Antropocen – era człowieka i jego dominacji nad planetą. To panowanie nad zasobami Ziemi zapisze się w geologicznych nawarstwieniach. Przyszli badacze będą mogli wskazywać na nie palcem jak na punkty na mapie albo słupki wykresu, wyraźnie widząc daty i wydarzenia z przeszłości – wzrosty i obniżenia zanieczyszczeń odbite w osadach. Tu początek rewolucji przemysłowej, tu wzrost wydobycia węgla, tu prezydentura Donalda Trumpa… Wystawa Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak przygląda się architekturze w kontekście dojmujących globalnych zmian, które za naszą przyczyną zachodzą na Ziemi. Jak objawia się to przesilenie? Co wyznacza płaszczyzny problemów i jak architektura może na nie odpowiedzieć? I co wspólnego mają z tym tuje i obwarzanek?
Tuje jako objaw kontroli
Kolorowe pismo, gruby, połyskujący kredowy papier. Wewnątrz lifestyle, moda, architektura i dobre jedzenie. Ilustrowany artykuł prezentuje nowoczesny modernistyczny dom położony „na odludziu”, w naturalnym krajobrazie Warmii. Na jednym ze zdjęć widok jest szczególny: z zamglonego krajobrazu, z wypłowiałych jesiennych barw, wysokich traw, kęp drzew i rzecznych rozlewisk właściciele posiadłości wykroili terytorium, które kupili i nad którym sprawują kontrolę. Parę tysięcy metrów kwadratowych płaskiego jak stół trawnika nawet jesienią zieleni się jaskrawo. Po obwodzie biegnie płot oraz tuje w żołnierskim szyku. Oto jasny wyraz panowania nad przestrzenią natury. Czynienie sobie ziemi poddaną.
„Tuja – piszą twórcy wystawy – w kulturze popularnej zyskała znaczenie symboliczne. Uosabia kicz, powtarzalność i degradację krajobrazu”. Te krzewy od początku lat 90. stały się ikoną sposobu myślenia Polaków o prywatnych przestrzeniach zielonych. Wraz z zadbanym trawnikiem stanowią symbol marzenia o własnej przestrzeni, dobrobycie i poczuciu kontroli – zarówno w sferze dosłownej, jak i symbolicznej. Ogrody, tak jak samochody czy elektroniczne gadżety, są wyznacznikiem statusu, smaku i dobrobytu. Ale tuje wyznaczają także podział w myśleniu o naturze, w którym z jednej strony, jest potrzeba kontroli nad środowiskiem i wyśrubowane estetyczne potrzeby, z drugiej – świadomość dotycząca zmiany krajobrazu czy problematyki monokulturowych nasadzeń.
Choć dzisiaj ogrody uosabiają nasze aspiracje i pełnią funkcję niemal wyłącznie dekoracyjną, to jeszcze parędziesiąt lat temu miały przede wszystkim funkcję utylitarną. Dostarczały warzyw, owoców i ziół. Paleobotaniczne badania pięćsetletnich renesansowych ogrodów królewskich na Wawelu wykazały, że rabaty nie zawierały roślin ozdobnych, tylko przydatne w kuchni – między innymi bazylię, majeranek, rozmaryn czy marzankę. Dziś, w kontekście katastrofy klimatycznej, potrzeba posiadania ogrodów użytkowych powraca. Wiele bowiem wskazuje na to, że prędzej czy później indywidualna hodowla żywności może okazać się koniecznością. Tymczasem rynek wyczuwa okazje, kreuje mody i nadaje im globalny zasięg. Dotyczy to również przyrody, która w ramach instagramowych hobby staje się obiektem wyestetyzowanych zdjęć, przystawką do retro mebli i uzupełnieniem wysmakowanych wnętrz. Znać się na modnych roślinach to jak wiedzieć czym jest umami, rozsmakowywać się w kimchi albo jeść brunch zamiast drugiego śniadania – to coś, co daje sugestię o naszym społecznym położeniu. Mody na rośliny istnieją tak samo, jak na nowe buty, słuchawki czy smartfony. Na nowe „modele” przyrody obowiązuje popyt i w odpowiedzi pojawia się podaż. Zużyte egzemplarze można wymienić na nowe w następnym sezonie lub za parę miesięcy, gdy moda ulegnie zmianie. Media elektroniczne podsuną nam gotowe zestawienie najlepszych profili o tematyce ogrodniczej, a gdy będziemy je czytać, obok pojawią się reklamy doniczek, osłonek i najnowszych modeli rękawiczek ogrodniczych – w odpowiedniej cenie. Twórcy wystawy zauważają, że także ogrody są inwestycją, z której zwrot może być nawet dwukrotny. Wimbledońskie trawniki i przycięte żywopłoty nie podlegają więc myśleniu środowiskowemu, tylko estetyczno-kapitałowemu. Natura jest przedmiotem zmonetyzowanej rzeczywistości – jak każdy inny produkt, można ją kupić i odsprzedać z zyskiem.
