dwutygodnik internetowy
20.04.2015
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Nekrolog. Ostatni cesarski brat

Brat ostatniego cesarza Chin zmarł w wieku 96 lat, nie dożył lat 10 000.

PuRen, znany również jako Jin Youzhi urodził się w 1918 roku, czyli rok po wyrzuceniu jego rodziny z Zakazanego Miasta. Rządy jego brata – PuYi – zakończyły się wraz z „rewolucją Xinhai”. To wtedy dobiegł kres panowania mandżurskiej dynsati Qing, władającej w Chinach od 1644 roku. Brat nieboszczka był ostatnim cesarzem Chin, a został nim w 1908 roku, gdy miał zaledwie dwa lata i dziesięć miesięcy.

 PuRen, ostatni cesarski brat

 

PuRen, z pomocą swojego ojca, w 1940 roku założył szkołę podstawową i do przejścia na emeryturę pracował w niej jako dyrektor. Później, po przejęciu szkoły przez chińskie władze, jako nauczyciel. Będąc jeszcze dyrektorem szkoły zatrudnił w niej swoją siostrę, która również była nauczycielką. Miał trzech synów i dwie córki, którzy do dziś rzadko udzielają wywiadów.

Partia komunistyczna, która przejęła władzę w 1949 roku, ofiarowała mu symboliczne miejsce w Komitecie. Miał być konsultantem.

Ostatni raz media rozpisywały się o PuRen w 2006 roku, kiedy już w bardzo podeszłym wieku złożył pozew, twierdząc, że wystawa na temat jego brata PuYi narusza rodzinne prawa autorskiej. Pekiński sąd umorzył sprawę.

PuRen, po śmierci swojego starszego brata PuJie (1994), był tytularnym cesarzem Chin. Dożył 96 lat, zmarł w piątek (10 kwietnia). Był najmłodszym bratem ostatniego cesarza Chin i tym samym zakończył dynastię Qing. Nowym tytularnym cesarzem z rodu Aisin Gioro został jego najstarszy syn, Jin Yuzhang.

po lewej: Jin Yuzhang, nowy tytularny cesarz Chin

„Wan sui wan sui wan wan sui!” – tradycyjny okrzyk dla nowego Cesarza, życzący mu „10 000 lat!”

Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Babaoshan w Pekinie, na którym znajdują się groby wybitnych chińskich rewolucjonistów i byłych przywódców partii komunistycznych.