
Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
w tym roku, pierwszy raz od 9 lat, nie dostaliśmy dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wtedy Ignacy Dudkiewicz obiecywał, że zrobimy wszystko, aby Kontakt nie upadł. Dzisiaj nadal działamy i jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki pracy społecznej 28 (z 31) członków naszej redakcji oraz Waszemu wsparciu finansowemu. Dziękujemy i prosimy o więcej!
***
Od dziesięciu miesięcy walczymy o przetrwanie, w sumie w związku z końcem dwóch publicznych dotacji, o które aplikowaliśmy ponownie i których nie otrzymaliśmy, z naszego budżetu na ten rok zniknęło ponad 70 000 złotych. Zdecydowaliśmy się jednak nie ograniczać naszej działalności. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Wy! W porównaniu z zeszłym rokiem, na Patronite uzyskaliśmy niemalże dziesięciokrotny (sic!) wzrost miesięcznego wsparcia. Liczba prenumeratorów i prenumeratorek prawie się podwoiła (wzrost o 85%), z czego ponad połowa z Was ma wykupioną prenumeratę sponsorską. Ostatni numer, Wspólna strawa, rozszedł się prawie cały – w naszym pokoju redakcyjnym pozostało jedynie 10 egzemplarzy. W sumie zapełniliście już ponad 70% brakującej w budżecie kwoty. Wasze dotychczasowe wsparcie potwierdza to, na czym zawsze bardzo nam zależało – Kontakt to nie tylko pismo, ale przede wszystkim zaangażowane środowisko.
Co udało nam się zrobić dzięki Wam? W tym roku, jak zwykle, wydamy trzy numery papierowe i dziewięć odsłon internetowych. Na naszej stronie internetowej i w wydaniach papierowych opublikowaliśmy ponad 180 materiałów, w tym ponad 137 autorskich, 24 wywiady i 16 artykułów zagranicznych (przedruków i rozmów). Kontakt nie wyglądałby tak, jak wygląda, gdyby nie nasze ilustratorki i ilustratorzy, prawie całkowicie pracujący społecznie, którzy przygotowali prawie 100 ilustracji i grafik. Przeprowadziliśmy 11 spotkań live, objęliśmy patronatem medialnym 8 wydarzeń, między innymi ostatni festiwal filmowy HERDocsy, w ramach którego przygotowaliśmy dwie debaty. W sumie od początku roku naszą stronę odwiedziło ponad 200 000 osób. Od ostatniego numeru Wspólna strawa Kontakt jest i będzie też dostępny w wersji elektronicznej na e-booki. Zorganizowaliśmy akcję #KontaktzUchodźcami, żeby wesprzeć organizacje, które pomagają uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.
Poniżej możecie zobaczyć dokładne informacje o naszej sytuacji finansowej:
***
Planujemy kolejne projekty. Chcielibyśmy rozpocząć fact-checking listów, wypowiedzi i kazań polskich biskupów. Wierzymy, że dokładne przyjrzenie się słowom hierarchów Kościoła w Polsce będzie ważnym głosem w debacie publicznej i że to właśnie nasze zadanie – świeckich katoliczek i katolików, chcących zmieniać Kościół od wewnątrz. W przyszłym roku uruchomimy nową formę – podcasty, w których będziemy pogłębiać tematykę wydań papierowych i internetowych. Zależy nam na tym, żeby ruszyć z Kontaktem w Polskę i przeprowadzić cykl spotkań dyskusyjnych w mniejszych miejscowościach, aby wspierać pluralizm medialny tam, gdzie go najbardziej brakuje. Na przyszłoroczne, 15. urodziny Kontaktu, marzy nam się zorganizowanie dużej akcji społecznej, tak jak zrobiliśmy to 4 lata temu, gdy przygotowaliśmy escape room i wystawę pokazujące trudności, których doświadczają ubodzy mieszkańcy naszego kraju.
Żeby zrealizować te wszystkie cele, potrzebne są pieniądze, dlatego podjęliśmy decyzje, żeby za część naszego kurczącego się budżetu zatrudnić fundraisera, z którym od lipca działamy na wielu płaszczyznach, w tym aplikujemy o zagraniczne dotacje. Po tym roku wiemy jednak jedno – to na Wasze wsparcie możemy liczyć w pierwszej kolejności i to ono stanowi podstawę naszej działalności. Dziękujemy!
Bądź częścią zmiany – wesprzyj Kontakt!
Jesteśmy jedynym magazynem lewicy katolickiej w Polsce. Choć naszą redakcję tworzą chrześcijanie różnych wyznań, osoby niewierzące i poszukujące, jako środowisko wciąż pozostajemy wewnątrz wspólnoty Kościoła, ponieważ czujemy, że jesteśmy w niej potrzebni. Chcemy tworzyć przestrzeń dla wszystkich tych, którzy, tak jak my, sprzeciwiają się przestępstwom seksualnym i ich ukrywaniu, którzy nie akceptują nienawistnych głosów wobec mniejszości, którzy uważają, że miejsce chrześcijan jest tam, gdzie przybysze proszą o pomoc. Innymi słowy, wierzymy, że inny Kościół jest możliwy. Dlatego dalej będziemy pisać o „teologiach wyzwolonych”, globalnych i lokalnych nierównościach, prawie do godziwej płacy, osobach w kryzysie bezdomności, uchodźcach i katastrofie klimatycznej; o kryzysie wyobraźni, o przyjaźni i o przemocy. Razem z Wami chcemy zmieniać polską debatę publiczną i polski Kościół.
Nie chcemy zwalniać. Gdy kolejni fundamentaliści prezentują projekty ustaw ograniczających podstawowe prawa obywatelskie, wykrzykując z mównicy sejmowej słowa pełne nienawiści, gdy po latach nienagannej współpracy z władzą przedstawiciele Episkopatu dostają czarną polewkę, kiedy chcą pomóc potrzebującym na granicy, uważamy, że właśnie teraz lewica katolicka ma szczególną rolę do odegrania. Aby nasz głos w debacie publicznej stawał się coraz bardziej słyszalny, potrzebujemy pieniędzy, żeby płacić za napisane artykuły, tłumaczenia, redakcję, korektę, ilustracje, promocję, skład, druk, wysyłkę, utrzymanie strony internetowej, biura, księgowość, i tak dalej, i tak dalej. Mimo iż większość z nas pracuje pro publico bono, chcielibyśmy to zmienić i każdemu móc zapłacić za jego poświęcenie i zaangażowanie.
Dlatego, jeśli możesz, to wesprzyj Kontakt, jedyny taki magazyn w Polsce.
Jak możesz nas wesprzeć?
- Przekazując darowiznę w formie stałego zlecenia:
- Nr Konta: 42 1560 0013 2000 1706 4454 5707
- Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe Magazyn Kontakt
- Przekazując darowiznę jednorazową
- Przekazując darowiznę za pomocą Blika
- Wspierając nas na Patronite
- Zakupując prenumeratę sponsorską
- Pisząc na naszego maila miłe słowa 🙂
- Mail: redakcja@kik.waw.pl
Wanda Kaczor
Szymon Rębowski