Od paru lat wśród polityków Zjednoczonej Prawicy narasta poczucie zagrożenia ze strony platform multimedialnych takich jak Netflix, HBO GO, VOD czy Amazon Prime. Platformy te, zdaniem polityków takich jak Patryk Jaki czy Kamil Bortniczuk, deprawują młodzież, wpajają „lewacką propagandę”, winne są „nachalnej promocji poprawności politycznej oraz lewicowej rewolucji moralnej”. Głos w sprawie zatruwającej Polaków zachodniej seksualizacji zabrał też ostatnio arcybiskup Gądecki, winiąc Netflix za promocję homoseksualizmu, hedonizmu i rozwiązłości. Sprawa jest więc poważna, tym bardziej, że oprócz pozycji poruszających kwestie około rasowe, na przykład dyskryminacji studentów na tle rasowym na amerykańskich uniwersytetach, czy queerowe – różnorodności tożsamości seksualnych, w ostatnich kilku latach, ku mojej naukowej uciesze, powstaje coraz więcej filmów i seriali traktujących także o szeroko pojętej niemonogamii konsensualnej – takiej, w której wszystkie strony mają pełną wiedzę i świadomość, jakiego rodzaju jest to związek, w pełni taki układ akceptując.
Na wspomnianych platformach można znaleźć seriale i filmy o związkach i otwartych małżeństwach na przykład „Wanderlust”, „Easy”, „Newness” czy miłosnych trójkątach: „You, Me, Her” (Netflix), „Trygonometry” (HBO). Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że serwisy te mierzą oglądalność, bazując na algorytmach analizujących zainteresowanie społeczne konkretną tematyką w danych grupach społecznych, zatem są odzwierciedleniem aktualnych potrzeb społecznych (często zróżnicowanych wiekowo bądź klasowo).
Na straży polskości i polskiej rodziny
Skąd jednak bierze się tak silne poczucie zagrożenia u współczesnej prawicy? U podstaw polskiej tożsamości narodowej leży rodzina. Jej dobrostan będzie przedkładany nad dobrostan samej jednostki. Jak pisze socjolog Filip Schmidt (2015: 27), niewiele jest społecznych instytucji, które po pierwsze podlegają tak znaczącemu procesowi idealizacji i zawierają tak silny ładunek emocjonalny jak rodzina, po drugie stanowią pole tak zażartych walk ideologicznych i politycznych. Każda przemiana jej formy jest podstawą do obaw, potencjalnych konfliktów i napięć społecznych.
Dlatego, jak słusznie zauważa antropolożka Agnieszka Kościańska, tematy takie jak seksualność konsekwentnie prowadzą do sporu o rodzinę, o role płciowe i wreszcie do sporu o polskość. Przyczyn powyższego splątania pojęć dostarcza klasyczna już dla nauk społecznych pozycja „Gender and nation”, autorstwa Niry Yuval Davis, w której socjolożka pokazuje, że pojęcia płci i narodu są ze sobą nierozerwalnie związane (1997). Kobiety jako biologicznie predysponowane do rodzenia dzieci automatycznie występują w roli reproduktorek narodu, a także nosicielek tradycji narodowych. Zostaje na nie nałożona odpowiedzialność za wspólnotę, ich ciała służą państwu narodowemu, zatem ich seksualność musi być kontrolowana. Antropolożka Paola Tabet (1996) pisze o niemożliwości rozróżnienia tego, co „naturalne” od tego, co „kontrolowane”, gdy przychodzi nam rozmawiać o reprodukcji. Reprodukcja zawsze zależna jest od społecznego, kulturowego i politycznego kontekstu, który ją konstruuje. Kontynuacją tej myśli byłoby stwierdzenie, iż ciało kobiety przestaje należeć wyłącznie do niej wraz z wejściem w wiek reprodukcyjny. Samo pojęcie tożsamości narodowej zasadza się na przeświadczeniu o jedności krwi i wspólnocie genów, a także wynikającej z niej chęci utrzymania czystości krwi (Yuval Davis 1997). Chociaż pojęcie czystości odnosi się tu głównie do pojęcia krwi i związanej z nią eugeniki, obecnie rozszerza ona swoje znaczenie o wartości i tradycje narodowe, które konstytuują wyobrażenie tożsamości narodowej – w tym wypadku wyobrażenie „polskości”.
