Wykład mistrzowski prof. Johna Milbanka w cyklu „Obserwatorium idei: Inspiracje”

John Milbank to wybitny teolog i intelektualista anglikański, emerytowany profesor Wydziału Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu Nottingham. Twórca ruchu Radical Orthodoxy (Radykalna Ortodoksja), zrzeszającego teologów i filozofów różnych wyznań chrześcijańskich. Autor licznych publikacji, esejów i artykułów. W języku polskim ukazała się jego książka „Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna” (Warszawa 2020). Aktywny komentator życia społecznego i politycznego; poeta.
Wykład prof. Milbanka będzie próbą znalezienia odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy postliberalizm zdoła zaradzić kryzysowi demokracji liberalnej, którego symptomami są m.in. wzrost populizmu, korozja etosu elit intelektualnych i politycznych, dążenie do zwiększenia zakresu wolności negatywnej, czyli wolności od wszelkich ograniczeń, kryzys wartości? Gdzie szukać metod naprawczych, ukierunkowanych na dobro wspólne i dobrostan pojedynczego człowieka? Potrzeba przywódców dających przykład swym postępowaniem, mężów stanu, a także jednostek kierujących się wolnością pozytywną, ukierunkowaną na dobro wspólne, wzmocnienie solidarności społecznej i większej sprawiedliwości ekonomicznej, sprawiedliwość naprawcza, polityka ekologiczna – to najważniejsze wyzwania, które prof. Milbank wskazuje współczesnemu społeczeństwu.
Wykład odbędzie się 6 marca 2025 o godz. 18:00 w nowym budynku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy al. Niepodległości 128. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorzy będą jednak wdzięczni za wcześniejszą rejestrację, która pomoże przewidzieć liczbę uczestników.
Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji dostępnych jest na stronie centrumjp2.pl.
Wydarzenie jest kolejnym spotkaniem z cyklu „Obserwatorium idei: inspiracje”, projektu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, w ramach którego organizowane są spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy. Wykłady poświęcone są ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem i współczesną cywilizacją. W ramach projektu w Warszawie gościli: ks. prof. Tomáš Halík, prof. Krzysztof Meissner oraz prof. Chantal Delsol.
Współorganizator: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Partnerzy: Fundacja Służby Rzeczypospolitej, Fundacja Konrada Adenauera, Polska Rada Ekumeniczna, Teologia Polityczna, Firma Jarczyński
Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, W drodze, Radio dla Ciebie, Więź, Magazyn Kontakt, Instytut Tertio Millennio, Klub Inteligencji Katolickiej