Od ponad trzydziestu lat jestem nauczycielką języka polskiego, z czego większość spędziłam w jednej szkole, w małomiejskim liceum. Nie bez znaczenia jest to, że pracę rozpoczęłam w 1989 roku i dobrze pamiętam atmosferę tego czasu, której dominującym rysem była „radość z odzyskanego śmietnika”, a z nią też energia i poczucie sprawczości, mimo że nie było łatwo. Zarobki były rozpaczliwie niskie, wyposażenie – archaiczne, duża część kadry w pierwszym miejscu pracy – bez przygotowania pedagogicznego. A jednak szkoła, ta pierwsza, a po trzech latach kolejna, w mojej ocenie dużo lepiej przystawała do rzeczywistości niż szkoła współczesna, gdyż „uczyła się”, ewoluowała i starała się, żeby jej świat nie uciekł. Siłę napędową tej krótkotrwałej zmiany stanowili twórczy, wolni i odpowiedzialni nauczyciele.
Strajk nauczycielski w 2019 roku ostatecznie domknął okres trzydziestu lat, podczas których najpierw kwitła, a potem coraz bardziej obumierała wiara w to, że polska szkoła może być autonomiczna, demokratyczna, wspierana przez państwo, rodziców, samorząd, a zawód nauczyciela cieszył się będzie prestiżem i szacunkiem. Te trzy dekady to naprawdę dużo czasu w całkiem sprzyjającej fazie dziejów, nie najgorszej także pod względem ekonomicznym. I choć nasz kraj dokonał ogromnego skoku pod względem infrastruktury i jakości życia, to w odniesieniu do edukacji ten czas został zmarnowany.
Polska szkoła i nauczyciele w omawianym okresie całkowicie zostali wydani na pastwę pozbawionych wrażliwości technokratów, co znalazło odzwierciedlenie w prowadzonej przez państwo polityce oświatowej. W pierwszych latach po przełomie nauczyciel mógł decydować o wyborze programu innego niż ministerialny, dostosować treści, metody i formy do lokalnych warunków, za czym szło ograniczenie funkcji kontrolnych państwa co do procesu nauczania. Jednak już około roku 1993 nastąpił odwrót od tych liberalnych praktyk na rzecz stosowania przez państwo wytycznych programowych, rozbudowania sprawozdawczości, ograniczenia wyboru podręczników. Państwo co prawda przekazało szkoły samorządom, ale nie oddało wpływu na zarządzanie i nie zapewniło dostatecznego finansowania.
I choć z kolejną reformą wiązane były ogromne nadzieje, to jednak jej wdrożenie nie przełożyło się na poprawę statusu nauczycieli, na barkach których spoczął ciężar wprowadzenia polskiej szkoły w XXI wiek. Jeśli wziąć pod uwagę mój przypadek, to właśnie wtedy, dwadzieścia lat temu, w zawodzie osiągnęłam niemal wszystko, to jest pod względem awansu – stopień nauczycielki dyplomowanej. Nie przyniosło to jednak ani szczególnego prestiżu, ani satysfakcjonującego wynagrodzenia, oznaczało natomiast dotarcie do szklanego sufitu. Tymczasem zdrowy rozsądek i teoria zarządzania podpowiadają, że nie ma zakładów pracy, których sukces wynikałby jedynie z tego, że pracownikom „chce się chcieć”, choć ani nikt im nie daje perspektywy rozwoju i awansu, ani dobrze nie płaci, ani nawet ich nie szanuje i nie wspiera.
Dziś szkoła stanowi negatyw wartości, o które zabiegali twórcy przemian ustrojowych.
Z dzisiejszej perspektywy widzę, że wejście w nowe tysiąclecie dla polskiego nauczyciela stanowiło początek trwających do dziś zawirowań w oświacie. Mam tu na myśli różnej maści reformy i reformy do reform, które korelowały z postępującą deprecjacją zawodu. I oto dziś szkoła stanowi negatyw wartości, o które zabiegali twórcy przemian ustrojowych, które zawsze starałam się urzeczywistniać w mojej pracy i których ostatnimi obrońcami byli nauczyciele strajkujący w 2019 roku. Polska szkoła dziś nie jest ani autonomiczna, ani demokratyczna, ani nowoczesna pod względem programowym, a nauczyciele noszą wstrętną gębę pazernych i nieodpowiedzialnych leni przyprawioną im przez media i polityków. Przez lata każda z ekip rządzących miała w tym swój udział, jednak dopiero obecna dała do zrozumienia, że Polska nauczycieli nie potrzebuje, praca w szkole nie wymaga kwalifikacji i jeśli nauczyciel będzie strajkował, to się go zastąpi kimkolwiek.