Polskość wedle rozumowania polityków partii prawicowych i hierarchów Kościoła katolickiego opiera się na nie podlegających negocjacji tradycyjnych wartościach takich jak małżeństwo, religia czy rodzina nuklearna. To dlatego Patryk Jaki mówi o tym, że musimy walczyć o dusze młodych, bo zachodnia, masowa, medialna socjalizacja zatruwa Polaków. Dlatego też za przestrogę dla Polski służą mu Wielka Brytania, mająca niegdyś prawdziwą, silną konserwatywną partię (partia ta nadal rządzi, ale zmieniła poglądy w niektórych sprawach), a teraz do szkół wprowadzająca nauki o budzącej trwogę nazwie gender. Gender, czyli płci kulturowej – zbiorze cech, które kultura uważa za kobiece i męskie oraz wynikających z nich koncepcji ról płciowych, do których poprawnego odgrywania jesteśmy socjalizowani.
Za nauczkę dla Polski politykowi służą też Niemcy, w których prawo dopuszcza adopcje dzieci przez pary homoseksualne (notabene prawo to zostało zmienione przez niemiecką chadecję, a więc partię o konserwatywnym rodowodzie). Z tego samego powodu pojęcia takie jak gender, edukacja seksualna, rodzicielstwo osób LGBT czy kobieca seksualność powodują popłoch, chęć obrony, natychmiastowe wyjęcie miecza i zbroi i zgłoszenie gotowości do walki w imię normatywnej „czystej” i „nieskażonej” polskości. Jest to wizja Polski oczywiście szalenie krzywdząca dla wszystkich tych, którzy do tego sztucznie jednolitego i normatywnego obrazka nie pasują. Alternatywne formy rodzin takie jak rodziny z wyboru (zawierane niekoniecznie poprzez pokrewieństwo krwi, termin odnosi się do różnorodnych relacji intymnych zawieranych przez osoby nieheteronormatywne) są negowane i postrzegane jako zagrożenie dla jej chrześcijańskiej formy usankcjonowanej przez państwo narodowe i opartej na związku małżeńskim kobiety i mężczyzny – wspomnianej rodziny nuklearnej (Yuval Davis 1997; 2008). Jeśli bowiem tradycyjna rodzina nie jest jedyną z możliwych, znaczy to, że niepodważalne wartości i autorytety, na których opieramy nasz światopogląd, mogą być kontestowane, podważone, a więc również skonstruowane na nowo. I chociaż pozorne utrzymanie jednolitej wizji narodu pomaga w utrzymaniu binarnego podziału i zarysowaniu granicy my-oni, to ku zaskoczeniu konserwatywnych polityków, ani homoseksualność, ani niemonogamia nie przyszła do nas z Zachodu.
Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk w artykule „Gender as «Ebola from Brussels»: The Anticolonial Frame and the Rise of Illiberal Populism” (2015) rekonstruują logikę przedstawicieli prawicy, która opiera się na przeświadczeniu, że szeroko rozumiany Zachód, reprezentowany przez Unię Europejską i Brukselę, próbuje skolonizować Polskę – ostatni prawdziwy bastion chrześcijaństwa w Europie – i usilnie próbuje doprowadzić do rewolucji moralno-seksualnej oraz rozpadu prawdziwych wartości, poprzez rozpoznanie pojęć takich jak płeć kulturowa (gender) czy prawne uznanie związków nieheteronormatywnych. Polska dziennikarka Marzena Nykiel, autorka książki o jakże nośnym tytule „Pułapka gender: karły kontra orły: wojna cywilizacji”, tak pisze o obecnej sytuacji kulturowej:
„To wezwanie Polski do ratowania Zachodu. Przyjechał Jan Sobieski do Wiednia ze swoją kawalerią i w ten sposób ocalił Zachód i ocalił chrześcijaństwo. Teraz u naszych bram jest nowy wróg. Nowym wrogiem jest Wilhelm Reich i edukacja seksualna. Świat patrzy na Polskę z nadzieją, że Polska jeszcze raz ocali Zachód” (Nykiel 2014, s. 305).
