dwutygodnik internetowy
24.09.2012
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

W Polsce, czyli wszędzie

Festiwal WARSZAWA CENTRALNA zaprasza do dialogu i refleksji ludzi kultur odmiennych etnicznie, społecznie, wyznaniowo i politycznie. Polska ma stać się miejscem spotkania różnorodnych tożsamości.

Francuski pisarz przełomu wieków, Alfred Jarry, jest autorem niezbyt pochlebnych słów o naszym kraju: „W Polsce, czyli nigdzie”. Znajdujemy się na styku kultur, między tak różniącymi się od siebie postępowym Zachodem i wiecznie goniącym go Wschodem. Ale przecież można znaleźć korzyści płynące z braku tej klasyfikacji. Polska może stać się miejscem spotkania różnych kultur, nie mogąc się w pełni zidentyfikować z tylko jedną z nich. Poszukiwaniem form dialogu międzykulturowego, wykorzystującym położenie naszego kraju, zajmuje się już od 2008 roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny WARSZAWA CENTRALNA. Chce, by na słowa Jarry’ego spojrzeć pod innym, bardziej konstruktywnym kątem: W Polsce, czyli wszędzie.

Festiwal rozpoczął się w sobotę 22.09 i trwa do 30.09. Tegoroczna, już trzecia edycja, odbywa się pod hasłem MISTYFIKACJE. Chcemy zaprosić naszych widzów do sztucznie, czytaj: „artystycznie”, wykreowanej przez wyobraźnię artystów strefy gry, intrygi, utopii, w której dzięki pewnej manipulacji, stwarzaniu pozorów czy wręcz aranżowaniu fałszywych przestrzeni, procesów i sytuacji możemy z większą ostrością przyjrzeć się mechanizmom współczesnego świata – mówi Paweł Miśkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego.

 

Na tegorocznej, nieco okrojonej edycji festiwalu, prezentowane są trzy spektakle wybitnych twórców współczesnego teatru. W sobotę odbył się pokaz otwierający – pierwszy aktu najnowszego przedstawienia Krystiana Lupy. Reżyser ponownie sięgnął po powieść Alfreda Kubina „Po tamtej stronie”, którą pod tytułem „Miasto snu” wystawił już w 1985 roku w Starym Teatrze w Krakowie. Spektakl, będący swego rodzaju podróżą wgłąb jaźni bohatera, okazał się być nie lada sukcesem. Niebywale nowatorski, jednak po 27 latach nadszedł czas na zmiany. Lupa wraca więc z jego nową wersją.

W tym tygodniu będzie można zobaczyć również ostatnie dzieło niemieckiego reżysera, zmarłego w 2010 roku, Christopha Schlingensiefa „Via Intolleranza II”. Jej autor, wieczny prowokator, jeden z najbardziej zaangażowanych politycznie niemieckich artystów XX wieku, nawiązuje do opery Luigiego Nono „Intolleranza 1960” – dzieła, które wyrażało sprzeciw wobec rasizmu i nietolerancji. Schlingensief od lat zajmował się problemami Afryki, swoją sztukę zrealizował w wybudowanej z własnej inicjatywy wiosce operowej w Burkina Faso z grupą międzynarodowych aktorów. Stawia ważne dla Europejczyków pytania o to, jak dziś wygląda nasza tolerancja dla mieszkańców Afryki.

 

Festiwal zakończy spektakl szwajcarskiego reżysera, a zarazem wirtuoza muzyki, Christopha Marthalera Konwencjonalny teatr nie wciągnął mnie. Pozostałem muzykiem. To twórca niekonwencjonalny, bohaterami jego spektakli są ludzie wykluczeni, których reżyser pokazuje z sympatią. „±0” (plus minus zero) to opowieść o Grenlandii. Wszystko odbywa się w zbudowanej na scenie bazie podbiegunowej i to tam, na największej wyspie świata, w miejscu zupełnie wyizolowanym, ważą się ludzkie losy. Przedstawienie wykorzystuje muzykę i charakteryzuje się przewrotnym poczuciem humoru.

Podczas festiwalu spektaklom także towarzyszyć będą prace audiowizualne pokazywane w Teatrze Dramatycznym w latach 2008 – 2012. Zostanie pokazana m. in. „Msza” Artura Żmijewskiego i „Communitas” Aernouta Mika.

 

Festiwal WARSZAWA CENTRALNA zaprasza do dialogu i refleksji ludzi kultur odmiennych etnicznie, społecznie, wyznaniowo i politycznie. Polska ma stać się miejscem spotkania różnorodnych tożsamości, a przestrzenią ku temu odpowiednią stały się deski Teatru Dramatycznego.

Serdecznie zapraszam na festiwal.

 

3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny
WARSZAWA CENTRALNA 2012:
„Mistyfikacje”
22.09 – Miasto snu. Akt I reż. Krystian Lupa – pokaz otwierający Festiwal

26.09 – Via Intolleranza II, reż. Christoph Schlingensiefa

30.09 – ±0.Baza podbiegunowa reż. Christoph Marthaler

Przegląd prac video.