Tym, co charakteryzuje nasze podejście do natury w czasach Antropocenu, jest kontrola, sama zaś natura stała się rezerwuarem zasobów, z którego można bezzwrotnie czerpać, tym efektywniej, im w ciaśniejsze ramy się go wtłoczy. Kontrola, która jest cechą ludzkiej bytności na Ziemi, powoduje, że przestrzeń, którą zostawiamy naszym braciom mniejszym, kurczy się coraz bardziej. W zapobieganie tym negatywnym zmianom zaangażowani są też architekci. Jednak myślenie o miastach i budowlach wciąż naznaczone jest rozdźwiękiem między tym, co ludzkie, i tym, co przynależne światowi natury. Kwestie, które musimy dzisiaj rozwiązać, sto lat temu przerabiali moderniści. Podobnie jak my dzisiaj, zauważyli oni problem, którego nie dało się już ignorować.
Postęp to przemysł, a przemysł to wydobycie
Gdy w XIX wieku siła napędowa świata przeniosła się ze zwierzęcych barków i ludzkich mięśni na parowe silniki i do hutniczych pieców, miasta zgłosiły ogromne zapotrzebowanie na ręce do pracy. Ludzie, którzy przybywali do nich z prowincji, postawieni nieraz w sytuacji walki o biologiczne przetrwanie, zasiedlali strychy, piwnice, sutereny, powstające w szybkim tempie oficyny i dobudówki. Zabudowa miejskich parcel sięgała stu procent. Mieszkańcy gnieździli się po paręnaście osób w pokojach bez światła i powietrza. Masowy exodus ludności ze wsi do miast spowodował, że chętnych do pracy było znacznie więcej niż możliwości ich zatrudnienia. Efektem był gwałtowny spadek ceny siły roboczej, ogromna konkurencja i jeszcze większa presja spoczywają na tych, którym udało się znaleźć zatrudnienie. „(…) Miliony górników Europy czołgały się wzdłuż wąskich chodników, z kilofami w rękach, wymieniając własne zdrowie na dobry zarobek i pylicę” – pisze Norman Davis w książce „Europa. Rozprawa historyka z historią”. Przeludnienie, zanieczyszczenie powietrza, epidemie i ogromna umieralność niemowląt dawały do myślenia. Z pewnością był to czas, kiedy miejskie powietrze przestało czynić wolnym.
Modernizm z Le Corbusierem na czele znalazł odpowiedź na pytanie o to, jakie nie powinny być miasta. I zaproponował rewolucyjne zmiany. „Wielkie problemy jutra, wynikające z potrzeb zbiorowości, na nowo stawiają kwestię planu. Nowoczesne życie wymaga, oczekuje nowego planu – dla domu i miasta” – twierdził. Robotnicy mieli od teraz osiedlać się w czystych, przewiewnych i jasnych przestrzeniach, a wolny czas spędzać pośród zieleni i w parkach otaczających „maszyny do mieszkania” – wielkie jednostki mieszkaniowe. Dymiące kominy i węglowy pył miał wynieść się za miasto, a zamiast nich miały tworzyć się enklawy rekreacyjne, pełne obiektów kultury i rozrywki. Wszystko miały łączyć wielkie trasy dużych prędkości.
Choć zwrot w postrzeganiu potrzeb ludzi zamieszkujących miasta obrał słuszny kierunek, to jednak modernizm postrzegał postęp w połączeniu z produkcją przemysłową – i ten sam błąd my popełniamy dzisiaj. Piękne było to, co buchało parą, błyszczało i mknęło napędzane nowoczesnym silnikiem. „Nikt nie zaprzeczy dziś estetyce, jaka wyłania się z wytworów nowoczesnego przemysłu. W budowlach i maszynach coraz częściej można znaleźć proporcje oraz układ brył i materii czyniące z wielu z nich dzieła sztuki, gdyż zawierają one liczbę, czyli porządek” – pisał L’Esprit Noveau w 1920 roku. Tyle że postęp, w który tak wierzono, nie miał wówczas ceny. O spłacie rachunku nikt nie myślał, odroczono ją w odległe czasy świetlanej przyszłości. Tu i teraz spełniało się marzenie o wzroście i szczęśliwości, które miały nie mieć końca.
