Spojrzeć szerzej. Aborcja w świetle teologii wyzwolenia
„Teologowie wyzwolenia, którzy ostro sprzeciwiali się wszelkim rodzajom niesprawiedliwości społecznej, rzadko wspominają o niesprawiedliwości względem kobiet i milczą na temat patriarchalnej teologii reprodukcji i patriarchalnych usiłowań narzucania tego, w jaki sposób kobiece ciała mają istnieć w świecie” – pisała w 1995 roku w tekście o aborcji Ivone Gebara, katolicka teolożka ekofeministyczna i zakonnica, oskarżając teologię wyzwolenia o męskocentryczną perspektywę. Faktycznie, problematyka aborcji i praw reprodukcyjnych rzadko pojawia się w klasycznych tekstach, a najbardziej znani teologowie wyzwolenia wypowiadają się na temat aborcji z rzadka.
Dobrze znane są poglądy na tę sprawę świętego Oscara Romero, który zarówno aborcję, jak i antykoncepcję czy homoseksualizm uważał za konsekwencje skupienia kapitalistycznego Zachodu na przyjemności i użyteczności. Wielokrotnie wypowiadał się także przeciwko traktowaniu zmniejszania przyrostu naturalnego jako potencjalnego remedium na problemy ekonomiczne w krajach globalnego Południa, uważając je za narzucane przez globalną Północ. Jego pogląd na aborcję łączył perspektywę opcji na rzecz ubogich z przesłankami charakterystycznymi dla katolickiej etyki reprodukcyjnej jako takiej: uznaniem poczęcia za początek życia ludzkiego oraz przekonaniem, że ludzka płodność jest znakiem Bożego błogosławieństwa i darem, na który nie należy się zamykać. Ograniczanie ludzkiej płodności jest, zdaniem Romera, ciosem w godność człowieka jako obrazu Bożego. Co ważne, uwagi te dotyczą nie tylko kwestii moralnej oceny aborcji, ale również sfery regulacji prawnych.
Wypowiedzi te pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat. Trudno też nazwać je typowymi dla teologii wyzwolenia jako takiej: dominującą w jej ramach strategią było raczej omijanie problematyki związanej z szeroko rozumianym feminizmem, w tym aborcji, i wysuwanie na pierwszy plan ucisku ekonomicznego. W ostatnich dekadach obserwować można jednak otwieranie się teologii wyzwolenia na problematykę feministyczną (na co wpływ miał rozwój teologii feministycznej i intersekcjonalnego feminizmu), a także zagadnienia związane z innymi rodzajami ucisku i wykluczenia. Tłumacząc potrzebę rozszerzonego wydania swojej „Teologii wyzwolenia”, uważany za ojca ruchu Gustavo Gutiérrez opisuje między innymi przebudzenie na znaturalizowaną wcześniej przemoc wobec kobiet, podkreślając rolę ich doświadczeń w dalszej ewolucji nurtu. Rozwijają się również podejścia, które łączą inspiracje płynące z teologii wyzwolenia z teologią feministyczną czy ekofeministyczną.
Mimo tego otwarcia nadal wśród najbardziej znanych teologów wyzwolenia zauważalna jest niechęć do podejmowania kwestii aborcji, co widać między innymi u przywoływanego Gutiérreza. Wyjątkiem jest tu najbardziej niepokorny względem Magisterium Leonardo Boff, który wielokrotnie wypowiadał się publicznie za legalizacją aborcji, uważając, że należy brać pod uwagę nie tylko aspekt moralny, ale także kwestię zdrowia publicznego (szacuje się, że w Brazylii co dwa dni kobieta umiera w wyniku źle przeprowadzonej aborcji).
W krótkim tekście w 2014 roku, opowiadając się za życiem „we wszystkich jego fazach i formach” i przeciwko uznaniu moralnej neutralności aborcji, Leonardo Boff krytykuje faryzejskie skupienie jedynie na życiu poczętym.
W krótkim tekście w 2014 roku („Discutir el aborto por amor a la vida”), opowiadając się za życiem „we wszystkich jego fazach i formach” i przeciwko uznaniu moralnej neutralności aborcji, Boff krytykuje faryzejskie skupienie jedynie na życiu poczętym, a także rozważanie aborcji w oderwaniu od rzeczywistości społecznej – a więc ogromnej nędzy, często poniżej minimum egzystencji, i zatrważającej liczby nielegalnych aborcji i ich konsekwencji. Odpowiedzią na tę sytuację powinna być, jego zdaniem, „nie policja, ale odpowiedzialna polityka zdrowotna i poczucie realizmu”. Przeciwdziałanie aborcji nie ma więc polegać na kryminalizacji, która zagraża zdrowiu i życiu kobiet, ale przede wszystkim na stworzeniu takich warunków, w których kobiety nie będą jej potrzebować. Przywołując wypowiedzi Franciszka, Boff apeluje także o większą wrażliwość w opiece duszpasterskiej względem osób, które aborcji dokonały.
Odpowiedzialni za dzieci świata
Pierwsze pokolenie teologów wyzwolenia, jak widzieliśmy, nawet jeśli podejmuje problematykę aborcji, czyni to w zasadzie marginalnie. Systematycznej refleksji na temat praw reprodukcyjnych w świetle teologii wyzwolenia podjęła się jednak w tekście „Race, Class, and Abortion: How Liberation Theology Enhances the Demand for Reproductive Justice” Thia Cooper, amerykańska teolożka i wykładowczyni. Przekonuje ona, że spojrzenie na spór aborcyjny z perspektywy opcji preferencyjnej na rzecz ubogich prowadzi do jego przedefiniowania. Doświadczenie tych najbardziej wykluczonych – przede wszystkim kobiet z mniejszości etnicznych i kobiet wykluczonych ekonomicznie – nie mieści się bowiem w ramie konfliktu podejścia „pro choice” i podejścia „pro life”.
