Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy
Pod koniec stycznia mijającego roku zapraszaliśmy Was do lektury pierwszego wydania internetowego dwutygodnika Magazynu Kontakt pod naszą redakcją. Byliśmy pełni tak nadziei, jak i obaw. Z jednej strony ciekawi byliśmy pracy nad nowym projektem, w odświeżonym zespole, który już wówczas rokował znakomicie. Z drugiej zaś zdawaliśmy sobie sprawę, że nie będzie łatwo przekonać Was do nowej formuły pisma: obszerniejszego, lecz wydawanego w dwa razy dłuższych odstępach.
Szczęśliwie okazało się, że nasze obawy były przesadzone, a nadzieje, jak najbardziej realistyczne. Dzięki poszerzeniu zespołu i zmianie trybu pracy redakcja zyskała niezbędny „oddech”, dzięki któremu mogliśmy komentować rzeczywistość z szerszej i, wydaje nam się, pełniejszej perspektywy. Udało nam się wzbogacić listę dziedzin i tematów, na które pisaliśmy, znacząco powiększyło się też grono naszych współpracowników. Wszystkie te zjawiska znalazły swój efekt w tym, że jest Was coraz więcej. Nasz Magazyn dociera do wyraźnie szerszej i bardziej zróżnicowanej grupy Czytelników, co sprawia nam olbrzymią satysfakcję i powoduje, że wciąż mamy chęć się dla Was rozwijać.
Drodzy Państwo, mijający rok nie należał do spokojnych. Wręcz obfitował w rozmaite zjawiska i wydarzenia dużej doniosłości, choć o różnej skali i wydźwięku. Staraliśmy się z być „na bieżąco” z tym, co działo się w Polsce, Europie i Poza Europą, a także w naszym Kościele (w wymiarze krajowym i globalnym). Te wydarzenia, niektóre niepokojące, inne budzące nadzieję, staraliśmy się komentować z naszej, „katolewicowej” perspektywy. Nie zaniedbywaliśmy pracy na „poziomie meta” publikując teksty i wywiady istotne z punktu widzenia bliskich nam wartości a niekoniecznie ściśle powiązane z bieżącymi wydarzeniami.
Chcieliśmy się z Wami podzielić naszym tegorocznym dorobkiem. W ciągu najbliższych dwóch tygodni opublikujemy, w trzech częściach wydanie specjalne, prezentujące najlepsze wywiady, teksty i ilustracje, które ukazały się na naszych łamach przez ostatnie 12 miesięcy. Dobór materiałów został dokonany według dwóch kryteriów. Po pierwsze, braliśmy pod uwagę ich popularność. Wszystkie teksty, które znajdziecie Państwo w tych wydaniach, zdobyły znaczące uznanie Czytelników w momencie, w którym były publikowane. Po drugie, liczyła się dla nas różnorodność. Chcieliśmy, aby reprezentowały one wszystkie działy naszego dwutygodnika. Istotne było też dla nas, aby te podsumowujące wydania przypomniały najważniejsze tematy, z jakimi zmagaliśmy się przez kończący się rok.
W pierwszej części naszego podsumowania chcemy zaprezentować najważniejsze wywiady, które ukazały się u nas w ciągu ostatniego roku. Zapraszamy do lektury rozmów:
- Ignacego Dudkiewicza z Katarzyną Doboszyńską-Markiewicz i Kamilem Markiewiczemo doświadczeniu utraty dziecka a także o tym, czy da się z nią w jakikolwiek sposób pogodzić.
- Stanisława Zakroczymskiego z Haliną Birenbaum o tym, dlaczego i jak należy opowiadać o doświadczeniu Holocaustu i czy to doświadczenie może ocalić nas przed złem obecnej epoki.
- Zuzanny Morawskiej z dr. Adamem Bodnarem (który w trakcie wywiadu nie śnił jeszcze pewnie o tym, że zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich) o hańbie jaką polskiemu państwu, prawu i klasie politycznej przyniosła sprawa więzień CIA w Polsce.
- Wandy Kaczor z prof. Anną Ceterą-Włodarczyk o tym, jak wiernie, inteligentnie i ciekawie zarazem przekładać lirykę, epikę i dramat na język polski.
- Anny Dobrowolskiej i Szymona Rębowskiego z Włodzimierzem Albinem (prezesem Zarządu Polskiej Izby Książki) o tym, dlaczego książka nie jest zwykłym towarem rynkowym i jak należy regulować jej rynek.
- Zuzanny Morawskiej i Stanisława Zakroczymskiego z Lucyną Dargiewicz (szefową Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych) o tym, dlaczego byt zawodu pielęgniarki w Polsce jest zagrożony i dlaczego należy natychmiast coś z tym zrobić.
Już za kilka dni ukażą się dwie kolejne części wydania podsumowującego zawierające najlepsze teksty i ilustracje. Tymczasem, raz jeszcze nieśmiało zapraszając do lektury „Kontaktu” na co dzień i od święta, korzystamy z okazji by życzyć Państwu, aby rok 2016 był mniej nieprzewidywalny niż ten, który właśnie żegnamy.
Ala Budzyńska i Stanisław Zakroczymski,
Wraz z całym zespołem redakcyjnym www.magazynkontakt.pl
Stanisław Zakroczymski
Ala Budzyńska