List otwarty do Konferencji Episkopatu Polski
Doceniamy złożoność wyzwań etycznych towarzyszących każdemu zamierzonemu działaniu aborcyjnemu. Tym niemniej uważamy także, że nasza katolicka wiara wzywa nas do pochylenia się z uwagą nad cierpieniem w każdej jego postaci oraz do odpowiadania na nie w duchu ufności w Boskie miłosierdzie, wybaczenie i współczucie zawsze wtedy, kiedy stajemy przed głębokimi dylematami moralnymi, dla których nie ma jednoznacznych rozwiązań.
Publikujemy list otwarty do Konferencji Episkopatu Polski podpisany przez katolików z Polski i innych krajów. Sygnatariusze listu wyrażają zaniepokojenie inicjatywami, wspieranymi przez polskich biskupów, aby ograniczyć polskie prawo poprzez kryminalizację każdego przypadku aborcji. Jednocześnie szanują stanowisko Kościoła, który sprzeciwia się aborcji. Całkowite jej zakazanie nie stanowi jednak według sygnatariuszy właściwego rozwiązania. List nie jest głosem redakcji, jego publikacja ma stanowić zachętę do podjęcia dialogu i refleksji na temat proponowanych zmian.
***
LIST OTWARTY OD ZATROSKANYCH KATOLIKÓW DO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
My, niżej podpisani, jesteśmy katolikami szanującymi moralne stanowisko Kościoła, które sprzeciwia się aborcji. Piszemy do Was, Ekscelencje, prosząc o zaangażowanie się w dialog i refleksję nad potencjalnymi skutkami penalizacji aborcji w Polsce.
Podtrzymujemy zasadę świętości każdego życia ludzkiego, w tym prawo do życia kobiet oraz ich nienarodzonych dzieci. Jednak dostrzegamy również sytuacje, w których niekiedy kobiety i młode dziewczęta stają w obliczu konieczności podjęcia bolesnych decyzji co do kontynuowania lub przerwania ciąży będącej konsekwencją aktu przemocy seksualnej, stanowiącej poważne zagrożenie dla ich własnego życia lub takiej, z której urodziłoby się dziecko z głębokimi upośledzeniami albo nieuleczalnie chore i umierające. Podczas gdy darzymy szacunkiem osoby, które decydują się na kontynuację takiej ciąży, nie uważamy jednak, aby tego rodzaju decyzja mogła być im narzucana poprzez wywieranie presji moralnej, a tym bardziej z mocy prawa. W naszej opinii sytuacja przymusu prawnego stanowi pogwałcenie wolności sumienia oraz godności osobistej kobiety, a ponadto jest sprzeczna z tradycyjnym w katolicyzmie rozróżnieniem pomiędzy moralnością a zgodnością z prawem. Prawo nie powinno być wykorzystywane dla sprawowania kontroli nad moralnym wymiarem życia człowieka, wyjąwszy sytuacje, w których postępowanie owego człowieka stanowi zagrożenie dla społeczeństwa.
Ogłoszony w 1965 roku dokument Drugiego Soboru Watykańskiego pt. „Deklaracja o Wolności Religijnej” (Dignitatis Humanae) potwierdza prymat sumienia i prawo do korzystania zarówno z „wolności psychologicznej, jak i wolności od zewnętrznego przymusu […] również [przez tych], którzy nie wypełniają obowiązku szukania prawdy i trwania przy niej” (DH2). Jakkolwiek dostrzegamy zawarte w dokumencie rozróżnienie pomiędzy wolnością od przymusu postępowania wbrew własnemu sumieniu (która to wolność jest bezwarunkowa) a wolnością postępowania w zgodzie z własnym sumieniem (która to wolność może zostać ograniczona, jeżeli jej egzekwowanie stanowi zagrożenie dla wspólnego dobra), niemniej jednak uważamy, że wyjątkowy charakter sytuacji konfliktowych powstających z powodu ciąży usprawiedliwia w pewnych okolicznościach przyjęcie tej zasady w jej pierwszym znaczeniu, czyli bezwarunkowej wolności od przymusu postępowania wbrew sumieniu. Ponadto odwoływanie się do autorytetu nauczania Kościoła po to, by wzywać do zmiany prawa, powoduje, iż nieistotne staje się rozróżnianie pomiędzy poszanowaniem wolności sumienia w kwestiach religii a poszanowaniem wolności sumienia w ogólniejszym znaczeniu. Prawo stanowi o wolności wszystkich obywateli Polski, a nie wyłącznie katolików.
