Nosal-Ikonowicz, Gosek-Popiołek, Nosowski, Biłka i inni. Debaty Festiwalu Kontaktu!
Publikujemy materiały wideo z debat zorganizowanych przez nas w ramach Festiwalu Kontaktu, który odbył się w weekend 16–18 września w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Rozmowy traktowały o tym, co dla nas najważniejsze. O ekologii, bo żyjemy w czasach katastrofy klimatycznej. O migracjach, bo w ostatnich latach podejście do migrantów stało się miarą naszej moralności. I o Kościele, jego problemach, o których nie boimy się mówić, i rozwiązaniach, których nam potrzeba.
Nadużycia władzy w Kościele
Goście_inie: Izabela Mościcka, Zbigniew Nosowski, ks. Adam Świeżyński
Prowadzenie: Ignacy Dudkiewicz
O debacie: Kościół to nie tylko wspólnota wiernych i nie tylko byt teologiczny, ale także ziemska instytucja – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jedną z nich jest to, że sposób sprawowania władzy w Kościele często odbiega od ewangelicznego ideału. Co więcej, w Kościele brakuje realnych mechanizmów kontroli i zapobiegania nadużyciom władzy. Niejednokrotnie skutkuje to krzywdą, o której nie powinniśmy milczeć. Nasi goście i gościni należą do tych, którzy w tej sprawie odważnie zabierają głos, stojąc po stronie krzywdzonych.
Migranci nasi i nie nasi – jak nie dzielić ludzi?
Debata współorganizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II
Goście_inie: dr hab. prof. UKSW Monika Trojanowska-Strzęboszewska, Małgorzata Jaźwińska, ppłk dr. inż. Wojciech Sójka
Prowadzenie: dr Bartosz Wieczorek
O debacie: zjawisko migracji na przestrzeni ostatnich lat stało się elementem naszej codzienności. W tym samym czasie zaczął się rozprzestrzeniać niebezpieczny język dzielący migrantki i migrantów na „dobrych” i „złych”, a na tragediach życiowych setek tysięcy osób próbowali zbijać kapitał politycy. Podczas debaty wspólnie zastanowimy się nad tym, jak kształtować w społeczeństwie postawy dotyczące migrantów, jak zwalczać stereotypy i uprzedzenia, a także co powiedział o naszym społeczeństwie kryzys migracyjny na granicy białoruskiej.
Czy cyfrowe technologie uratują planetę?
Goście_inie: Ignacy Święcicki, Joanna Murzyn
Prowadzenie: Krystian Łukasik
O debacie: czy technologie cyfrowe pozwolą nam uchronić się przed katastrofą klimatyczną? A może wręcz przeciwnie, tylko ją przyspieszają? O fizycznych konsekwencjach korzystania z sieci, paradoksach cyfrowej ekologii oraz o tym, jak je rozwiązać, porozmawiamy z Joanną Murzyn z Instytutu Ekologii Cyfrowej oraz Ignacym Święcickim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Chrześcijaństwo i lewica wobec ludzkiej krzywdy
Goście_inie: Daria Gosek Popiołek, Misza Tomaszewski, o. Tomasz Biłka OP, Agata Nosal-Ikonowicz
Prowadzenie: Maria Rościszewska
O debacie: od powstania Magazynu Kontakt – w ramach którego określamy się jako środowisko katolewicy – minęło już piętnaście lat. Czy połączenie katolicyzmu i lewicy wciąż wydaje się nam odpowiednie? Wiele zmieniło się zarówno w Kościele, jak i w samej lewicy, inne jest też społeczeństwo polskie, które tym przemianom się przygląda i w nich uczestniczy. Pojawiły się przed nami nowe (przynajmniej z pozoru) wyzwania, jak kryzys migracyjny i katastrofa klimatyczna, a stare – takie jak nierówności ekonomiczne i zła polityka socjalna – wciąż nie zniknęły. Czy Kościół może w 2022 roku zaoferować cokolwiek wartościowego osobom o lewicowej wrażliwości? Czy to nieoczywiste połączenie – kato- i lewica – może być dzisiaj inspirujące?