiej jest głosić tak zwane „wartości postmaterialistyczne”.

Jesteśmy przekonani, że pragnienie zmiany można obudzić w Polkach i Polakach należących do różnych klas społecznych. Ogólnopolska debata dotycząca problemu smogu pokazała, że potrzebę działań systemowych – idących dalej niż wymiana żarówek na ledowe czy kupowanie eko żywności – zaczyna dostrzegać wielkomiejska klasa średnia. Walka o czyste środowisko nie jest i nie powinna być jednak domeną wyłącznie „sytych i zadowolonych”, których stać na bycie „eko”. Sojusznikami w tej walce mogą być również społeczności płacące wysoką cenę za życie i pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach, na przykład śląscy górnicy i ich rodziny. Wierzymy, że grupy uważane dziś za „hamulcowe” zielonych przemian, mogą stać się siłą napędową walki o sprawiedliwość ekologiczną. Niezbędna do tego jest jednak wiarygodna obietnica, że zmiany nie będą realizowane ponad ich głowami, a także że zostaną one oparte na fundamencie społecznej solidarności.

Wybory między samochodem a komunikacją publiczną, między lotem na drugi koniec świata a wakacjami w kraju, między dietą mięsną a wegetariańską czy między paleniem w piecu „byle czym” a zmianą ogrzewania na bardziej ekologiczne – są wyborami moralnymi. Nasze indywidualne starania okażą się jednak niewystarczające, jeśli nie zadbamy o rozwiązania systemowe, które sprawią, że „dobry wybór” będzie dostępny dla wszystkich Polek i Polaków, niezależnie od ich statusu materialnego i miejsca zamieszkania.

W numerze zamieszczamy także piękne nabożeństwo ułożone przez ojca Stanisława Jaromiego, lidera Ruchu Ekologicznego świętego Franciszka z Asyżu. Wierzymy, że lamentacja nad stanem planety może stać się pierwszym krokiem do nawrócenia i podjęcia dzieła całościowej przemiany świata.

Numer przygotowany we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.

logo boell