Jak słusznie diagnozują Graff i Korolczuk (2018), hasła takie jak „gender”, „ideologia gender” czy „genderyzm” stają się pustymi nośnikami znaczeń i synonimami dla demoralizacji, aborcji, nienormatywnej seksualności. Dodatkowo kojarzone są z globalnymi neoliberalnymi elitami rzekomo kolonizującymi kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Porównanie gender do afrykańskiego śmiertelnego wirusa Eboli, którego użył Joseph Ratzinger, to wyjątkowo dobry przykład wzbudzania poczucia zagrożenia oraz strategii zarządzania społecznym strachem tak dobrze ostatnio sprawdzającymi się w polskiej polityce. Ponownie metafora skażenia polskości odgrywa tu istotną rolę.
Chociaż osobom wyrzuconym poza nawias społecznej akceptacji nie jest łatwo żyć w Polsce, nie zmienia to jednak faktu, że Polacy zawierają i będą zawierać związki i zakładać rodziny nieheteronormatywne. Podobnie jak te nie mieszczące się w kulturowej normie monogamii. Prawdą jest, że popularne platformy streamingowe, wychodząc naprzeciw zainteresowaniom widzów, przyczyniają się do detabuizacji i naturalizacji tematów, które uznawane są przez konserwatywną część polskiego społeczeństwa za nienormatywne – ergo lewicowe. Ponadto jako istotna część popkultury, pełnią funkcję edukacyjną, co potwierdza fakt, że politycy i polityczki młodszego pokolenia zarówno z lewej, jak i prawej strony zabierając głos w kwestiach społecznych, takich jak na przykład związki partnerskie powołują się na Netflix, nie zaś na badania naukowe. W styczniowym wywiadzie dla Gazety Wyborczej Franciszek Sterczewski zapytany o to, jak reaguje, gdy ktoś mówi, że to nie jest czas na poruszanie kwestii aborcji i małżeństw jednopłciowych odpowiedział: „Każdy, kto tak mówi, wyraża brak empatii i świadomości, że gdy te prawa człowieka nie są gwarantowane, to ludziom dzieje się krzywda. Być może jest to kwestia pokoleniowa. Dla moich rówieśników to, że każdy chce kochać tak, jak czuje, i mieć prawo do własnej tożsamości, jest sprawą oczywistą”.
Gdy dziennikarz przypomina mu, że kiedyś sam miał z tym problem, Sterczewski odpowiada: „Zgoda, ale pokolenie dwudziestolatków już nie ma takich wątpliwości. Przez ostatnie lata między innymi dzięki «RuPaul Drag Race» czy innym produkcjom dostępnym na Netflixie przeszliśmy jako społeczeństwo wielką lekcję tolerancji. Skoro ja zmieniłem zdanie, to starsi publicyści i politycy też mogą”.
Netflix i HBO o niemonogamii
Jedną z pierwszych pozycji, na jaką trafiłam, poszukując tematów wielomiłości we współczesnej popkulturze, jest amerykański film „Newness” Drake’a Doremusa z 2017 roku. Jest to opowieść o młodej Hiszpance i Amerykaninie, którzy poznają się przez jedną z popularnych aplikacji randkowych. Choć początkowo planowali niezobowiązujące spotkanie, zakochują się w sobie i wchodzą w stały związek. Po jakimś czasie dochodzi do kłótni, w skutek której oboje się zdradzają. Następnego dnia, czując wyrzuty sumienia, wyznają sobie prawdę. Nie chcą się rozstawać, idą na terapię, która owocuje pomysłem na otwarcie związku. Oboje zaczynają spotykać się z innymi ludźmi, jednocześnie pozostając razem. Wracają do siebie na noc, opowiadając sobie o randkach, co pomaga wzbogacić ich dotychczasowe życie seksualne – przez chwilę układ funkcjonuje bardzo dobrze. Po jakimś czasie jednak rodzi się konflikt, jedna z osób zostaje zraniona, zrywają ze sobą, by ponownie się zejść i wrócić do monogamicznego związku. Sposób, w jaki opowiedziana jest historia, dodatkowo biorąc pod uwagę wiek bohaterów, przypomina raczej przypadkowy epizod, młodzieńczy eksperyment, który nie ma szans na powodzenie. Reżyser wprowadza chwilowy element anarchii i chaosu, by końcowo powrócić do porządku społecznego, nienegocjowalnych wartości i znanej wszystkim społecznej normy. Daje widzowi zaspokoić ewentualne potrzeby wychodzące poza to, co akceptowane, jak gdyby chciał go odwieść od realizowania podobnych pomysłów w rzeczywistości. Film pełni funkcję fantazji seksualnej, przed której realizacją widz zostaje przestrzeżony.
