Terminator Kontaktu
Magazyn Kontakt istnieje od piętnastu lat. Od lat zajmujemy się ważnymi sprawami społecznymi, także tymi znajdującymi się na uboczu głównego nurtu debaty w Polsce. Łączymy lewicowe poglądy z chrześcijańską wrażliwością, pokazując, że te dwa nurty myślenia o świecie nie muszą się wykluczać. Publikujemy teksty pogłębione i przekrojowo podejmujące ważne tematy. Rozumiemy przy tym, że powstanie dobrego eseju lub reportażu wymaga czasu. Wreszcie: tworzymy przestrzeń dla debiutantów i debiutantek oraz osób o niewielkim doświadczeniu, pomagając im w stawianiu pierwszych kroków w zaangażowanym dziennikarstwie.
Konkurs „Terminator Kontaktu” na pomysł na esej lub reportaż jest więc skierowany do osób niemających dotąd zbyt wielu (lub nawet żadnych) publikacji medialnych, mających za to dobre pomysły i chcących rozwijać swój talent eseistyczny i/lub reporterski.
Dajemy szansę osobom z małym doświadczeniem, ale dobrymi pomysłami. Oceniamy pomysły, a nie gotowe materiały, by pomóc w ich tworzeniu oraz obniżyć próg pracy niezbędnej do przystąpienia do konkursu.
Wyniki konkursu „Terminator Kontaktu”
Migracje i uchodźstwo
Kategoria: reportaż
Nagrodzony: Antoni Wiśniewski-Mischal
Za pomysł na pisany z perspektywy Maroka reportaż o marokańskiej mniejszości narodowej we Francji, wykorzystywaniu jej przez francuską prawicę do celów politycznych oraz o tym, jak Marokańczycy odnajdują się we francuskiej rzeczywistości. Jak pisze Autor: „Będę mógł poznać i pokazać historię rodzin, których członkowie i członkinie wyjechali do Francji. Niektórzy tam pozostali, a niektórzy wrócili do Maroka”.
Emancypacyjny potencjał chrześcijaństwa
Kategoria: reportaż
Nagrodzona: Krystyna Wiktoria Szkaradek
Za pomysł na reportaż o młodych osobach LGBTQ+ – zwłaszcza licealistach i licealistkach – które niegdyś były aktywnymi członkami i członkiniami Kościoła, w którym teraz nie widzą już dla siebie miejsca. Jak pisze Autorka: „Chcę pójść do osób, dla których Kościół był domem. Co się stało i dlaczego podjęły takie, a nie inne decyzje?”.
Kategoria: esej
Nagrodzona: Laura Kościelska
Za pomysł na esej o tym, jak chrześcijańska teologia może odpowiadać na potrzeby klasy pracującej w czasach późnego kapitalizmu oraz kryzysu klimatycznego i pomóc w wyzwoleniu się od kultu neoliberalizmu. Jak pisze Autorka: „Teologia propracownicza kładzie szczególny nacisk na sprawczość — w końcu nie da się polepszyć sytuacji klasy pracującej zwykłym teoretyzowaniem. Potrzebne są czyny, aktywna zmiana statusu quo, w szczególności w sytuacji, gdy grzech panoszy się w strukturach systemu”.
Ekologia i klimat
Kategoria: reportaż
Nagrodzony: Jakub Rozenbaum
Za pomysł na reportaż o dwóch parkach narodowych: Magurskim (istniejącym) i Turnickim (nieistniejącym), między którymi zachodzi wiele analogii, co pozwala opisać realne konsekwencje decyzji o niepowoływaniu TuPN oraz powołaniu MPN. To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak rzeczywistość ma się do niespełnionych nadziei.
Kategoria: esej
Nagrodzony: Jan Chmielewski-Gill
Za pomysł na oparty na naukowych ustaleniach esej o tym, jak popularne trendy ekologiczne mają negatywny wpływ na ochronę środowiska. Esej będzie oparty na przykładzie „ratowania” pszczół, które prowadzić może do wypierania dzikich zapylaczy, co przynosi więcej szkód niż pożytku.
***
Kto może wziąć udział?
W konkursie mogą brać udział uczniowie i uczennice szkół średnich, uczniowie i uczennice szkół policealnych oraz studenci i studentki studiów I i II stopnia, stawiający pierwsze kroki w dziennikarstwie. Udział w konkursie mogą wziąć osoby, które mają na koncie od 0 do 3 publikacji w mediach ogólnopolskich (papierowych i internetowych).
Zadanie:
Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie, wystarczy, że do 15 sierpnia wypełnisz formularz zgłoszeniowy, w którym opiszesz pomysł na esej lub reportaż (maksymalnie 3 tysiące znaków ze spacjami) na jeden z trzech tematów:
- Migracje i uchodźstwo;
- Ekologia i klimat;
- Emancypacyjny potencjał chrześcijaństwa.
