Open Eyes Economy Summit 2022
Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit to wyjątkowe w tej części świata wydarzenie – to jedyny w swoim rodzaju kongres ekonomiczny, w którego ramach udowadniamy, że biznes i gospodarka nie tylko mogą, ale powinny opierać się na wartościach społecznych. Wyróżnikiem szczytu jest własna, jedyna w swoim rodzaju filozofia Open Eyes mówiąca o konieczności budowania odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego, wymagającego odpowiedzialności również od biznesu i administracji. Obrazujemy realne korzyści dla ludzi oraz środowiska, które niesie ze sobą stawianie na zrównoważony rozwój, pochylanie się nad potrzebami społecznymi, wcielanie zmian oraz wprowadzanie innowacji. W 2022 już po raz siódmy będziemy rozmawiać o ekonomii wartości i o działalności gospodarczej, w której wartości nie są jedynie ozdobnikiem czy dodatkiem, ale stanowią fundament i busolę działań biznesowych i wyborów konsumenckich.
OEE, czyli Open Eyes Economy to ruch koncentrujący się na wartościach, przy czym wartości ekonomiczne są tylko jednymi z wielu. Wartości niematerialne (np. design, zaangażowanie społeczne, odpowiedzialność ekologiczna), które dotychczas miały drugorzędne znaczenie, stają się dla marek coraz bardziej istotne. W dobie kryzysu społecznego zaufania do biznesu marki powinny uczynić z nich cel swojego istnienia. Gdy tak się stanie, firma może być nazywana „firmą-ideą”, a marka określana jako „marka-kultura”. Jednym z podstawowych założeń ekonomii otwartych oczu jest przekonanie, że w refleksji nad gospodarką zanadto skupiono się na interesach, transakcjach i pomnażaniu kapitału, odrzucając myślenie w kategoriach porządku aksjonormatywnego.
Open Eyes Economy wyrasta z poczucia upadku związanego z wyczerpywaniem się surowców, katastrof ekologicznych, zmian klimatu i niepokojów społecznych wywołanych rozwarstwieniem majątkowym i zderzeniem kultur. Wszystko to staje się impulsem do pracowania nad nową, opartą na poszukiwaniu i wytwarzaniu wartości w obrębie struktur i organizacji, ścieżką – taką, „która pozwoli nam zachować świat w niezniszczonym stanie i rozwijać go”.
OEES 7 odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2022 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, ale i online na specjalnej platformie streamingowej live.oees.pl. W tym roku głównym tematem naszych zainteresowań będzie wiarygodność ekonomiczna państwa i przedsiębiorstw oraz jej wpływ na gospodarkę. Podejmiemy kwestię praw człowieka w biznesie, przyglądając się bliżej potrzebom pracowników, jakie uwydatniła pandemia Covid-19 oraz zastanowimy się nad tym, jak budować i wzmacniać pozytywne employee experience w środowisku pracy. Będziemy nadal dyskutować o społecznym i instytucjonalnym wymiarze regeneracji miast wobec wyzwań klimatycznych oraz o tym jak powinny wyglądać miasta przyjazne dla osób młodych i seniorów. Zajmiemy się także pojęciami „design-thinking” i ko-kreacji w tworzeniu usług publicznych i empatycznych organizacji. Oczywiście nie zabraknie palącego i niezwykle istotnego tematu naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Sesja specjalna Open Eyes to Ukraine będzie mieć szczególne i wyjątkowe miejsce w tegorocznej dyskusji.
Tegoroczny kongres, który odbędzie się w dniach 22 i 23 listopada
w Krakowie, będzie dobrą okazją, by posłuchać na żywo znanych autorytetów z różnych dziedzin – biznesu, polityki, nauki czy kultury i wziąć udział w rozmowach na ważne i aktualne tematy społeczno-gospodarcze. Green Deal w obliczu wojny: Szok energetyczny – przeczekanie czy dostosowanie; Dekarbonizacja przemysłu – neutralność klimatyczna i transformacja energetyczna wobec widma kryzysu; Czego uczy nas w obszarze praw człowieka w biznesie para najczarniejszych łabędzi XXI wieku?; Gospodarcza przyszłość Ukrainy; Cyberbezpieczeństwo i dezinformacja w obliczu kryzysów – to zaledwie kilka z ponad 80 punktów programu podzielonych na 7 ścieżek tematycznych: Wiarygodność ekonomiczna; Prawa człowieka w biznesie; Klimatyczna regeneracja miast; Młodzi w mieście; Green Deal – energia, żywność, zdrowie; Design thinking w transformacji ku nieznanemu; Open Eyes to Ukraine. Swoją obecność na OEES potwierdzili m.in.: Rafał Brzoska – InPost, Paweł Wojciechowski – b. Minister Finansów; Marta Petka-Zagajewska – PKO Bank Polski; Anna Rulkiewicz – Grupa LUX MED, Marcin Wiącek – Rzecznik Praw Obywatelskich, Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy. Do grona Partnerów dołączyli z kolei m.in.: Miasto Kraków, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ING Bank Śląski, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska czy Google.
O wiarygodności ekonomicznej Polski
Kluczowym elementem 7. edycji kongresu będzie prezentacja finalnych wniosków z pełnego raportu “Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”, przygotowanego w grupie ekonomistów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jerzego Hausnera. Obszary, które dokładnie przeanalizowano w raporcie to: finanse publiczne, stabilność systemu finansowego, praworządność, jakość usług publicznych oraz respektowanie zobowiązań międzynarodowych. Już pierwsze obliczenia zaprezentowane w czerwcu br. na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie pokazały, że wiarygodność ekonomiczna Polski na przestrzeni ostatnich 3 lat znacząco spadła. O tym, jaki ma to wpływ na naszą gospodarkę oraz co można z tym zrobić będą rozmawiać eksperci w panelach dyskusyjnych podczas drugiego dnia kongresu.