Odważną, choć nieco zbyt hollywoodzką i przeestetyzowaną opowieścią o związku poliamorycznym, a konkretnie miłosnym trójkącie, jest amerykański serial „You, Me, Her”. Jack i Emma mieszkający na bogatych przedmieściach Portland wiodą ułożone życie przedstawicieli klasy średniej. Znudzeni swoim pożyciem małżeńskim decydują się skorzystać z usług osoby do towarzystwa, młodej inteligentnej studentki psychologii – Izzy. Transakcja biznesowa z biegiem czasu przeradza się w wzajemne zauroczenie, które jednak, biorąc pod uwagę wścibskich sąsiadów wyznających tradycyjne poglądy, musi pozostać w ukryciu. Za sprawą młodej psycholożki małżeństwo zostaje wprowadzone w świat poliamorycznych relacji i mierzy się zarówno z własnymi uprzedzeniami, jak i reakcjami otoczenia. Relacja przeradza się w długotrwały poliamoryczny trójkąt pełen wybojów, ale i wspólnych decyzji życiowych, również tych o ślubie we trójkę oraz posiadaniu i wspólnym wychowywaniu dziecka.
Ciekawszą i nieco bardziej dojrzałą opowieścią o związku w trójkącie jest brytyjski mini-serial „Trygonometry” z 2020 roku, dostępny na platformie HBO. Serial opowiada o afroamerykańskiej parze żyjącej w Londynie, zmagającej się z problemami finansowymi. Z tego powodu para poszukuje współlokatorki, która będzie dzieliła z nimi koszty wynajmu. Gemma i Kieran znajdują Ray – francuską pływaczkę artystyczną, która po wypadku rezygnuje ze sportowej kariery. Chociaż ich związkowi oprócz pieniędzy zdaje się niczego nie brakować, stopniowo poznając Ray, zaprzyjaźniają się z nią i zakochują w sobie nawzajem. Jest to przykład niemonogamii konsensualnej, która wchodzi do związku tylnymi drzwiami, nieznana w teorii i nieplanowana. Bohaterzy „Trygonometrii” nie są bowiem zaznajomieni z konceptem etycznej niemonogamii czy poliamorii, nie są wyposażeni w narzędzia, które pomogłyby odnaleźć się w takiej relacji. Zaskoczeni swoimi uczuciami zdają sobie sprawę, że chcą być ze sobą, ale to, na jakich zasadach ich związek będzie funkcjonował, muszą wypracować sobie sami.
„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej – książka, film i odbiór społeczny
W Polsce nadal brakuje pozycji, które jako główną tematykę obrałyby szeroko rozumiane związki wychodzące poza normę, w tym normę monogamii. Jednak w 2017 roku ukazał się film Marii Sadowskiej o Michalinie Wisłockiej, jej życiu osobistym i dorobku naukowym. W tym samym czasie wznowiono też jej słynną książkę „Sztuka kochania”. W dyskusjach, które wybuchły wokół filmu, głosy dzieliły się na te, które ponownie okrzyknęły Wisłocką matką rewolucji seksualnej, tym razem widząc w niej również postępową feministkę, oraz te, które wytykały palcami jej życie w trójkącie.
Życie seksualne wychodzące poza granice małżeństwa, szczególnie w przypadku kobiet, było w czasach PRL ukrywane i jednoznacznie określane jako patologiczne (porównaj Klich-Kluczewska 2015). Choć skądinąd wiadomo, że praktykowanie wielomiłości w różnorakich konfiguracjach, na przykład w kręgach opozycji, zdarzało się nierzadko, choć ze względu na obowiązujące normy było tabuizowane.