Rozumiemy, że polskie ustawodawstwo już obecnie ogranicza dopuszczalność aborcji do sytuacji, kiedy życie lub zdrowie kobiety byłoby zagrożone w przypadku kontynuacji ciąży, kiedy ciąża jest skutkiem takiego czynu przestępczego jak gwałt lub kazirodztwo oraz kiedy płód jest głęboko upośledzony lub cierpi na nieuleczalne schorzenie zagrażające jego życiu. Jesteśmy świadomi, że według obowiązującego w Polsce ustawodawstwa odpowiedzialności prawnej podlega personel medyczny, który przeprowadza nielegalne aborcje, a nie kobiety, które się im poddają. Wszelako budzi zaniepokojenie możliwość, że – nawet przy istniejącej ustawie – obawa przed sprawą karną powstrzyma lekarzy przed wyrażeniem zgody na dokonanie legalnych aborcji lub też ograniczy ich gotowość do przeprowadzania badań prenatalnych, które mogłyby wykazać poważne schorzenia płodu – niektóre kwalifikujące się do leczenia wewnątrzmacicznego, ale też takie, przy których obowiązujące obecnie prawo pozwala na usunięcie ciąży. Tym niemniej, pomimo tego zastrzeżenia, przyjmujemy do wiadomości, że obecne ustawodawstwo bierze częściowo pod uwagę wyrażane tu przez nas problemy, dążąc do osiągnięcia równowagi w konfliktach między wolnością sumienia a dobrem ogółu.
Rozumiemy, że Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało komunikat przeznaczony do odczytania w kościołach w kraju w niedzielę 3 kwietnia, czyli dzień nazywany obecnie Niedzielą Miłosierdzia. Było to w przeddzień uroczystości Zwiastowania Pańskiego oraz Dnia Świętości Życia, których obchody zostały w tym roku przeniesione z 25 marca, aby uniknąć pokrycia się ich terminu ze świętowaniem Wielkanocy. Jesteśmy świadomi tego, że Bóg, wybierając Maryję na matkę swego Syna, nie przeprowadził tego przez użycie siły lub przymusu, lecz przez zaproszenie i wyrażenie swojego życzenia. Maryja posiadała wolność decyzji co do poczęcia lub odmowy poczęcia dziecka. Wielu kobietom i dziewczętom nie jest dane cieszyć się taką wolnością.
Ekscelencje, stwierdzacie w Waszym komunikacie, że warunki sformułowane w ustawie antyaborcyjnej z 1993 roku nie powinny być przyjęte jako ostatecznie rozstrzygające. Apelujecie zarówno do wierzących, jak i niewierzących, aby – dla uczczenia jubileuszowego roku 1050-lecia chrztu Polski – poparli inicjatywę wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji oraz pełnej prawnej ochrony życia nienarodzonych. Zwracacie się również do parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Prosicie wszystkich Polaków o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Komunikat Waszych Ekscelencji należy odczytywać w związku z projektem ustawy postulującej podobne kroki prawne – czyli delegalizację wszystkich aborcji – przedstawionej przez inicjatywę obywatelską pod hasłem „Stop aborcji 2016”.
