Witamy w dwutygodniku!
Szanowne Czytelniczki, szanowni Czytelnicy,
Internetowe wydanie Magazynu „Kontakt” przechodzi swoją małą rewolucję. Od dziś będziemy wychodzić jako dwutygodnik. Mamy nadzieję, że ta forma pozwoli nam patrzeć na rzeczywistość obszerniej, wnikliwiej i bardziej wieloaspektowo. Co drugi poniedziałek będziemy publikować komplet komentarzy, artykułów, wywiadów i recenzji, uzupełnianych, jak dotychczas, ilustracjami współpracujących z nami grafików. Nowa szata graficzna, stworzona przez Kubę Mazurkiewicza, umożliwi przedstawienie każdego numeru dwutygodnika jako spójnej i obszernej całości. Nie rezygnujemy jednak z komentowania rzeczywistości „na gorąco”, dlatego także pomiędzy wydaniami będą zdarzać się komentarze członków redakcji do bieżących wydarzeń.
W tym miejscu słowa podziękowania należą się poprzednim szefom internetowej redakcji: Ignacemu Dudkiewiczowi, który stworzył ją od podstaw, oraz Jarosławowi Ziółkowskiemu, który kierował nią pomyślnie przez ostatnie półtora roku. Obecnie skład redakcji ulega poszerzeniu. Do osób już wcześniej związanych z tygodnikiem i kwartalnikiem, dochodzą nowi, młodzi redaktorzy. Liczymy, że ich zaangażowanie i wiedza znacznie rozszerzy i wzmocni przekaz dwutygodnika.
Zmieniamy się i udoskonalamy wizualnie, żeby wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Nasza wrażliwość i zainteresowania pozostają jednak niezmienne. Nadal odczuwamy potrzebę podejmowania tematów często pomijanych w dyskursie publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem problemów dotyczących wykluczenia społecznego i wielowymiarowego ubóstwa. Nadal staramy się patrzeć na to, co dzieje się wokół nas z perspektywy katolicko – lewicowej. Niezmiennie chcemy wskazywać na punkty wspólne między dyskursem lewicowym a katolicyzmem reprezentowanym przez nurty takie jak teologia wyzwolenia, ale też realizującym się w nauce społecznej Kościoła.
Uzupełniamy się i dopełniamy z kwartalnikiem „Kontakt”, dlatego najciekawsze teksty z kwartalnika pojawiać się będą również w dwutygodniku. Opisywane w kwartalniku idee mamy ambicję konfrontować z aktualnymi wydarzeniami. Interesuje nas to, co dotyczy spraw bliskich, lokalnych i miejskich, przez ogólnokrajowe aż po zagraniczne, wykraczające poza nasz kontynent. Będziemy podejmować tematy związane z życiem społecznym, politycznym i ekonomicznym. Chcemy wzbogacić treść naszego magazynu także o kwestie związane ze społeczną rolą prawa. Będziemy także obserwować życie Kościoła w Polsce i na świecie, starając się zwłaszcza zrozumieć i upowszechniać przesłanie papieża Franciszka.
Rozbudowujemy nasz dział kulturalny, który nie będzie ograniczał się już wyłącznie do recenzji (choć te będą ukazywać się w każdym naszym numerze). Uważamy, że tematy związane z muzyką, literaturą, filmem, teatrem i sztukami wizualnymi są nieodłącznie związane z kwestiami społecznymi, politycznymi czy gospodarczymi. Nie chcemy jednak traktować kultury jedynie jako odbicia nastrojów społecznych. Będziemy przyglądać się jej wielostronnie i na różnych poziomach. Dowodów na to możecie szukać już w naszym debiutanckim numerze, który wraz z tym tekstem ujrzał światło dzienne.
Wszystkie te zmiany przygotowaliśmy z myślą o czytelnikach Magazynu Kontakt. Dla Was chcemy tworzyć nasz portal, dlatego oczywiście niezmiennie zachęcamy do komentowania artykułów i kontaktowania się z redakcją, abyśmy mogli stale udoskonalać nasz dwutygodnik. Zwłaszcza zachęcamy do dzielenia się z nami uwagami dotyczącymi naszej nowej szaty graficznej, która jeszcze przez kilka dni będzie stopniowo udoskonalana.
zapraszamy do lektury i polecamy się na przyszłość,
Ala Budzyńska i Stanisław Zakroczymski,
szefowie redakcji magazynkontakt.pl,
wraz z całym zespołem redakcyjnym.
Stanisław Zakroczymski
Ala Budzyńska