Warto zapytać, dlaczego polska oświata kroczy drogą donikąd. Moim zdaniem dlatego, że przez twórców nowej rzeczywistości społecznej i politycznej nigdy nie została uznana za ważną, czego najoczywistszym dowodem – nie będę go tu szerzej rozwijać – jest nader skromny odsetek PKB, jaki gotowiśmy na nią przeznaczyć. Mimo niedofinansowania system działa, jednak głównie dlatego, że opiera się na niskopłatnej pracy kobiet. W dobie pandemii to na nie przerzucono zadanie stworzenia przynajmniej namiastki systemu nauki zdalnej w Polsce i to one w jakiejś części go finansowały, używając prywatnego sprzętu, płacąc za internet i dokształcając się na własną rękę.
Mimo niedofinansowania system działa, jednak głównie dlatego, że opiera się na niskopłatnej pracy kobiet.
Za szczególnie ważną przyczynę kryzysu edukacji uważam zawłaszczenie jej przez siły konserwatywne. Zlekceważenie spraw oświaty niedługo po przełomie 1989 roku spowodowało, że do szkół chronicznie cierpiących na niedobory kadrowe oraz do niezmiennie krzepko trzymającego się mimo zawieruchy dziejowej nadzoru trafiła liczna grupa wysadzonych z partyjnego siodła. Obserwowałam to zarówno na początku lat 90. w Małopolsce, jak też w połowie tych lat na Mazowszu, dokąd się przeprowadziłam, co znamionuje powszechność tych praktyk. W tej sytuacji dyrektorzy szkół, którzy liczyli, że będą je mogli pchnąć na nowe tory, spotkali się z oporem trudnym do pokonania. Podobnie z twórczymi i wykształconymi nauczycielami, którzy na przykład musieli tłumaczyć się z tego, co robią, przed magistrami Wieczorowych Uniwersytetów Marksizmu-Leninizmu.
Presja na nauczycieli w kwestii tego, czego i jak uczą, wzrosła po podpisaniu konkordatu w 1993 roku. W osobach księży katolickich zyskali kolejnych recenzentów swojej pracy, niejednokrotnie uzurpujących sobie prawo do cenzurowania szkolnych programów, a przede wszystkim mających, zwłaszcza poza dużymi ośrodkami, ogromny wpływ na kształt lokalnego życia. Za czytanie w szkole „Prawieku” Olgi Tokarczuk, za praktykowanie nieznanych wcześniej metod pracy z uczniami trzeba było (nadal trzeba) być przygotowanym na dyscyplinującą rozmowę (wersja łagodna, częsta) albo napiętnowanie z ambony (wersja ostra). Te wcześniej nieformalne metody sterowania treściami przekazywanymi w szkole oraz ujarzmiania nazbyt wolnomyślnych pedagogów ujęła w zgrabny system minister Zalewska.
Konkludując: edukacja w Polsce, którą kreują od lat trzydziestu konserwatyści z lewej (tak!) i prawej strony, nie jest świątynią, kopalnią, kuźnią wiedzy, lecz obłożoną dla niepoznaki sidingiem i zaopatrzoną w światłowód starą ruderą, w której się czasem ścianki działowe przestawi, podeprze gdzieś kołkiem, miskę podłoży pod przeciekający dach. Strupieszały system służy obecnie do transmisji archaicznych treści, które, jak wskazują doświadczenia ostatnich dni, wcale się nie przyjmują, niczym obumarłe ziarno. Widzimy jak na dłoni – po zachowaniu i wyglądzie, po hasłach i po języku młodych manifestantów – że oni z internetu, nie ze szkół tacy.
Jeśli trzeba zdecydować, czego i jak w niej uczyć, jakie wartości w niej rozwijać – wtedy się okazuje, że jest szkołą ministra edukacji i tych, którzy go tym ministrem uczynili.
Konserwatyzm polskiego systemu edukacyjnego manifestuje się jednak przede wszystkim w trwaniu odziedziczonego po komunizmie centralistycznego modelu jego funkcjonowania. Czyja jest szkoła? Odpowiedź zależy od okoliczności. Jeśli trzeba coś kupić albo zrobić, na co brak środków (na przykład wdrożyć reformę) – wtedy jest szkołą nauczycieli i rodziców. Jeśli trzeba zdecydować, czego i jak w niej uczyć, jakie wartości w niej rozwijać – wtedy się okazuje, że jest szkołą ministra edukacji i tych, którzy go tym ministrem uczynili. Jeśli trzeba powołać dyrektora – okazuje się, że decyduje o niej organ prowadzący, na przykład powiat. I choć powiat to wspólnota samorządowa, starosta uważa, że powiat to on. Ministerstwo zajmuje się inżynierią społeczną, kuratorium – biurokratycznym przetwarzaniem kreowanej fikcji, a organ prowadzący – rozgrywkami personalnymi, dzieleniem i rządzeniem. Pożądanym modelem nauczyciela pracującego w takiej szkole jest człowiek niesamodzielny i bezkrytyczny, skupiony na meldowaniu „górze”, jak wiernie wypełnia jej dyspozycje. Jeśli akurat taki nie jest, to opisana przeze mnie trzygłowa hydra zrobi wszystko, by go pognębić, aż przegoni wszelką wolną myśl ze szkoły razem z myślicielem.
