Peleton kolaży (wernisaż wystawy 23 lutego)
Zapraszamy na wystawę ilustracji publikowanych w „Kontakcie”. Wiele z nich to kolaże, a grupa kolarzy tworzy peleton. Jako autorzy tekstów czujemy, że jedziemy z ilustratorami w tej samej ekipie. Kierunek jazdy wyznacza linia ideowa magazynu. Dlatego na wystawie pojawią się bliskie „Kontaktowi” tematy: rola i wizerunek Kościoła katolickiego, problemy społeczne wynikające z ubóstwa i bezrobocia młodych, przemiany klasy średniej czy relacje z drugim człowiekiem (z Innym).
Dobrze zapowiada je montaż ze słów umieszczonych przez grafików na swoich pracach. Mamy więc „kościelny antyklerykalizm”, kościół „który wyśniliśmy” i refleksję, nad tym że „na lewicy często dyskutuje się o Kościele”, a rozmowy te „upodobniły się do rozmów o pogodzie, na którą można narzekać”. Mamy także portrety, klasy średniej: „młodych i leniwych”, tych „bez szans na uczciwą pracę” oraz „internautów, którzy w wyniku protestów przeciw ACTA odkryli nieznane źródło światła”. Problem ubóstwa ujawnia się w pytaniu czy można „mieć dom, ale niemieszkalny?” oraz w „konflikcie tragicznym” rozpisanym na „kawior lub kaszę”…
Autorami ilustracji i kolaży są młodzi graficy związani z warszawską ASP, którzy towarzyszyli nam przy wydaniu dwudziestu jeden numerów magazynu i czterdziestu pięciu odsłon strony internetowej.
Drodzy graficy! Ilustrujecie nasze teksty i wielokrotnie sprawiacie, że w ogóle zostają przeczytane. Dzięki Wam zyskują na lekkości lub stają się bardziej pieprzne. Pomysły, które wnosicie tworzą potrzebny dystans, pozwalający spojrzeć na sprawy poważne nieco prościej, z ukosa. Z olbrzymią przyjemnością chwalimy się Waszymi pracami. Ta wystawa, chociaż pokazuje jak w lustrze poglądy redakcji, jest dla Was. Tu na piśmie, a na wernisażu osobiście – wielkie dzięki za kilkuletnią już współpracę!
Zapraszamy wszystkich na spotkania towarzyszące wystawie: rozmowę z Maciejem Kałkusem, dyrektorem artystycznym Agory, oraz na warsztaty pt. „Kolarz prasowy”, podczas których będzie można wykonać własną ilustrację. Wystawę zakończy koncert zespołu Winnie Cooper pod okolicznościowym tytułem Goździk w kontakcie.
Wernisaż: 23 lutego, sobota, godz. 19
Wystawa czynna: 23 lutego – 9 marca 2013, wt.-pt. 13-19, sob. 18-22
W trakcie wystawy życie redakcji „Kontaktu” przenosi się do galerii.
2.03, sobota, godz. 12, Kolarz prasowy – warsztaty z kolażu fotograficznego poprowadzi Tomek Kaczor
07.03, czwartek, godz. 19, Z czym do prasy?– rozmowa z Maciejem Kałkusem
08.03, piątek, godz. 20, Goździk w kontakcie – koncert Winnie Cooper
Galeria Praca
Ul. Szpitalna 6
Organizatorzy:
Tomek Kaczor
Katarzyna Kucharska-Hornung
Jan Libera
Olga Micińska
Urszula Woźniak
Aranżacja wystawy:
Kacper Gronkiewicz
Sponsorzy:
Serdecznie dziękujemy Poradni Propsyche i rodzinie Thunów za finansowe wsparcie wystawy.
Graficy „Kontaktu”:
Jacek Ambrożewski, Jan Bajtlik, Patrycja Bliuj-Stodulska, Paulina Dudek, Łukasz Izert, Klara Jankiewicz, Piotr Karski, Tomek Kaczor, Dominik Kowalczyk, Rafał Kucharczuk, Aneta Lewandowska, Anna Libera, Jan Libera, Marta Lissowska, Hanusia Mazurkiewicz, Kuba Mazurkiewicz, Anna Micińśka, Olga Micińska, Agnieszka Olszewska, Wojtek Pawliński, Greta Samuel, Antek Sieczkowski, Ewa Smyk, Agata Stomma, Magdalena Szulczyk, Martyna Wójcik-Śmierska, Urszula Woźniak, Basia Żochowska