Zgadzamy się, że oparty na zasadach moralnych sprzeciw wobec aborcji musi też obejmować aktywne kroki zmierzające do wspierania rodziców – w tym również samotnych matek – borykających się z trudnościami w wychowywaniu dzieci chorych, niepełnosprawnych czy poczętych w wyniku aktów gwałtu i przemocy. Jednak odnotowujemy także fakt, że wielu obywateli polskich, a między nimi wielu praktykujących katolików, wyraziło i wyraża oburzenie – łącznie z demonstracjami na znak protestu – przeciwko wszelkim posunięciom mającym na celu dalsze ograniczenie dostępu kobiet polskich do możliwości przerwania ciąży. Niektórym trudno przychodzi pogodzić swoją wiarę katolicką z tak drakońskimi posunięciami godzącymi w kobiety i dziewczęta znajdujące się często w rozpaczliwych sytuacjach. Niepokoi nas, że każdej kobiecie starającej się o przerwanie ciąży oraz wszystkim osobom umożliwiającym jej dokonanie tego zabiegu może grozić ewentualna kara pozbawienia wolności na okres od trzech miesięcy do pięciu lat. W ten sposób kobiety będące być może ofiarami przemocy lub takie, które w głęboko tragicznych okolicznościach podjęły rozpaczliwą decyzję usunięcia ciąży, zostałyby sprowadzone do kategorii przestępczyń. To podejście wydaje się sprzeniewierzeniem wobec apelu o miłosierdzie i współczucie, które to cechy – jak o tym nieustannie przypomina papież Franciszek – muszą znajdować się w samym sercu Ewangelii Dobrej Nowiny.
Doceniamy złożoność wyzwań etycznych towarzyszących każdemu zamierzonemu działaniu aborcyjnemu. Tym niemniej uważamy także, że nasza katolicka wiara wzywa nas do pochylenia się z uwagą nad cierpieniem w każdej jego postaci oraz do odpowiadania na nie w duchu ufności w Boskie miłosierdzie, wybaczenie i współczucie zawsze wtedy, kiedy stajemy przed głębokimi dylematami moralnymi, dla których nie ma jednoznacznych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że w sytuacjach, kiedy usunięcie ciąży zostaje uznane za konieczne – czyli takich, jakie są obecnie dopuszczalne w polskim ustawodawstwie – konieczna jest dostępność wczesnej, bezpiecznej i legalnej aborcji. Jej delegalizacja nie ratuje życia nienarodzonych dzieci. Za to zabija kobiety, które wolą raczej narazić się na śmierć, niż donosić niechcianą ciążę.
Nadmieńmy jeszcze na koniec, iż istnieje wiele dowodów na to, że najlepszym sposobem zapobiegania aborcjom jest poszanowanie ludzkiej godności i wolności sumienia kobiet w kwestiach dotyczących ich decyzji reprodukcyjnych, a to poprzez zagwarantowanie im dostępu do skutecznych metod kontroli urodzeń. Odmawianie im tego dostępu oraz równoczesna penalizacja aborcji wydają się narzędziami służącymi instrumentalizacji kobiet jako organizmów rozrodczych zamiast traktowania ich jako pełnoprawnych, równych istot ludzkich stworzonych na obraz i podobieństwo Boże.
Ekscelencje, jesteśmy Wam wdzięczni za przeznaczenie czasu na przeczytanie tego listu. Wyrażamy nadzieję, że w ramach odpowiedzi stworzycie, Ekscelencje, odpowiednie forum dla dialogu między biskupami a kobietami, na których życie najbardziej wpływają skutki tego rodzaju ustaw i kampanii.
