O nas
Tworzymy jedyny w Polsce magazyn lewicy katolickiej. Udowadniamy, że te pojęcia nie są ze sobą sprzeczne. Budujemy zaangażowane środowisko, publikujemy opiniotwórcze teksty, inicjujemy działania społeczne. Wierzymy, że możliwa jest budowa społeczeństwa przekraczającego podziały ekonomiczne, polityczne, kulturowe, religijne. Zmieniamy Kościół od wewnątrz.
Lewica katolicka – co to właściwie znaczy?
Po pierwsze: sprawiedliwość społeczna i ekologiczna
Podobnie jak miarą wytrzymałości mostu jest wytrzymałość jego najsłabszego przęsła, tak też miarą jakości naszych społeczności jest jakość życia ich najsłabszych członków. Świat jest zbyt złożony, by ktokolwiek z nas ponosił wyłączną odpowiedzialność za swój los. Uważamy, że każdy powinien móc liczyć na solidarność wspólnoty, a nie tylko na litość i współczucie.
Po drugie: przeciwko ubóstwu, wykluczeniu i przemocy
Jesteśmy przekonani o tym, że człowiek nie może żyć pełnią życia, jeżeli na co dzień doświadcza stanów i sytuacji, które odczłowieczają go i ograniczają jego wolność. Problemów społecznych nie rozwiąże jednak samoczynnie ani wzrost gospodarczy, ani ludzka szlachetność. Musi im stawić czoła całe społeczeństwo, zaczynając od wysłuchania tych, którzy przez wykluczenie i cierpienie pozostają niesłyszalni.
Po trzecie: cała nadzieja we wspólnotach
To wspólnoty pozwalają na przekraczanie podziałów społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych. To one tworzą relacje oparte na współzależności i wzajemnym zaufaniu. Stanowczo odrzucamy język klasowej i plemiennej pogardy, który sprawia, że znajdujący się w potrzebie „drugi” staje się niezasługującym na pomoc „innym”, a niekiedy wręcz stanowiącym zagrożenie „obcym”.
Wierzymy w to wszystko nie pomimo tego, że jesteśmy chrześcijanami, lecz właśnie dlatego, że nimi jesteśmy i że bardzo poważnie traktujemy społeczny radykalizm Ewangelii.
Po czwarte: inny Kościół jest możliwy
Wpływamy na Kościół od wewnątrz, bo uważamy, że taka jest rola świeckich katolików. Krytykujemy zjawiska, które budzą nasz niepokój lub stanowczy sprzeciw, takie jak powiązanie z władzą, przestępstwa seksualne i ich tuszowanie, hierarchiczność i klerykalizm. Walczymy o Kościół ubogi, transparentny i gotowy do rozliczania się z własnych grzechów, nieodcinający się od polityki, ale w swoim zaangażowaniu zawsze stający po stronie słabszych.
Gdzie nas czytać?
Na papierze: Trzy razy do roku wydajemy numer papierowy, w którym staramy się kompleksowo opisać wybrane zagadnienie. Wszystkie numery można kupić przez internet (do czego zachęcamy) oraz w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Freta 20/24a w Warszawie. Bieżący numer dostępny jest w salonach Empik na terenie całego kraju.
W Internecie: W magazynie internetowym publikujemy bieżące komentarze oraz teksty z poszczególnych działów. Oprócz tego raz w miesiącu przygotowujemy odsłonę tematyczną, w której zajmujemy się szerzej określonym zagadnieniem.
Nasze działy
Lewa Nawa
Kluczowe jest dla nas pojęcie chrześcijaństwa, które przekracza granice społeczności i kultur. Wierzymy, że chrześcijaństwo jest projektem zbawienia człowieka we wszystkich wymiarach jego życia i w całokształcie jego relacji z innymi. Teksty biblijne inspirują nas do refleksji społecznej i do zaangażowania społecznego (a nie tylko do praktykowania indywidualnej pobożności). Poddajemy je również ciągłej reinterpretacji.
Poza Centrum
W wyniku rozmaitych procesów historycznych (jak na przykład kolonizacja czy rozwój globalnego kapitalizmu), jesteśmy dziś mieszkańcami świata podzielonego, pełnego nierówności i niesprawiedliwości. Świat ten jest w dużym stopniu skrojony na miarę białego heteroseksualnego mężczyzny z klasy średniej, mieszkającego w dużym mieście w jednym z krajów Globalnej Północy. Normy, które przyjęliśmy uważać za „naturalne” , są konstruowane społecznie i służą interesom określonych grup, inne wykluczając. W naszym dziale staramy się obnażać, czym jest przywilej, jakie grupy są nim objęte, a jakie zostały wypchnięte poza jego nawias.
Obywatel
Piszemy o życiu społecznym, gospodarce i sferze publicznej. Krytykujemy zastygłe teorie, które nadal kształtują współczesne myślenie, szukamy problemów i treści jeszcze nieoswojonych. Szczególny nacisk kładziemy na ekonomię, która ze wszystkich nauk społecznych ma dziś największy wpływ na świat poza murami uniwersytetów.
Kultura
Interesuje nas sztuka zaangażowana, otwierająca się na nowe grupy społeczne, oddająca głos osobom wykluczonym. Wykraczamy poza recenzowanie wydarzeń kulturalnych, kładąc znacznie większy nacisk na to, jak dane działania artystyczne odbierane są przez ich adresatów i przede wszystkim na to, kto tym adresatem jest.
Krajoznawczy
Interesuje nas polski krajobraz kulturowy, przyrodniczy i historyczny, który dostrzec można po zejściu z głównych traktów. Opowiadamy o postaciach, wydarzeniach i miejscach, które są lub były istotne z punktu widzenia lokalnych historii i tożsamości. Zachęcamy do odwiedzania miejsc nieznanych z przekazów głównego nurtu, jednocześnie zwracamy uwagę na etykę podróżowania i budowania relacji, które w tej drodze się nawiązują.
Kontakt a KIK
Kontakt narodził się w środowisku Klubu Inteligencji Katolickiej, który do dziś jest jego wydawcą. Pozostając z nim w bliskiej relacji, Kontakt rozwija się i autonomizuje – poglądy wyrażane przez autorów tekstów nie są tożsame z poglądami wydawcy.
Finansowanie
O tym, skąd pozyskujemy środki na działanie i jak można nas wesprzeć, piszemy więcej TUTAJ.