Gdy w rewolucyjnym zwrocie nacisk położono na rozwój i zachwyt nad osiągnięciami techniki, w myśleniu o naturze dominowało podejście, według którego przyroda i człowiek funkcjonują w oddzieleniu od siebie, będąc równoległymi bytami. Każdy z nich rządził się swoimi odmiennymi prawami. Drzewa, krzewy, trawniki i woda były tylko organicznym tłem, na którym błyszczały matematycznie racjonalne, białe powierzchnie ścian i połyskiwały pasy okien. Człowiek nie był więc częścią przyrody i współzależnym elementem składowym, ale jej zaprzeczeniem i odwrotnością, jej rewersem. To podejście zakładało, że przyroda jest tym, co nie jest miastem i tym, co nie jest człowiekiem. Dobrobyt naturalnych ekosystemów nie podlegał refleksji, bo i sama natura nie posiadała podmiotowości. Obcowanie z nią sprowadzało się do wycieczek na wieś, krótkiej sielankowej przygody za miastem, gdzie, podobnie jak na rokokowych obrazach, panowie w garniturach i panie w gorsetach jadały śniadania „na łonie natury”, po czym wracały do siebie.
W czasach modernistów niebranie przyrody na serio nie pociągało za sobą większych konsekwencji. Jednak sto lat temu piasek nie był jeszcze towarem deficytowym i nie zaczęło się masowe wymieranie gatunków. Dziś, kiedy pierwsza kostka klimatycznego domina już została potrącona, wiemy, że to nie wystarcza. A jednak – uwzględnianie przyrody w projektowaniu wciąż sprowadza się do zazielenienia skweru przed budynkiem i do estetyzacji architektonicznych przyległości. Przyroda sytuuje się gdzieś na peryferiach architektury, urbanistyki, ogrodnictwa i sztuki tworzenia reklamowych wizualizacji. Jednym słowem – pełni funkcję służebną wobec „poważniejszych” profesji. Scheda modernistycznej dychotomii w postrzeganiu człowieka i przyrody w naszym myśleniu wciąż trzyma się mocno. Dobrze, że znamy liczby, ale czy możemy jakoś temu zaradzić?
Miasta bez ludzi i stadiony za petrodolary
Wprawdzie musimy zaspokoić potrzebę zamieszkiwania, ale nasze potrzeby niebezpiecznie się rozrastają. I rozrasta się ludzkość. W 1950 roku na Ziemi żyło ponad dwa i pół miliarda ludzi. Pół wieku później pięć miliardów, dziś osiem. Do końca wieku może nas być już jedenaście miliardów. Mamy coraz większe potrzeby, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia – to w wersji dla krajów Globalnej Północy. Dla Globalnego Południa – widzimy, że gdzie indziej można żyć syto i dostatnio, więc czemu my wciąż mamy tak mało? Dominujący kapitalistyczny model gospodarczy kreuje popyt i tworzy presję na nieskończoną konsumpcję. Podsyca potrzeby i globalizuje społeczności. Świat chce więcej posiadać, lepiej mieszkać, ładniej się ubierać i smaczniej jeść. „Więcej” – to wciąż obowiązująca doktryna rozwoju.
Problem niepowstrzymanego pędu do przodu nie omija oczywiście świata architektury. Wciąż budujemy za dużo i za bardzo, a kwestia świadomości środowiskowej zdaje się dopiero pączkować. I niech nie zmylą nas wysmakowane zachodnie czasopisma architektoniczne albo najprzeróżniejsze certyfikaty przyznawane kolejnym gargantuicznym wieżowcom z wielkim apetytem na energię. Świat wciąż buduje na pokaz. Rachuba środowiskowa przegrywa z – wąsko rozumianą – rachubą ekonomiczną, polityczną i wizerunkową, wedle których wznoszenie kolejnych budowli daje zatrudnienie, buduje międzynarodowy prestiż lub jest jedną z podpór gospodarek.