Podpisano:
- Marta Alanis, Córdoba, Argentyna
- Barbara Hilkert Andolsen, profesor etyki chrześcijańskiej, Fordham University, Nowy Jork, USA
- Alicja Baranowska, urzędniczka, Bruksela, Belgia
- Claire Ball, nauczycielka religii, Liverpool, Wielka Brytania
- Dr Olive Barnes, świecki pracownik duszpasterski, Wielka Brytania
- Tina Beattie, profesor studiów katolickich, University of Roehampton, Londyn, Wielka Brytania
- Justyna Bednarek, pisarka, dziennikarka, Warszawa, Polska
- Carol Burns, kierownik organizacji charytatywnej, Leeds, Wielka Brytania
- Anna Cannon, tłumaczka, Reading, Wielka Brytania
- Maureen Clarke, UK
- Rosaline Costa, działaczka na rzecz praw człowieka, Komisja ds Sprawiedliwości i Pokoju w Bangladeszu, Dhaka, Bangladesz
- Magdalena Ćwiklińska, pediatra, onkolog, Kraków, Polska
- Séverine Deneulin, starszy wykładowca (Zagadnienia Rozwoju Międzynarodowego), Bath, Wielka Brytania
- Rachel M. Denton, pustelniczka przy diecezji rzymsko-katolickiej w Nottingham, Wielka Brytania
- Verónica Díaz Ramos, Valparaíso, Chile
- Diane Diffley, Thame, Wielka Brytania
- Eileen McCafferty DiFranco, magister teologii, Filadelfia, Pensylwania, USA
- Marta Duch-Dyngosz, researcher, Kraków, Polska
- Betty C. Dudney, Nashville, Tennessee, USA
- Miriam Duignan, dyrektor ds rozwoju, Wijngaards Institute for Catholic Research, Londyn, Wielka Brytania
- Marcin Dzierżanowski, dziennikarz tygodnika „Wprost”, Warszawa, Polska
- Prof. John Eade,University of Roehampton, Londyn, Wielka Brytania
- Ruth Fehlker, teolożka, pracownik duszpasterski, Niemcy
- George Ferzoco, University of Bristol, Wielka Brytania
- Zuzanna Flisowska, historyk sztuki, Warszawa, Polska
- Siostra Madeleine Fredell OP, teolożka, Sztokholm, Szwecja
- Tomasz Kamil Gbur, konsultant techniczny, kontrola jakości, Berlin, Niemcy
- Mar Grandal, studia teologii pastoralnej, Instituto Superior de Pastoral Universidad Pontificia de Salamanca, Hiszpania
- Teresa Gręziak, dyrygentka chóralna, Warszawa, Polska
- Aleksandra Grzeszak, psycholog, Warszawa, Polska
- Elfriede Harth, Frankfurt nad Menem, Niemcy
- Rosa Maria Hernandez Sosa, profesor teologii, Salwador
- Sarah Hicklin, nauczyciel prowadzący programu ESOL, Wielka Brytania
- Gladys Via Huerta, Peru
- Jan Jans STD, starszy docent etyki, Uniwersytet w Tilburgu, Holandia
- Agnieszka Jedrzejko-Pires, magistrantka, tłumaczka, University of Sheffield, Wielka Brytania
- Mary Kennan, BPhil Ed (VI) licencjat filozofii, dyplomowana nauczycielka osób niedowidzących, Liverpool, Wielka Brytania
- Alison Kennedy, asystentka duszpasterska, muzyk, Leicester, Wielka Brytania
- Clare Keogh, studentka nauk medycznych (terapia zajęciowa), Melbourne, Australia
- Ursula King, profesor teologii i studiów religii (emerytowana) , University of Bristol, Wielka Brytania
- Aleksandra Klich, redaktor naczelna „Magazynu Świątecznego”, Warszawa, Polska
- Katarzyna Knaś, pielęgniarka dyplomowana, teolożka, obywatelka polska, obecnie zamieszkała w Fleet, Hampshire, Wielka Brytania
- Lesley-Anne Knight, dyrektor naczelna, Elders Foundation, Hampshire, Wielka Brytania
- Marta Kostulska, pracownik administracyjny, Warszawa, Polska
- Sylwia Kostulska, ekonomistka-bankowiec, Warszawa, Polska
