Na przełomie XIX i XX wieku w Indiach doszło do ludobójstwa – szacuje się, że zginęło od 12 do 29 milionów ludzi. Bezpośrednią przyczyną katastrofy były susze nawiedzające kolejne prowincje Indii, których następstwem były trzy fale wielkiego głodu. Pierwsza uderzyła w 1876 roku, koniec ostatniej datujemy na rok 1900. Choć susze nawiedzały Indie regularnie, nigdy przedtem ani nigdy później ich skutki nie były aż tak katastrofalne. Jak wskazuje Mike Davis – amerykański historyk, autor książki „Late Victorian Holocausts” – do katastrofy na przełomie wieków doszło nie w wyniku wyjątkowej dotkliwości anomalii pogodowych czy klimatycznych, a z powodu wolnorynkowej polityki gospodarczej narzucanej siłą koloniom przez Imperium Brytyjskie.
Zarówno przed panowaniem Imperium, jak i w czasie funkcjonowania Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej lokalny porządek gospodarczy był w stanie zdecydowanie złagodzić skutki katastrof naturalnych tego rodzaju. Struktury wiejskie i systemy pomocy pomiędzy regionami pozwalały w momentach kryzysowych przesyłać żywność do innych regionów, a ze względu na różnorodność geograficzną regionu susze rzadko nawiedzały jednocześnie więcej niż kilka prowincji. Jednak po przegranym powstaniu sipajów rozwiązano Kompanię Wschodnioindyjską, a władzę w regionie przejął rząd brytyjski. Indiom zaczęto wówczas narzucać wolnorynkowe warunki handlu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Obniżano i znoszono cła czy kwoty eksportowe, dokonano masowych prywatyzacji, grodzenia i grabieży pól uprawnych. Zniszczono tradycyjne systemy samopomocy, zastępując dawne systemy wymiany i dystrybucji stworzonym i narzuconym na ich miejsce rynkiem.
Efekty były katastrofalne. Gdy prowincja Dekanu została dotknięta suszą w 1876 roku, Indie posiadały znaczne nadwyżki zboża. Jednak tym razem – wbrew dotychczasowym praktykom – zboże nie zaczęło wędrować w kierunku prowincji zagrożonych głodem. W wyniku narzucenia przez Brytyjczyków reżimu rynkowego jedynym motorem przepływu żywności i zbóż stał się pieniądz. Z tego powodu w latach 1877-1878, a więc w apogeum pierwszej z trzech fal Wielkiego Głodu, z Indii wyeksportowano do Europy 6,4 miliona cetnarów zboża. Z każdym kolejnym rokiem eksport rósł.
Władze brytyjskie i lokalni gubernatorzy nie podejmowali działań, które skutecznie łagodziłyby skutki katastrofy humanitarnej. Wiedzeni liberalną filozofią, kolejnymi ustawami zakazywali organizowania działań charytatywnych opartych o fundusze prywatne, które mogłyby obniżyć rynkowe ceny zboża. Stawianym przed potrzebującymi warunkiem otrzymania jedzenia od lokalnych struktur administracyjnych było podjęcie pracy, do której przyjmowano wyłącznie tych, którzy zdawali się być do niej zdolni – a więc nie najbardziej dotkniętych głodem.
Jak opisał tę historię antropolog Karl Polanyi: „W drugiej połowie XIX wieku masy Hindusów bynajmniej nie umarły z głodu dlatego, że były wyzyskiwane przez Lancashire; zginęły tak licznie, ponieważ zburzona została indyjska społeczność wiejska. […] Prawdziwym źródłem głodu w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat w Indiach był wolny handel zbożem połączony z lokalnym brakiem dochodów. […] Problemem okazało się przede wszystkim to, że ludzie nie byli w stanie kupować zboża z powodu niebotycznych cen, które na wolnym, ale nie w pełni zorganizowanym rynku musiały być reakcją na niedobór”.
Nawet jeżeli przyjmiemy najostrożniejsze szacunki dotyczące liczby ofiar brytyjskiej polityki gospodarczej, czyli dwanaście milionów zmarłych, to wciąż więcej niż liczba ofiar Holokaustu czy Wielkiego Głodu w Ukrainie. Pomimo tego Wiktoriański Holokaust – jak nazywa tę historię Mike Davis – został niemal całkowicie zapomniany. Prawdopodobnie dlatego, że w przeciwieństwie do innych zbrodni na podobną skalę nie ma swojego Pol Pota, Stalina czy Hitlera. Zło jest w naszej kulturze przypadłością człowieka, a walka dobra ze złem zwykle jest uosobiona. Brakuje nam języka i archetypów do opowiadania zła, którego źródłem jest system. Tymczasem kilkanaście milionów mieszkańców Indii nie zginęło w wyniku szalonego planu okrutnego władcy, a ekspansji kapitalizmu i wolnego rynku, który – zgodnie z zasadami nim rządzącymi – kierował towary tam, gdzie można było je najdrożej sprzedać. Głodujący Hindusi mieli portfele mniej zasobne niż mieszkańcy Wielkiej Brytanii, więc w tej konkurencji przegrali.