Gdyby szkoła była ważną sprawą w Polsce, szanowano by nauczycieli i ufano by im. Od lat sytuacja pod tym względem zmienia się jedynie na gorsze. Zamiast rozwiązać problem negatywnej selekcji do zawodu poprzez realizowanie wysokich standardów kształcenia nauczycieli, wprowadzenie motywacyjnego systemu wynagradzania i zapewnienie im autonomii, obudowuje się szkołę armią nadzorców, kontrolerów oraz konsultantów i doradców. Gdzie w tym sens? Marzy mi się więc zlikwidowanie kuratoriów, które w niczym nie pomagają, za to głównie przeszkadzają. Urzędnicy kuratoryjni z całym zaangażowaniem wyjaśniają sprawy, o jakich dowiadują się z anonimów. Jeśli trzeba dokuczyć dyrektorowi – przyjadą na doraźną kontrolę w dobie pandemii na chwilę przed powrotem uczniów do szkoły, powiadamiając o niej telefonicznie w przeddzień. Są rekordzistami w wytwarzaniu najbardziej niedorzecznych ankiet (jak odpowiedzieć na pytanie związane z edukacją zdalną: „Czy uczniowie mają dostęp do internetu?”?). Przez wiele lat odtrutkę dla urzędniczej opresji znajdowałam w działalności pozarządowej, realizując projekty edukacji nieformalnej z młodzieżą. Ale i to już powoli odchodzi do przeszłości, odkąd przepisy ograniczają działalność NGO na terenie szkół.
Gdyby szkoła była ważną sprawą w Polsce, szanowano by nauczycieli i ufano by im.
Jaskrawym świadectwem lekceważenia edukacji w Polce jest również skrajna niestabilność systemu, która wynika z postępującego upolitycznienia form życia społecznego. Inaczej, niż jest to w krajach sukcesu edukacyjnego i najbardziej wyrównanych szans, kolejne ekipy rządzące traktują oświatę jako wdzięczne narzędzie manifestowania swojej sprawczości i dowodzenia, że obietnice wyborcze zostały dotrzymane, nawet jeżeli były zbędne lub szkodliwe – jak ostatnia fatalna w skutkach deforma. Politycy maniakalnie wtrącają się do tego, jakie lektury uczniowie mają czytać, oraz, szczególnie w ostatnim okresie, kształtują podstawy programowe i plany nauczania na zamówienie partyjne. W cyklach około pięcioletnich polską szkołą miotają akcje i reakcje wywołane zmianami ekip rządzących (twarzami polityki odwetu pozostaną Łybacka i Zalewska), a jeśli już któraś trwa dłużej, to popełnia błędy zmuszające do odsunięcia zaplanowanych zmian (perypetie z tak zwaną nową maturą) albo wycofania się z nich rakiem (likwidacja liceów profilowanych, rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej w wieku sześciu lat).
Tak więc trzydzieści lat przepracowałam w firmie, która nigdy nie wyszła z fazy reorganizacji, i właśnie wyschła życiodajna studnia, z której czerpałam siły, by to dalej znosić. Myślę, że w mojej sytuacji jest wielu nauczycieli w Polsce. Ich marzenia o uprawianiu pięknego i ważnego zawodu przerodziły się w gorzką świadomość zmarnowanego życia. Wymyślona przez polityków, oparta na koncepcjach pedagogicznych rodem z XIX wieku, w strukturze rodem z epoki stalinowskiej, współczesna polska szkoła nie pomaga młodym ludziom odnaleźć się w nowych warunkach, systemowo pogłębia nierówności w dostępie do wiedzy, wyklucza i stygmatyzuje.
Czy jest szansa na jej odrodzenie? Być może tak, gdyby został zahamowany proces niszczenia wartości obywatelskich. Może wówczas zostałby zawiązany rodzaj umowy społecznej, opartej na strategicznej wizji edukacji i gwarantującej konsekwentną realizację planu naprawy bez względu na zmiany u steru władzy, ale elastycznie reagującego na dynamiczny kontekst kulturowy i cywilizacyjny. Świat, który znamy, odchodzi w przeszłość, dlatego Polsce potrzebna jest bardzo szybko odpowiadająca obecnym wyzwaniom szkoła, a w niej – sprawczy i wrażliwi nauczyciele.