- Julia Maria Koszewska, doktorantka, bibliotekarka sztuk pięknych, socjolożka, była wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK), Warszawa, Polska
- Dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, Kraków, Polska
- Katarzyna Kucharska-Hornung, historyk sztuki, Warszawa, Polska
- Małgorzata Kurkowska, kierownik programu pomocy humanitarnej, Nicea, Francja
- Teresa Lanza, Boliwia
- Anna Lewczuk, asystentka osób niepełnosprawnych, Warszawa, Polska
- Gerard Loughlin, profesor teologii, Durham University, Wielka Brytania
- Heather McCrae, licencjat nauk ścisłych, magister, tłumaczka tekstów technicznych (niemiecki-angielski), Hamburg, Niemcy
- Mary McDermott, emerytowana nauczycielka, Lanark, Szkocja, Wielka Brytania
- Dr Patricia Madigan OP, Sydney, Australia
- Sara Maitland, pisarka, Dumfries and Galloway, Szkocja, Wielka Brytania
- Irena Mangone, Nottingham, Wielka Brytania
- Katarzyna Martynuska, malarka ikon, muzyczka, Warszawa, Polska
- Sandra Mazo, Kolumbia
- Natalia Mileszyk, prawniczka, Warszawa, Polska
- Margaret-Mary Morran, uniwersytecki doradca ds wyboru zawodu (emerytowana), Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania
- Jeanette Middendorp Paap, van der Horst, Holandia
- Dr Susan O’Brien, historyk akademicki (emerytowana), Cambridge, Wielka Brytania
- Marianna Oklejak, artystka, Warszawa, Polska
- Anna Pawlikowska, redaktor, Kraków, Polska
- Martin Pendergast STL, magister, pracownik duszpasterski, Londyn, Wielka Brytania
- Barbara Piotrowska, artysta grafik, Warszawa, Polska
- Prof. Jean Porter, Katedra Teologii Moralnej imienia Johna A. O’Briena, University of Notre Dame, Notre Dame, Indiana, USA
- Edyta Przykaza, filolog polski, Tarnobrzeg, Polska
- Zuzanna Radzik, teolożka, Polska
- Prof. dr Maria José Fontelas Rosado Nunes, Studium Podyplomowe Nauk o Religii,Pontificia Universidade Católica de São Paulo, Brazylia
- Susan A. Ross, profesor teologii, Loyola University, Chicago, Illinois, USA
- Joanna Rózga, działaczka społeczna i wolontariuszka, Warszawa, Polska
- Christine Schenk, magister nauk ścisłych, magister teologii, dyplomowana pielęgniarka położna, Cleveland, Ohio, USA
- Joseph A. Selling, STD, emerytowany profesor etyki teologicznej, Belgia
- Teresa Sergot, urodzona w Wielkiej Brytanii z polskich rodziców
- Janet Soskice, profesor teologii filozoficznej, University of Cambridge, Wielka Brytania
- Dr Kate Sotejeff-Wilson, tłumaczka, Jyväskylä, Finlandia
- Katarzyna Sroczyńska, redaktor, Warszawa, Polska
- Dr Jacqui Stewart, Wydział Teologii i Religii, University of Exeter, Wielka Brytania
- Maja Szwedzińska, instruktor biznesu, trener, menadżerka, Warszawa, Polska
- Prof. Margaret Susan Thompson, The Maxwell School of Citizenship & Public Affairs, Syracuse University, USA
- Lesley Toner, inspektor opieki społecznej (emerytowana), Cupar, Szkocja, Wielka Brytania
- Kamila Trajnerowicz, tłumaczka konferencyjna, Warszawa, Polska
- Dr Anna Wallentin, nauczyciel akademicki, Berlin, Niemcy
- Teresa Wasiak, ekonomista, Warszawa, Polska
- Barbara Wilson, emerytka, Londyn, Wielka Brytania
- Katarzyna Winsch-Supera, romanistka, Warszawa, Polska
- Pat Black Woodbury, emerytka, Wielka Brytania
- Maria Wójtowicz, historyk sztuki, Sewilla, Hiszpania