„Nie mogę, jestem kierowcą” – taką wymówkę sugeruje autorka bloga My Polish Course w odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego nie pijemy na imprezie. Zdaje się przy tym być zupełnie pogodzona z faktem, że namawianie – także natarczywe – do wspólnego spożywania alkoholu jest w Polsce codziennością. A przecież traktowanie tego zachowania jako typowego dla naszej kultury nie sprawia, że staje się ono z automatu akceptowalne.
Ale może nie ma się co dziwić takiej postawie, skoro codziennością jest też samo picie – zawsze „jest do niego okazja”, a każda okazja wymaga „odpowiedniego” świętowania? Wesela bez (mocnych) alkoholi nadal budzą przecież zdziwienie czy niekiedy nawet oburzenie gości, a Polacy uchodzą za mających wyjątkowo mocne głowy – przynajmniej w skali europejskiej. Jak to wszystko ma się jednak do wyników prowadzonych przez międzynarodowe organizacje badań? Czy rozmaite cechy spożycia alkoholu w Polsce rzeczywiście uzasadniają ten specyficzny powód do narodowej dumy?
Alkohol skraca życie
Według danych OECD (Preventing Harmful Alcohol Use, 2021) średnie spożycie alkoholu w Europie wynosi 11,3 litra czystego alkoholu rocznie na osobę. W Polsce wypijamy 11,7 litra, nie wyróżniamy się więc znacząco na tle sąsiadów. Przodują Czesi (14,4 litra), Litwini (13,2 litra), Niemcy (12,9 litra) i Łotysze (12,8 litra), w bezwzględnych liczbach wyprzedzają nas także Rosjanie, Austriacy i Francuzi. Wyjątkowo wysoki dla Polski jest natomiast prognozowany spadek współczynnika HALE (Healthy Life Expectancy) – zdaniem autorów raportu, do 2050 roku średnia długość życia w Polsce ze względu na czynniki związane z nadużywaniem alkoholu spadnie aż o 19 miesięcy. Podobnie wysoki wskaźnik tej prognozy dotyczy Estonii i Łotwy, większe spadki mają odnotować tylko Litwa (23 miesiące) i Rosja (20 miesięcy).
Część z tych krajów łączy wysoki poziom uzależnienia od alkoholu w dorosłej populacji (nawet 9,3% w przypadku Rosji), Litwa i Łotwa wyróżniają się natomiast wysokim odsetkiem osób upijających się przynajmniej raz w miesiącu (odpowiednio 49,3 oraz 44% dorosłych). W przypadku pozostałych wymienionych krajów – w tym Polski – wyniki oscylują w granicach trzydziestu kilku procent, a więc bliżej europejskiej średniej. Wszystkie kraje z tej grupy łączy natomiast ich tradycyjne przywiązanie do mocnych alkoholi na bazie spirytusu. Co prawda we wszystkich tych państwach na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat najchętniej wybieranym napojem alkoholowym stało się piwo, ale wódka pozostaje wciąż wysoko w strukturze konsumpcji (ponad 30% ogólnego spożycia alkoholu w każdym z wymienionych państw).
Bardziej szczegółowe dane, które pozwoliłyby na głębsze porównywanie państw z tej grupy – są niestety niedostępne. Raport OECD skupił się tylko na pewnych aspektach spożywania alkoholu, a przede wszystkim na jego skutkach. Na podstawie innych badań (Comparative monitoring of alcohol epidemiology across the EU, RARHA 2016) można sformułować jeszcze jedną analogię – częstotliwość picia alkoholu „w plenerze” sytuuje Polskę i Litwę powyżej europejskiej średniej, w gronie państw takich jak Bułgaria, Portugalia, Hiszpania, Chorwacja, a więc krajów o dużo bardziej sprzyjającym ku temu klimacie. Mowa tutaj wyłącznie o osobach, które zadeklarowały, że robiły to raz w tygodniu lub częściej w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy – w przypadku odpowiedzi „kiedykolwiek w ciągu tego okresu” wysokie wyniki osiągają także Dania, Islandia oraz inne kraje Europy Północnej.
Niestety, badania RARHA nie uwzględniają wyników ankiet z Austrii, Niemiec, Czech czy omawianych wyżej Rosji i Łotwy, trudno więc na ich podstawie formułować daleko idące wnioski. W części z tych krajów badania nie przeprowadzono (Czechy i Rosja), rezultatów pozostałych nie opublikowano w całościowym raporcie.