Jak piszę Kościańska w „Płeć, przyjemność, przemoc” (2014), choć książka Wisłockiej (wydana jako całość dopiero w 1978 roku, wcześniej we fragmentach publikowana w „Perspektywach”) była rewolucyjna, jeśli chodzi o otwartość w tematyce seksu, czym wzbudziła sprzeciw Kościoła katolickiego i środowiska medycznego, była także bardzo stereotypowa w kwestii postrzegania ról płciowych. Radziła kobietom bycie biernymi w sprawach seksualnych, odradzała emancypację jako szkodliwą dla spraw łóżkowych, a kobiecość ściśle utożsamiała z uległością, biernością, podporządkowaniem, macierzyństwem i sferą rodzinną. Michalina Wisłocka wraz z mężem Stanisławem Wisłockim otworzyli swoje małżeństwo z przyczyn seksualnych. Ich partnerką, a później także i biologiczną matką Krzysztofa (syna Stanisława), była wieloletnia przyjaciółka Wisłockiej – Wanda. W wywiadzie dla Dużego Formatu, którego w 2004 roku udzieliła Wisłocka, zapytana, czy trójkąt miał uratować jej małżeństwo i czy w ten sposób próbowała zatrzymać przy sobie męża, odpowiada:
„Nie, tylko uważałam, że nam będzie bardzo fajnie w trójkę. Ja się z Wandą bardzo przyjaźniłam, a jego kochałam. Wanda miała olbrzymią wyobraźnię i całe życie żeśmy sobie bajdy opowiadały. Wisłocki nic z tego nie rozumiał: «A też gadacie – mówił – nie wiadomo o czym». Poza tym był jeszcze jeden element taki cichy, to, że ona miała cholerny temperament (seksualny), który jemu pasował, bo on też, owszem, miał, a ja – nie. No, nie miałam temperamentu”.
Za sprawą filmu życie i tworzony przez Wisłocką trójkąt na nowo stały się sensacją, ale również przyczynkiem do licznych ocen moralnych. „Myślała, że do szczęścia trzeba trojga, zapłaciła sowitą cenę”, „Zamiast sztuki kochania opanowała sztukę kłamania”, „Jej związek z mężem był farsą”, to tylko kilka cytatów z licznych artykułów, które powstały na fali gorączki popremierowej. Wisłocka portretowana jest w nich jako wyemancypowana inteligentka i karierowiczka, migająca się od domowych i małżeńskich obowiązków. W przytoczonych artykułach często dodatkową rolę pełni także głos Krysi Bielewicz, córki Wisłockiej, która traumatycznie wspomina swoje dzieciństwo. Narracja wokół życia w trójkącie brzmi jak przestroga dla wszystkich tych, którym wpadłby do głowy podobny pomysł. Choć trójkąt Wisłockich z Wandą nie jest pewnie klasycznym przykładem trójkąta miłosnego, gdyż nie było w nim wspólnego zakochania wszystkich stron ani wspólnego aktu seksualnego, film „Sztuka kochania” jest jedynym współczesnym polskim filmem, który porusza ten temat.
Seks, broń Boże, nie dla przyjemności
Przez pryzmat seksualności możemy prześledzić cały szereg kwestii społecznych. Seksualność ujawnia bowiem to, w jaki sposób społeczeństwo i kultura postrzegają rolę płciowe, rodzinę, a dalej naród i związaną z nim powinność jednostki, również tę wobec wspólnoty narodowej. Przez soczewkę seksualności można dostrzec też, jak bardzo to, co wydaje nam się prywatne, momentalnie staje się polityczne. Seksualność kobiet w Polsce, podobnie jak samo ich ciało są upolitycznione. Tematy te, poruszone w przestrzeni publicznej momentalnie wywołują spór o granice wolności, który poprzedza cały szereg ocen moralnych, tego, co kobiecie wolno, czego nie wolno, co wypada, co nie wypada, co sobą reprezentuje i do jakich emocji i funkcji jest biologicznie predysponowana, i jak w związku z tym powinna postępować, by przypadkiem nie wykroczyć poza granice normy i nie narazić się na ostracyzm. W obecnie obowiązującym podręczniku do życia w rodzinie autorstwa Teresy Król „Wędrując ku dorosłości” możemy prześledzić kolejne, mające obowiązywać kobiety, normy:
Przykazanie dziewictwa:
„Wiadomo jednak, że nie chodzi tu tylko o mały fałd błony dziewiczej, ale o coś więcej. To «coś» to integralność osoby ludzkiej. Integralny znaczy związany z całością; to dziewczyna, która «nie rozmienia się na drobne». Ona należy do siebie i całą siebie ofiaruje temu jednemu, ukochanemu na całe życie. On również – całego siebie dla niej” (s.97);
