Współczesna Ameryka Łacińska wciąż kryje w sobie wiele historii ukazujących mroczną stronę globalizacji. Obrońcy środowiska i praw lokalnych społeczności z reguły nie mają szans w starciu z wielkimi korporacjami i biurokracją. Trudno dziwić się, że popularna w tym regionie teologia wyzwolenia nabiera coraz bardziej „zielonych” odcieni, skupiając się na ekologii ludzkiej, a nie tylko wąsko rozumianej sprawiedliwości społecznej. Wywodzący się z regionu latynoskiego papież Franciszek coraz śmielej zabiera głos w globalnych debatach o zrównoważonym rozwoju. A w tle tego wszystkiego toczą się światowe negocjacje klimatyczne, wkraczające w tym roku w decydującą fazę.Na najbliższej debacie Magazynu Kontakt przeniesiemy się do Ameryki Łacińskiej i poszukamy odpowiedzi na pytania, sytuujące się na styku trzech zagadnień: ekologii, kolonializmu oraz teologii. Jakie skutki społeczne i polityczne wywołuje eksploatacja zasobów naturalnych w krajach Ameryki Łacińskiej? Czy zjawisko to można uznać za nową odsłonę kolonializmu? Jak reagują na nie mieszkańcy amazońskiej puszczy? Jaka reakcja z naszej strony – europejskich konsumentów końcowych – miałaby moralne i praktyczne uzasadnienie? Na czym polega obserwowane ostatnio „zazielenienie” teologii wyzwolenia? Jaki głos w sprawach ekologii zabiera papież Franciszek? Czy kraje latynoskie biorą udział w globalnych negocjacjach klimatycznych? I czy którykolwiek z lokalnych rządów liczy się z tymi, którzy za eksploatację środowiska płacą w tym regionie najwyższą cenę?
W debacie udział wezmą:Artur Domosławski, dziennikarz tygodnika Polityka, znawca Ameryki Łacińskiej, autor między innymi zbioru reportaży „Śmierć w Amazonii”dr hab. Zofia Marzec, dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka od teologii wyzwolenia
Urszula Stefanowicz, koordynatorka działań Koalicji Klimatycznej
Moderacja:
Paweł Zerka, ekspert do spraw Ameryki Łacińskiej, autor bloga „noty z Bogoty”
debata odbędzie się w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Freta 20/24a w Warszawie 30 marca o godzinie 18.