Jeden uczestnik lub uczestniczka może zgłosić maksymalnie po jednym pomyśle w każdej kategorii tematycznej (niezależnie od wybranej formy tekstu), przy czym nie można zostać nagrodzonym za więcej niż jeden pomysł.
W konkursie oceniane będą oryginalność pomysłu, możliwość jego realizacji oraz sposób zaprezentowania koncepcji. Oceny pomysłów dokona jury w składzie powołanym przez redakcję Kontaktu. Jego skład zostanie ogłoszony wkrótce.
Nagroda:
W przypadku zgłoszeń w każdym z trzech tematów przyznane będą po dwie równorzędne nagrody (jedna za pomysł na reportaż, jedna za pomysł na esej) obejmujące:
- Wsparcie redakcyjne ze strony doświadczonych redaktorów i redaktorek Kontaktu na każdym etapie tworzenia artykułu w formie m.in. omówienia koncepcji, konsultacji planu tekstu, opiniowania kolejnych wersji tekstu, pomocy w znalezieniu rozmówców/bohaterów etc.
- Honorarium za wykonanie artykułu w wysokości 600 złotych brutto płatne po przyjęciu tekstu do publikacji.
- Publikację artykułu zarówno w wersji papierowej i internetowej Magazynu Kontakt ze wsparciem przy staraniach o przedruk w innych mediach.
- Plakat z ilustracją grafików Kontaktu.
Jury:
W skład Jury wchodzi trójka redaktorów i redaktorek Magazynu Kontakt: Ignacy Dudkiewicz, Ida Nowak oraz Maria Rościszewska.
Ponadto pomysły w każdym z trzech tematów będzie oceniać dwoje jurorów będących wybitnymi znawcami podejmowanej tematyki.
Jurorzy w temacie „Ekologia i klimat”
Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”, „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na chiński, angielski, niemiecki, czeski, rosyjski, węgierski i chiński. Publikuje w Piśmie, Znaku, Dwutygodniku. Autor podcastów. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego Miedzianka po Drodze i Szkoły Ekopoetyki.
Adam Wajrak – działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”. Inicjator i uczestnik licznych akcji obrony unikalnych obszarów dzikiej przyrody w Polsce. Autor setek artykułów i dziesiątek książek o tematyce przyrodniczej. Od 1997 roku mieszka w Puszczy Białowieskiej. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Oceanograficznego.
Jurorzy w temacie „Migracje i uchodźstwo”
Anna Alboth – dziennikarka i aktywistka. Media officer w Minority Rights Group, prowadzi programy dla europejskich dziennikarzy, a z wyjazdów, które organizowała na granice i do obozów dla uchodźców w Europie i Afryce, powstało ponad 600 tekstów i nagrań. Od 20 lat publikuje w polskich mediach, najczęściej na tematy prawoczłowiecze. Jurorka konkursów dziennikarskich na całym świecie, współtworzyła organizację European Youth Press, inicjowała kampanie migracyjne: od zbiórek śpiworów do nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla akcji Civil March For Aleppo. Od sierpnia 2021 zaangażowana w Grupę Granica.
dr Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca, geograf. Pracuje w Katedrze Geografii Regionalnej i Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w relacjach międzykulturowych w Azji i Afryce. Twórca portalu Post-Turysta, prowadzi także portal Uchodźcy.info, redaktor magazynu „Kontakt”.
Jurorzy w temacie „Emancypacyjny potencjał chrześcijaństwa”
Zuzanna Radzik – teolożka, publicystka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, obecnie również jako felietonistka. Autorka książek „Kościół kobiet” oraz „Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół”. Wiceprezeska Forum Dialogu, gdzie zajmuje się dialogiem polsko-żydowskimi i chrześcijańsko-żydowskim.
Marcin Dzierżanowski – dziennikarz, publicysta, działacz ruchu LGBT+. Był m.in. redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost”, sekretarzem redakcji „National Geographic Traveler”, pracował też w „Dzienniku” i „Życiu Warszawy”. Twórca i pierwszy szef portalu informacyjnego tvp.info. Nominowany do nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz „Grand Press”, laureat wyróżnienia „Pióro odpowiedzialności” przyznawanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Współzałożyciel i pierwszy prezes Fundacji Wiara i Tęcza skupiającej wierzące osoby LGBT+, współzałożyciel międzynarodowej organizacji Global Network of Rainbow Catholics, współtwórca kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju”. Obecnie redaktor prowadzący magazynu biznesowego „My Company Polska”.