Następnie potępienie antykoncepcji:
„Stosowanie środków antykoncepcyjnych jest uzależnieniem losu swego i dziecka od techniki i farmacji. Jeśli pomimo stosowania antykoncepcji zaistnieje ciąża, kobieta przenosi odpowiedzialność za ten fakt na lekarza, który zalecił dany środek, lub producenta. Czuje się oszukana, zaś poczęte dziecko nazywa «wpadką» i traktuje jak intruza” (s.154);
Przestroga przed pozamałżeńskim seksem:
„Pytanie o warunki podjęcia współżycia seksualnego unaoczniło, że najwyższą akceptację seksu pozamałżeńskiego wykazali uczniowie najsłabiej uczący się, a najmniejszą osoby wierzące” (s. 47);
I dalej, wniosek:
„Z powyższych rozważań jasno wynika, że najwłaściwszym miejscem dla inicjacji seksualnej jest małżeństwo” (s. 194).
Seks służy prokreacji, kropka.
Od 2019 roku prowadzę etnograficzne badania na temat niemonogamii kobiet w Polsce. Moimi rozmówczyniami są kobiety w wieku 27-49 lat (tak nakreślona grupa badawcza ma na celu objąć kobiety w wieku reprodukcyjnym, ale pominąć umowny wiek, który można by było nazwać mianem młodzieńczego wieku eksperymentalnego) z różnych części kraju. Prowadzone przeze mnie badania wpisują się w nurt badań społecznych nad emocjami, a w tym miłością, seksualnością i intymnością w czasach (po)nowoczesnych. W szerszej perspektywie przyglądam się przemianom obyczajowości i mam za zadanie pokazać upolityczniony wymiar seksualności i rodziny we współczesnym społeczeństwie polskim. Interesuje mnie to, w jaki sposób kobiety funkcjonują w relacji niemonogamicznej i w jaki sposób radzą sobie emocjonalnie z trudnościami i wyzwaniami, jakie potencjalnie niesie za sobą taki typ relacji. Czemu decydują się na taki układ? Jak dyskurs medialny i kościelny wpływa na przemiany obyczajowości dziś? Jak relacja niemonogamiczna jest odbierana społecznie? Jak przeżywane i definiowane są emocje takie jak miłość, zazdrość, zdrada? I choć na wnioski jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, to mogę powiedzieć, że nie mam problemów ze znalezieniem rozmówczyń i że chętnie o tym mówią. Kobiety, niekiedy po małżeństwach lub długoletnich związkach z jednym partnerem, podjęły świadomą decyzję, by żyć w trwałej wielości relacji. Nie jest to proste w kraju, w którym dewiacją nazywa się każdą formę związku inną niż heteronormatywna monogamia.
Oprócz wywiadów, analizy dyskursu historycznego i medialnego, dołączam do badań także reakcje mojego otoczenia – przyjaciół, znajomych, ludzi, z którymi pracuję – na temat moich badań. Jest to środowisko szeroko pojętej wielkomiejskiej klasy średniej, z którym dzielę kapitał kulturowy, społeczny i czasem też ekonomiczny. Gdy mówię, że zajmuję się badaniem niemonogamii kobiet, okazuje się, że wiele osób o deklarowanych lewicowych poglądach w kwestiach obyczajowych pozostaje mocno konserwatywna. I pomimo tego, że reakcje są różne, od negatywnych przez niezrozumienie, po całkowicie pozytywne, to mają jedną cechę wspólną – wszystkie koncentrują się głównie na seksie. Wiele z nich zawiera też w sobie natychmiastową ocenę moralną. „No nie wiem, to jest po prostu obrzydliwe, jak sobie pomyślę, że moja dziewczyna miała/by tyle partnerów seksualnych”, „Takie dewiacje, to nie jest nic nowego – w starożytnym Rzymie to już wszystko było i jakoś nie zmieniło to kształtu rodziny”, „Też może chciałbym mieć tyle partnerek seksualnych, ale nie powiem mojej żonie, że to jest normalny styl życia”, „A ja to takim kobietom po prostu współczuję, bo to znaczy że nie umieją utrzymać jednego faceta przy sobie i stworzyć z nim trwałej relacji”, ale też „Ale super moim zdaniem ludzie nie są z natury monogamiczni, to jest gdzieś bliskie temu, jak sam myślę o związkach”.