Pijemy ryzykownie
Wnioski z raportu RARHA sugerują przy tym istnienie dwóch dominujących modeli picia – śródziemnomorskiego: z często spożywanymi niewielkimi dawkami alkoholu, oraz północnoeuropejskiego (w tej grupie znajdują się kraje nordyckie, bałtyckie i Polska): z rzadziej spożywanymi dużymi porcjami alkoholu. Ten drugi model osiąga swoje ekstremum właśnie w Polsce – jedna czwarta naszej całościowej konsumpcji alkoholu przypada na tak zwane RSOD (Risky Single Occasion Drinking, które oznacza spożycie jednorazowo powyżej 40 gramów czystego alkoholu u kobiet i 60 gramów u mężczyzn). Co więcej, przeciętna ilość czystego alkoholu spożywanego przez Polaków podczas jednego dnia picia to 116 mililitrów w przypadku wódki, 57 mililitrów w przypadku wina i 50 mililitrów w przypadku piwa. Dwie pierwsze wartości są najwyższymi wśród badanych krajów, trzecia także plasuje Polskę w „czołówce”. Przeliczając je w przybliżeniu na porcje – oznacza to około 5 kieliszków wódki, 3 kieliszki wina, nieco ponad 3 piwa.
Zestawiając ze sobą dane o spożyciu (RARHA) oraz odpowiedzi ankietowanych o najchętniej wybieranym trunku (Konsumpcja alkoholu w Polsce, CBOS 2019), łatwo możemy dojść do wniosku, że wódka sprzyja ryzykownemu piciu. Obecnie Polacy sięgają przede wszystkim po piwo – w strukturze spożycia jego udział wynosi około 60%. 32% przypada na wódkę, około 5% – wino, reszta – na pozostałe napoje alkoholowe. W badaniach ankietowych Polacy deklarują raczej inne proporcje – 39% najczęściej sięga po piwo, 25% po wino i 16% po wódkę. Jeśli przyjąć, że wyniki obu badań są prawidłowe, oznaczałoby to, że konsumenci wina wypijają go stosunkowo najmniej (tylko 5% ogólnej konsumpcji), podczas gdy 16% osób pijących wódkę odpowiada aż za 32% całej konsumpcji alkoholu w Polsce.
Polska drugą Szwecją?
Polska plasuje się poniżej średniej wśród państwa badanych przez RARHA pod względem częstości krzywd wyrządzonych innym osobom pod wpływem lub z powodu alkoholu. Wyłamuje się w tym względzie z ogólnej tendencji panującej w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie współczynnik ten jest w porównaniu z innymi badanymi państwami najwyższy (szczególnie w Litwie i Estonii).
Najniższe wyniki osiągają w tym wskaźniku państwa nordyckie. Jednocześnie to właśnie w nich (oraz w Polsce, Litwie i Estonii) najwyższe są wyniki dotyczące osobistych problemów motywowanych piciem – innymi słowy: to właśnie w tych krajach najczęściej występują symptomy uzależnienia. Jak wskazują autorzy raportu, jednorazowe spożywanie większych dawek alkoholu sprzyja uzależnieniom, natomiast korelacja pomiędzy modelem spożycia a częstotliwością wyrządzanych innym osobom krzywd nie jest jasna. Wysoki współczynnik uzyskała tutaj, wyróżniając się na tle Europy Zachodniej, także Wielka Brytania. Decydujące wydają się więc zdaniem autorów niebadane w ramach projektu RARHA inne czynniki kulturowe.
Kultura picia w Polsce jest podobna do tej panującej w państwach nordyckich również pod innymi względami. Według badania RARHA dosyć częste w Polsce jest samotne spożywanie alkoholu (podobnie jak w Skandynawii), a rzadkie – picie w lokalu (jak wyżej) oraz picie do posiłku (tutaj analogia nie występuje).
Po co pić?
Najciekawszą chyba częścią omawianych badań ankietowych jest pytanie o motywacje pijących. Odpowiedzi na nie można podzielić na cztery grupy: 1. Picie dla przyjemności; 2. Picie w odpowiedzi na problemy (w tym: żeby się upić, żeby zapomnieć, żeby nie czuć się przybitym); 3. Picie, żeby się dopasować; oraz 4. Picie dla zdrowia.
Wyniki tej części badań sprawiają wrażenie wręcz karykaturalnych. Polska plasuje się powyżej średniej we wszystkich pytaniach z kategorii drugiej i trzeciej, co więcej po raz kolejny z powtarzającym się zestawem towarzyszy – tym razem są to Litwa, Chorwacja i Bułgaria oraz – w przypadku picia, żeby się upić – Szwecja.