Chiński rynek mieszkaniowy w okresie największej prosperity odpowiadał za około ¼ narodowej produkcji gospodarczej. Gwałtowana urbanizacja kraju zwiększa popyt na nowe mieszkania, a ich budowanie napędza rozwój – wraz z nimi powstają drogi, sklepy, usługi i miejsca pracy. Chińskie „miasta duchów” są spektakularnym skutkiem finansowej i ekonomicznej ucieczki do przodu. Na zdjęciach widać puste scenografie miast – nowo wybudowane niezamieszkałe wieżowce, ulice bez ludzi i samochodów, kawiarni, sklepów, rowerów, sygnalizacji świetlnej i koszów na śmieci. Takie scenografie rodem z gier komputerowych tworzą system, w którym posiadanie mieszkania jest sposobem na generowanie przychodów, który zachęca deweloperów do szybkiego budowania, nawet wówczas, gdy na danym obszarze popyt na mieszkania nie istnieje. Być może doraźna kalkulacja ekonomiczna ma tu zastosowanie, pozostaje jednak pytanie o koszty środowiskowe budownictwa, które, według doniesień Business Insider z zeszłego roku, wytworzyło w Chinach 65 milionów pustych lokali mieszkalnych – tyle, ile mogłoby pomieścić całą populację Francji.
Oczywiście budownictwo polityczne, mocarstwowe, wizerunkowe – gmachy stawiane „na chwałę”, „ku czci” i „dla ludu” – ma długą tradycję. Dziś jednak klimatolodzy jasno wskazują, że właśnie zaczynamy spłacać słony rachunek za dewastacyjne gospodarowanie zasobami Ziemi. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty środowiskowe, to przeskalowane gmachy nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, a nawet ekonomiczną opłacalnością. Architektoniczne ignorowanie odpowiedzialności za zmiany klimatyczne ucieleśnia się w niebywałej skali miast powstających na pustyni za petrodolary z wydobycia ropy naftowej oraz stadionach i „miasteczkach olimpijskich” budowanych w służbie despotycznych rządów. Koszty środowiskowe takich zabaw są wręcz niepoliczalne.
Budownictwo emituje jedną trzecią globalnej produkcji gazów cieplarnianych i jest pod tym względem przodującym sektorem. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania spowoduje, że – według szacunków – w połowie tego wieku emisja gazów cieplarnianych produkowanych przez budynki podwoi się w stosunku do 2017 roku.
Piasek – materiał deficytowy
Skalę drenażu zasobów naturalnych związanych z budownictwem widać to w rosnącym globalnym zapotrzebowaniu na piasek, jeden z podstawowych surowców potrzebnych do budowy wieżowców, dróg i mostów. Sektor budowlany odczuwa już jego światowe niedobory. To dzięki piaskowi Singapur, w 67 lat od uzyskania niepodległości, powiększył swoją powierzchnię o około jedną czwartą, co stało się przyczyną konfliktu z sąsiadującą Malezją. Bahrajn, niewielka wyspa oblana wodami Zatoki Perskiej, dzięki zasypywaniu wody piaskiem dokonywał ekspansji w Morze Arabskie. Do czasu, kiedy jego sąsiedzi, w tym pustynna Arabia Saudyjska, nie odmówiły mu sprzedaży tego surowca. Piasek jest kradziony, nielegalnie wydobywany i jest obiektem spekulacji. W walkach o niego giną ludzie.
Materiały potrzebne do budowy to jednak dopiero początek wyliczanki. Muszą one zostać przetransportowane, uzdatnione, przetopione, obrobione – a to wymaga energii. Wzrost wydobycia napędza wzrost emisji gazów cieplarnianych. I to w sposób skokowy: na początku XX wieku ludzkość emitowała do atmosfery 2 miliardy ton dwutlenku węgla, teraz – 37 miliardów.
Obiekty architektury, które powstają dzięki wydobytym surowcom, podnoszą zużycie energii, przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, śmierci ptaków oraz produkcji jeszcze większej ilości odpadów. Każdy nowopowstały budynek trzeba wyposażyć, ogrzewać, schładzać, oświetlać, spuszczać wodę w toaletach i dojechać do niego nowopowstałą drogą. Budynki i konstrukcje architektoniczne pochłaniają 36 procent światowego zużycia energii, a tę w 2015 roku w ponad 80 procent zapewniały paliwa kopalne. Tymczasem material footprint, ślad materiałowy, który nasza planeta jest w stanie wytrzymać, został oszacowany na około 25 – 50 miliardów ton rocznie. Górną wartość tego przedziału osiągnęliśmy ponad dwadzieścia lat temu. Dzisiaj wydobywamy ponad 92 miliardy ton.