Osobom, z którymi rozmawiam o moich badaniach, wyraźnie trudno jest zaakceptować fakt, że związki, o których mowa, nie są wyłącznie oparte na seksie, są to w większości długotrwałe relacje miłosne, w których można kochać więcej niż jedną osobę jednocześnie. Krytyka niemonogamicznych relacji pojawia się nie tylko dlatego, że mamy silnie ugruntowaną wizję romantycznego związku monogamicznego, który ma zawsze prowadzić do małżeństwa, ale też dlatego, że takie pojmowanie relacji międzyludzkich musi zacząć się od założenia, że człowiek może zakochać się w drugim człowieku jako osobie, jej charakterze, wyglądzie i osobowości (a niekoniecznie płci), jak gdyby wychodząc poza ramę uwarunkowań społecznych i kulturowych. Tak właśnie rozumują kobiety, z którymi dotychczas przeprowadziłam wywiady. Jedna z moich rozmówczyń mówi o tym tak:
„To, że moja miłość jest dzielona między kilka osób, to nie oznacza, że, że ona jest jakaś gorsza czy że mniej jej jest, czy coś takiego. No i to nieuchronnie prowadzi do pytania: «No dobra, ale jakbyśmy dodali do tego seks, to dlaczego nagle ludzie zaczynają myśleć inaczej i nagle to jest problem?» – Natalia (31 lat)”.
Dlatego też swoboda, z jaką Netflix, HBO czy inne platformy streamingowe podchodzą do tematów wychodzących poza normatywną ramę wywołuje tak silny strach. Otwarta debata o seksualności w ogóle, a seksualności kobiet tym bardziej, stanowi zagrożenie dla wartości konserwatywnych, na których opiera się obowiązująca wizja polskiej rodziny, a w dalszej kolejności pożądana wizja polskości i państwa narodowego. Poruszanie przez platformy streamingowe tematu niemonogamii, choć na razie dosyć ostrożne, potencjalnie może przyczynić się do powolnego procesu detabuizacji takich form związków, a w dalszej kolejności do ukazania ich różnorodności oraz istotnych emocji, jakie im towarzyszą, bez nadmiernej koncentracji na samym seksie.
Mimo że obecność innych form relacji miłosnych i rodzinnych takich jak związki nieheteronormatywne, niemonogamiczne czy rodziny z wyboru nie powoduje przecież, że heteronormatywne małżeństwo czy oparta na nim forma rodziny nuklearnej jako instytucji znika, już sam fakt ich istnienia tworzy niebezpieczeństwo destabilizacji ładu społecznego oraz potencjalne skażenie jednolitej wizji tożsamości narodowej.
Korzystałam z prac:
B. Klich-Kluczewska, „Rodzina, tabu i komunizm w Polsce (1956-1989)”, Wydawnictwo Libron, 2015.
A. Kościańska, „Płeć, przyjemność i przemoc. Kształtowanie wiedzy eksperckiej o seksualności w Polsce”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014.
M. Nykiel, „Pułapka gender: Karły kontra orły: Wojna cywilizacji”, Wydawnictwo M, 2014.
F. Schmidt, „Para, mieszkanie, małżeństwo. Dynamika związków intymnych na tle przemian historycznych i współczesnych dyskusji o procesach indywidualizacji”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2015, s.27.
P. Tabet, „Natural fertility, forced reproduction”, [w:] D. Leonard, L. Atkins (eds), „Sex in Question: French Materialist Feminism”, Taylor and Francis, 1996.
K. Teresa, „Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie”, Rubikon, 2015.
N. Yuval Davis „Theorizing Gender and Nation”, „Women and the Biological Reproduction of Nation„ [w:] „Gender and Nation”, Sage, 1997.