Motywacje, które skłaniają Polaków do spożywania alkoholu, właściwie już na wstępie uniemożliwiają zdrowe podejście do niego. To pewnie właśnie stąd wynikają w znaczącej mierze toksyczne zachowania i sytuacje, które w naszym kraju wiążą się z alkoholem. Jeśli pijemy, żeby nie czuć się wykluczonym lub żeby się dopasować, oznacza to, że prawdopodobnie brak nam pewności siebie – nie dziwi zatem także chęć utwierdzenia się w przekonaniu o podjęciu dobrej decyzji – wyrażana za pomocą sakramentalnego „ze mną się nie napijesz?” – ani tym bardziej pozytywna odpowiedź na to pytanie. Jak twierdzą autorzy strony miejski.pl (słownika slangu i mowy potocznej): „Jest to argument ostateczny. Po jego użyciu ofiara musis sie z toba napic, bez wzgledu na kondycję, wyznanie, kolor skóry, narodowość czy przekonania polityczne” (pisownia oryginalna). Pytający dowartościowuje się w ten sposób także osobiście – zyskuje potwierdzenie sympatii drugiej strony. Natomiast osoba, która obserwuje pijących, sama pozostając trzeźwą, musi budzić nieufność – co jeśli w myślach negatywnie ocenia nasze zachowanie i czuje względem nas wyższość? Szczególnie że gdy pijemy w odpowiedzi na problemy, których alkohol nie jest w stanie rozwiązać, mamy w zwyczaju pić naprawdę dużo – a więc szanse na zrobienie czegoś zawstydzającego znacząco rosną.
Większość z nas pamięta pewnie alkohol już z dzieciństwa. Czy pamiętacie sytuacje, kiedy wszyscy dorośli w waszym otoczeniu byli po alkoholu? Niekoniecznie pijani, ale po spożyciu? W naszym społeczeństwie picie alkoholu jest na tyle znormalizowane, że dzieci oswajają się z nim od najmłodszych lat, czasem wręcz słysząc o nim wprost jako o sposobie dorosłych na rozluźnienie czy odreagowanie. Nic więc dziwnego, że później same te wzorce powielają. W połączeniu z częstym w Polsce, szczególnie wśród mężczyzn, modelem nieokazywania słabości i uczuć, mamy gotową receptę na sytuację sprzyjającą uzależnieniu.
Alkohol zamiast wsparcia?
W kontekście terapeutycznego użytku, który robimy z alkoholu, zabawna wydaje się też odpowiedź na jedno z pytań o państwowe regulacje. Ponad 60% ankietowanych Polaków (najwyższa wartość wśród wyników wszystkich badanych państw) zgadza się ze stwierdzeniem, że alkohol jest produktem jak każdy inny, a jego sprzedaż nie powinna wiązać się z żadnymi szczególnymi restrykcjami. W kwestiach szczegółowych jest już na szczęście znacząco inaczej – bliżej średniej plasujemy się w odpowiedziach na pytania dotyczące godzin sprzedaży, wysokości cen czy liczby miejsc sprzedających alkohol, chociaż dalej pozostajemy w swoich opiniach na te tematy liberalni.
Poziom regulacji dotyczących alkoholu jest na tle innych krajów europejskich dość wysoki (lepiej oceniane są tylko kraje nordyckie, Turcja i Francja), można więc podejrzewać, że to niekoniecznie sam ich brak stanowi w naszym kraju sedno problemu. Kwestia niewłaściwego używania alkoholu w Polsce wydaje się być nierozerwalnie związana z innymi wyzwaniami, z którymi zmagamy się jako społeczeństwo. Studium przygotowane na potrzeby Gdańska (Wzorce konsumpcji alkoholu, Zakład Realizacji Badań Społecznych, 2018) wskazuje wśród nich na przykład niewłaściwą edukację w zakresie profilaktyki uzależnień czy niedostępność wsparcia terapeutycznego skierowanego do konkretnych grup wiekowych i społecznych. W kontekście omawianych wcześniej powodów, dla których najczęściej sięgamy po alkohol, paląca wydaje się przede wszystkim potrzeba lepszej edukacji psychologicznej oraz poprawa dostępności opieki psychologicznej i psychiatrycznej. W obliczu kryzysów zarówno systemu edukacji, jak i ochrony zdrowia (a w szczególności psychiatrii), w najbliższym czasie się na to niestety nie zanosi.
Nie ma nic złego w samym korzystaniu z alkoholu. Problem pojawia się, kiedy zaczyna on nam rekompensować braki w innych dziedzinach życia. Pozostaje jednak pytanie, jakie są inne ogólnodostępne opcje?