Obwarzanek puchnie za bardzo
Mając na uwadze zmiany antropogeniczne zachodzące w naturze, twórcy wystawy Antropocen punktem wyjścia do swojej opowieści uczynili teorię tak zwanej ekonomii obwarzanka, której twórczynią jest brytyjska ekonomistka Kate Raworth. W tej metaforze grubość obwarzanka reprezentuje przestrzeń zajmowaną przez ludzkość. Jej optymalny stan – i zarazem grubość ciastka – to ogólne bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt. Wewnętrzne granice stanowi baza funkcjonowania, minimum społeczno-ekonomiczne, które powinniśmy sobie zapewnić, aby żyć zdrowo i komfortowo. Zewnętrzne granice wyznacza pułap środowiskowy, czyli wytrzymałość globalnych ekosystemów, zużycie zasobów, różnorodność biologiczna, zanieczyszczenie powietrza, oceanów i gleb… Czy wielki światowy obwarzanek jest proporcjonalny? Oczywiście nie. Kate Raworth zauważa, że spuchł za bardzo. Naruszamy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne granice optymalnej przestrzeni. Co to oznacza? Że światowa gospodarka dobrami i działaniami narusza równowagę klimatyczną planety w jednym miejscu, jednocześnie nie będąc w stanie zapewnić podstawowych ludzkich potrzeb w drugim. Siły rozkładają się nierówno. O dziwo, w wielu miejscach nic nikomu nie skapuje.
Ekonomia obwarzanka jest punktem do przewartościowania naszego myślenia o potrzebach i społecznych nierównościach zmieniających się pod wpływem zmian klimatycznych. Implementacja jego wewnętrznych i zewnętrznych granic w myśleniu architektonicznym może być przyczynkiem do odpowiedzialnego budowania, do wykreślenia nowej mapy drogowej, po której będą poruszali się nie tylko projektanci, ale wszyscy zaangażowani w proces powstawania miast i infrastruktury.
Wystawa Antropocen zakreśla problemy, przed którymi stajemy i pokazuje architektoniczne, urbanistyczne i ekologiczne realizacje, które starają się na nie odpowiedzieć. Twórcy ekspozycji wychodzą od szeroko zarysowanych tematów, takich jak kwestie zanieczyszczenia, zmian krajobrazowych, bioróżnorodności czy edukacji, by w skali mikro zreferować, jak w praktyce realizują się postulaty odpowiedzialności środowiskowej w projektowaniu architektonicznym. Warto przy tym zauważyć fakt, który znajduje odzwierciedlenie w treści ekspozycji – że w awangardzie zmian klimatycznych stoją przede wszystkim miasta całego świata, zarówno w kwestii przyczyn niepożądanych zmian, jak i prób ich łagodzenia. Bo to w miastach zagęszczają się rosnące środowiskowe problemy. Zanieczyszczone koryta rzek i wody gruntowe, fatalna jakość powietrza, brak zieleni, niedobory przestrzeni, ulewne burze i wysokie temperatury są codziennością ich mieszkańców. A problem jest niebagatelny. Populacja obszaru metropolitalnego Tokio jest równa liczbie mieszkańców Polski, a w stolicy Nigerii mieszka dwukrotnie więcej osób niż w całej Grecji. W miastach, które odpowiadają za 70 procent produkowanych przez człowieka gazów cieplarnianych, żyje połowa ludności świata.
Jakie pole do działania mogą więc wykroić sobie architekci? Czy architektura pozwoli nam ochronić ludzkość? Czy inżynieryjne projekty pomogą rozwiązywać problemy które nas czekają? Wystawa Antropocen naświetla zjawiska i potencjalne rozwiązania, ale nie udziela odpowiedzi.
Porozumienie paryskie zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku. Mamy na to osiem lat. Póki co jednak sami sygnatariusze nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Przed architektami wielkie zadanie i niepewne drogi obsadzone tujami. Mało zza nich widać, a czasu coraz mniej.
***
23.09.2022 – 27.11.2022
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Kurator naukowy: Bolesław Stelmach
Kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik