dwutygodnik internetowy
01.12.2014
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Zrozumieć bezdomność: debata Magazynu Kontakt

W mieście zrobiło się zimno. Temperatura odczuwalna spada w dzień do minus pięciu stopni, w nocy nawet do minus dziesięciu. Czekając na autobus, rozcieramy zmarznięte dłonie, szczelnie otulamy się płaszczami i, ściśnięci pod przymałymi wiatami przystankowymi, nieudolnie próbujemy się skryć przed podmuchami lodowatego wiatru. Aż strach pomyśleć, że będzie jeszcze zimniej. Zima jest czasem szczególnie […]

Ilustr.: Kuba Mazurkiewicz


W mieście zrobiło się zimno. Temperatura odczuwalna spada w dzień do minus pięciu stopni, w nocy nawet do minus dziesięciu. Czekając na autobus, rozcieramy zmarznięte dłonie, szczelnie otulamy się płaszczami i, ściśnięci pod przymałymi wiatami przystankowymi, nieudolnie próbujemy się skryć przed podmuchami lodowatego wiatru. Aż strach pomyśleć, że będzie jeszcze zimniej.

Zima jest czasem szczególnie trudnym dla osób dotkniętych bezdomnością. Nie wszyscy zdążyli znaleźć dach nad głową przed jej nadejściem, nie dla wszystkich starczyło miejsc w schroniskach. Prezydent Warszawy deklaruje co prawda, że w mieście „udało się niemal całkowicie zlikwidować problem zaopiekowania się osobami bezdomnymi”, ale opinia ta w najlepszym wypadku wynika z niewiedzy.

Osoby bezdomne będą próbowały przetrwać do wiosny w miejskich autobusach, na klatkach schodowych i w halach dworców. Często będą spotykać się z niechęcią, czasem z różnymi formami przemocy, niekiedy ze współczuciem. Ale przecież współczucie nie rozwiązuje problemu. Nie chodzi o to, by płakać nad czyimś złamanym życiem. Żeby skutecznie pomagać, trzeba rozumieć bezdomność.

Rozumieć bezdomność to znać jej przyczyny – jako indywidualnego doświadczenia i jako problemu społecznego. Wiedzieć o błędnych założeniach, infrastrukturalnych brakach i instytucjonalnej przemocy wymierzonej w osoby dotknięte bezdomnością. Łatwiej wówczas demaskować stereotypy przemycane w opowieściach o bezdomności i dostrzegać mechanizmy utrudniające osobom bezdomnym wyjście na prostą.

Zima w mieście to niezła okazja do refleksji nad bezdomnością, ale chodzi przecież o to, żeby ani na zimie, ani na refleksji się nie skończyło.

W dyskusji udział wezmą:

Katarzyna Górniak – doktor socjologii, pracuje na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej; zajmuje się badaniem ubóstwa i wykluczenia społecznego ze szczególnym uwzględnieniem dyskursu wokół tych zjawisk

Magdalena Wolnik – dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych; odpowiedzialna za Wspólnotę Sant’Egidio w Warszawie, która raz w tygodniu przygotowuje „kolację na ulicy” dla około setki bezdomnych, a w grudniu organizuje Wigilię z Ubogimi

Julia Wygnańska – współpracuje z Kamiliańską Misją Pomocy Społecznej; od wielu lat prezentuje światowe dobre praktyki i inicjuje nowatorskie programy wspierające osoby doświadczające wykluczenia mieszkaniowego

Rozmowę poprowadzi Misza Tomaszewski, redaktor naczelny Magazynu Kontakt i współpracownik warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio.

Debata wspierana przez Fundusz Inicjatyw Pozarządowych.