Jeśli nawet pierwsze pokolenie teologów wyzwolenia podejmuje problematykę aborcji, czyni to w zasadzie marginalnie.
Odnosząc się do licznych badań i statystyk, Cooper wskazuje, że praktyki wielu kobiet nie pokrywają się z ich przekonaniami światopoglądowymi, a model myślenia o prawach reprodukcyjnych jako sferze wyboru opiera się na prześlepianiu różnego rodzaju ograniczeń i przymusów, jakie są społecznie narzucane na kobiety, ostatecznie „uprzywilejowując białe kobiety z klasy średniej i wyższej, które mają większą możliwość podejmowania takich decyzji”. Cooper wskazuje także na długą historię przymusowego zmniejszania dzietności kobiet biednych i czarnoskórych. O tym, kto ma prawo i możliwość posiadania potomstwa, ostatecznie decyduje więc nie wyizolowana jednostka, ale społecznie narzucone warunki. W tym świetle jednak także model „pro life” okazuje się abstrakcją: istniejące warunki ekonomiczne i społeczne powodują bowiem często niemożliwość praktycznego opowiedzenia się „za życiem”, zmuszając kobiety do wybierania między jakością życia ich rodziny i życiem płodu albo uniemożliwiając im podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny.
O tym, kto ma prawo i możliwość posiadania potomstwa, ostatecznie decyduje nie wyizolowana jednostka, ale społecznie narzucone warunki.
Kwestię aborcji – mówi autorka – trzeba więc analizować w kontekście społecznym i z uwzględnieniem całej sfery reprodukcji, nie jako kwestię dotyczącą jedynie kobiety, jak czyni to ruch „pro choice”, albo tylko płodu, jak w ruchu „pro life”. Czerpiąc z teologii wyzwolenia i ekofeminizmu, Cooper sugeruje rozszerzenie odpowiedzialności: „Jeśli kobieta nie może zdecydować się na posiadanie i wychowanie dziecka w bezpiecznym i zdrowym środowisku, jest to grzech popełniony przeciw Bogu przez nas wszystkich, nie tylko przez biologicznych rodziców”, gdyż „wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie dzieci […] nie tylko naszych własnych dzieci, ale dzieci świata”. Jeśli tak, to uznanie zasady świętości życia i wybór za życiem wymagają od nas bardziej kompleksowego myślenia i działania na rzecz świata, który strukturalnie sprzyja życiu (zarówno narodzonemu, jak i nienarodzonemu), a nie wymuszania na kobietach ponoszenia trudów, za które sami nie chcemy podjąć odpowiedzialności. Oznacza to zarazem przesunięcie debaty aborcyjnej ze sporu skupionego na kwestii legalności na rzeczywiste wybory kobiet i czynniki, które na nie wpływają.
Uznanie zasady świętości życia i wybór za życiem wymagają od nas bardziej kompleksowego myślenia i działania na rzecz świata, który strukturalnie sprzyja życiu.
Tworzyć warunki dla życia
Sytuacja w Polsce jest niewątpliwie odmienna niż sytuacja chociażby w Brazylii. Nie ulega jednak wątpliwości, że prawny zakaz aborcji najbardziej uderza w kobiety o najniższym kapitale ekonomicznym, a także społecznym (chociażby w kobiety spoza dużych miast) – kobiety z klas średnich i wyższych stać na wyjazd za granicę czy wykonanie bezpiecznego zabiegu nielegalnie. W Polsce ciągle brakuje potrzebnych zabezpieczeń społecznych, a pogarszająca się kondycja polskiej ochrony zdrowia nie skłania do rodzenia żadnych dzieci, co dopiero dzieci z niepełnosprawnościami. Nie skłania do tego także – powiedzmy to wyraźnie – systemowo wspierany przez władzę patriarchalizm, przerzucający odpowiedzialność za dziecko niemal całkowicie na matkę.
To nie tak, że powinniśmy wycofać się w sferę prywatną, dla chrześcijanek głosząc heroizm mimo wszystko, a resztę świata i jego wybory moralne pozostawiając sekularnej dowolności.
Zaniepokojenie budzi oczywiście narracja, która uznaje aborcję za wybór całkowicie neutralny moralnie bądź rozważa dostępność aborcji jako najbardziej oczywistej odpowiedzi na niepełnosprawność płodu, nie podejmując zarazem żadnej poważnej debaty na temat konieczności wieloaspektowej poprawy sytuacji rodzin osób z niepełnosprawnością, obejmującej zarówno elementarne kwestie ekonomiczne, jak też szeroką problematykę dostępu do usług publicznych czy integracji społecznej. Reakcją na to zaniepokojenie nie może być jednak próba przyklepania chrześcijańskiej z nazwy hegemonii w sferze prawodawstwa (przyklepania, dodajmy, z ostentacyjnym brakiem szacunku dla debaty społecznej), które albo nie wpłynie znacząco na liczbę faktycznie wykonywanych aborcji, albo egoistycznie pozostawi kobiety same z trudami rodzicielstwa. Nie oznacza to jednak zarazem, że powinniśmy wycofać się w sferę prywatną, dla chrześcijanek głosząc heroizm mimo wszystko, a resztę świata i jego wybory moralne pozostawiając sekularnej dowolności. Naszą odpowiedzią na Boże wezwanie do wyboru życia powinno być zarówno strukturalne, jak i indywidualne, tworzenie warunków do wzrastania życia, jak mówi Boff, „we wszystkich jego formach i fazach”.