Oczywiście, jak za każdą polityką gospodarczą, tak za Wiktoriańskim Holokaustem stali ludzie – na czele imperium Brytyjskiego Królowa Wiktoria, namiestnik rządu brytyjskiego Lord Lytton (na którym skupia się w swojej książce Davis), dalej w łańcuchu dowodzenia lokalni zarządcy kolonialni. Możemy personalnie oskarżyć któregoś z nich za śmierć milionów Hindusów. Rzecz w tym, że „hitleryzacja” zła jest częścią problemu, a nie rozwiązaniem. Kieruje oburzenie moralne na demoniczną postać z przeszłości – co jest procesem jałowym, jako że wielcy zbrodniarze zwykle od dawna nie żyją.
Odwraca przy tym uwagę od systemowych źródeł przemocy, które stanowiły fundament wydarzeń takich jak Wiktoriański Holokaust, a które nie zmieniły się do dziś. Za to ludobójstwo odpowiadała logika zysku zaaplikowana w ramach sztucznie skonstruowanego i stworzonego przemocą rynku. Te same elementy systemu odpowiadają za to, że sto lat później – w erze bezprecedensowego rozwoju technologicznego – osiemset milionów osób na świecie głoduje i liczba ta z roku na rok wzrasta. W tym samym czasie jedna trzecia produkowanej każdego roku żywności jest marnowana, z czego zaledwie ćwierć wystarczyłaby, żeby całkowicie wyeliminować problem głodu na świecie.
O czym się nie mówi?
Doskonałą ilustrację problemów z mówieniem o przemocy systemowej stanowi zestawienie tematów z pierwszych stron gazet, które wykonała Hannah Ritchie dla „Our World In Data”. Badacze porównali najczęstsze przyczyny śmierci w Stanach Zjednoczonych z doniesieniami prasy na ich temat. Okazało się, że co trzeci zgon spowodowany jest przez choroby serca, za drugie tyle odpowiadają nowotwory. Około siedmiu procent stanowią wypadki drogowe, kolejne siedem to choroby płuc. Nieco mniej – choroba Alzheimera, zawały i cukrzyca. W 2016 roku morderstwa stanowiły poniżej jednego procenta, ataki terrorystyczne – mniej niż jedną dziesiąta promila. Tymczasem jedna trzecia opisywanych w prasie zgonów była związana z atakami terrorystycznymi, jedna czwarta – z morderstwami, piętnaście procent stanowiły samobójstwa. Ponad połowa wszystkich wydarzeń opisywanych w gazetach dotyczyła mniej niż dwóch procent zgonów. I nie chodzi tu o brukowce – dane pochodzą z New York Timesa i Guardiana, gazet powszechnie uważanych za opiniotwórcze i profesjonalne, a nie goniące za tanią sensacją.
Można oczywiście stwierdzić, że ta rozbieżność nie powinna nas dziwić – śmierć z powodu nowotworu nie jest tak spektakularna jak śmierć w zamachu, nie przynależy też do sfery publicznej. Jest to jednak argument nietrafiony – do sfery publicznej należy to, o czym się w sferze publicznej rozmawia, a w gazetach krajowych pisze. Taki kształt przestrzeni medialnej tworzy nasz obraz świata, formułuje wynikające z niego lęki i sposób, w jaki postrzegamy problemy społeczne.
Nie jest to oczywiście problem wyłącznie amerykański. Choć brakuje podobnych zestawień dla Polski, dysponujemy na przykład badaniami warszawskiego ratusza, które wskazują że oczekiwana długość życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet mieszkających na Pradze Północ jest o dziesięć lat niższa niż mieszkańców Wilanowa. Gdyby różnica ta była wynikiem działalności seryjnego mordercy grasującego po wschodniej stronie Wisły, taka informacja nie schodziłaby z pierwszych stron gazet. Rzecz w tym, że mordercy nie ma, nie ma więc figury – uosobienia zła, którym można byłoby rozbudzić opinię publiczną. Są prozaiczne, systemowe przyczyny – różnice w zamożności, gorszy dostęp do usług publicznych, jakość powietrza – dlatego spotykają się z milczeniem.
Zło uosobione budzi w nas emocje i sprzeciw, których nie budzi zło rozmyte w systemie – bardziej złożone, trudniejsze do zrozumienia i rozwiązania. Częściowo bierze się to z kryzysu wyobraźni, na który zapadliśmy na przestrzeni ostatnich dekad. Przekonani, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, uwierzyliśmy że historia się skończyła, kapitalizm jest i będzie źródłem powszechnego dobrobytu, a jedynym, co stoi mu na drodze, są zdegenerowane, złe jednostki (odpowiedzialne za przemoc bezpośrednią), które trzeba zdyscyplinować.
Potrafimy wyobrazić sobie świat, w którym nigdy nie urodził się Stalin, Hitler czy Pol Pot i nie mamy wątpliwości, że byłby to świat lepszy niż ten, w którym żyjemy. Kryzys wyobraźni polega na tym, że nie potrafimy wyobrazić sobie świata bez przemocy systemowej. Sądzimy, że osiemset milionów głodujących osób to cena niezbędna (i warta zapłacenia, szczególnie gdy nie my jesteśmy płatnikiem) za sprawne funkcjonowanie zurbanizowanego, technologicznie rozwiniętego kapitalizmu na globalnej Północy.
Gdzie leży moralność?
Cały ten problem ma swoje korzenie w naszym sposobie myślenia o etyce. Każdy student kierunków humanistycznych na jednych z pierwszych zajęć z filozofii spotyka się z tak zwanym dylematem wagonika. Po szynach porusza się wagonik, na jego drodze do torów przywiązano grupę pięciu osób, pojazd – wiemy to z góry – nie będzie w stanie wyhamować. Przed nimi jest jednak rozwidlenie, a na drugim torze znajduje się przywiązana jedna osoba. Stoimy przy zwrotnicy i możemy zmienić bieg pociągu, ratując pięć osób i zabijając tylko jedną. Jest to eksperyment myślowy, którego od pięćdziesięciu lat używa się w filozofii do ukazania fundamentalnego dylematu moralnego – czy możemy wartościować ludzkie życie i czy można poświęcić życie jednego człowieka dla ratowania innych?
Z eksperymentami tego rodzaju – bo wariantów dylematu wagonika jest kilkadziesiąt – wiąże się jednak fundamentalny problem. Stawiając w centralnej pozycji wybór człowieka przy zwrotnicy, to w tym miejscu identyfikujemy przestrzeń, w której dokonuje się wybór moralny, który – niczym w greckiej tragedii – zawsze jest wyborem tragicznym. Ignorujemy przy tym okoliczności zewnętrzne – nie pytamy kto i dlaczego przywiązał ludzi do torów lub dlaczego pociąg nie zdąży się zatrzymać.
Choć pozornie dylemat wagonika może wydawać się eksperymentem abstrakcyjnym i trudnym do odniesienia do rzeczywistości, to eksperymenty tego rodzaju mają swoje praktyczne zastosowanie. Bywają używane przy programowaniu autonomicznych samochodów – Massachusetts Institute of Technology od kilku lat prowadzi projekt „Moral Machine”, który zbiera moralne intuicje dotyczące tego, kogo powinien zabić autonomiczny samochód, jeżeli nie będzie w stanie się zatrzymać. Na stronie internetowej projektu można wypełnić kwestionariusz – w przykładowej scence widzimy auto pędzące w stronę przejścia dla pieszych i decydujemy, czy lepiej, żeby uderzyło w przechodzą na czerwonym świetle kobietę, czy zabiło pasażera, zjeżdżając gwałtownie z drogi. Podobnych narzędzi używa się przy projektowaniu polityki zdrowotnej – w warunkach ograniczonych funduszy musimy na pewnym etapie podjąć decyzję, czy finansowanie przeznaczymy na wyleczenie kilku osób z chorób rzadkich, czy tysięcy z grypy.
Nie są to oczywiście pytania bez znaczenia, łączy je jednak to, że za decyzję moralną uznaje się wybór tragiczny podjęty w sztywno zakreślonych i niezmiennych warunkach brzegowych. W rzeczywistości jednak warunki brzegowe są zmienne i powinny być przedmiotem moralnego namysłu w takim samym, jeśli nie większym stopniu niż jednostkowe decyzje, na których zwykliśmy się skupiać. Da się projektować miasta, przepisy i ulice w taki sposób, żeby zminimalizować liczbę wypadków i ofiar – międzynarodowa inicjatywa na rzecz ruchu drogowego bez ofiar śmiertelnych nazywa się Vision Zero, a do wcielania jej w życie zobowiązały się na przykład Kanada, Holandia czy Szwecja. Istnieją dziesiątki miast na świecie, w których ten cel już udało się osiągnąć. Podobnie ma się sprawa z problemem wyborów tragicznych w ochronie zdrowia. Żyjemy w świecie, w którym czterdzieści procent zysków międzynarodowych korporacji jest ukrywanych w rajach podatkowych, a znaczna część dręczących nas chorób cywilizacyjnych jest bezpośrednią lub pośrednią pochodną działalności tych firm. To w tym miejscu odbywa się prawdziwy wybór moralny, który definiuje warunki brzegowe naszego systemu, a nie tam, gdzie decydujemy, jak alokować fundusze w niedofinansowanej ochronie zdrowia.
Oczywiście, nie jesteśmy w stanie wyleczyć wszystkich obywateli ze wszystkich chorób i nie bylibyśmy, nawet jeżeli korporacje nie okradałyby obywateli z podatków. Rzecz jednak w tym, na czym się skupiamy i czy za podstawowe pytanie moralne uznajemy „kogo zabić”, czy „kto ustalił zasady gry i jak możemy je zmienić, żeby uratować jak najwięcej osób”.