dwutygodnik internetowy
31.12.2015 "złota dwunastka" tekstów upływającego roku
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Złota dwunastka

Prezentujemy Państwu “złotą dwunastkę” tekstów opublikowanych przez nas w mijającym roku. Są wśród nich krótkie felietony, rozbudowane eseje, reportaż i zapis debaty. Dotykają tematów tak różnych jak napływ uchodźców, kryzys uniwersytetu, teologiczne rozumienie biedy, nowe zjawiska w naszej muzyce i literaturze czy pytania o przyszłość państwa prawa. Wszystkie cieszyły się Waszym uznaniem i są ważne dla tożsamości naszego pisma.

Tą ilustracją Marty Basak zaczynaliśmy pierwsze wydanie dwutygodnika. Wracamy do niej po 11 miesiącach.

Tą ilustracją Marty Basak zaczynaliśmy pierwsze wydanie dwutygodnika. Wracamy do niej po 11 miesiącach.

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

To już ostatnia z trzech części naszego wydania podsumowującego rok 2015. Po najlepszych wywiadach i ilustracjach roku, przed Państwem 12 tekstów, które, naszym zdaniem, najpełniej pokazują to, co przez ostatnie 12 miesięcy było dla nas ważne. 12 tekstów o różnej tematyce i długości, reprezentujących różne gatunki literackie. 12 tekstów, które cieszyły się wśród Państwa dużym uznaniem wyrażanym zarówno w liczbie czytelników, jak i “lajków” na Facebook’u, którymi zostały obdarzone. Znajdziecie wśród nich felietony, eseje, zapis debaty, reportaż i komentarze do konkretnych wydarzeń. Wszystkie teksty łączy, naszym zdaniem, próba głębokiego zrozumienia zagadnień, o których traktują i znalezienie nieszablonowych odpowiedzi na poruszane problemy. Dokonany przez nas wybór pokazuje też szeroki wachlarz problemów, jakimi zajmowaliśmy się przez ten rok. A oto lista naszych “bestsellerów”:

… esej Ignacego Dudkiewicza “Kościół i lewica. Razem przeciw ksenofobii?” opublikowany przez nas w listopadzie. Autor stara się w nim pokazać, że nasza katolewicowa perspektywa ma dziś jak najbardziej “praktyczne zastosowanie” w naszej Ojczyźnie w obliczu znacznego wzrostu postaw skrajnych.

… tekst Miszy Tomaszewskiego “O dobrej i złej biedzie”, który kończył w lutym rozbudowaną debatę na temat słuszności bądź szkodliwości działań i wypowiedzi ks. Jacka Stryczka, zapoczątkowany na naszych łamach przez tekst Katarzyny Górniak, “Pułapki szlachetnej paczki” z grudnia 2014 roku. Nasz redaktor naczelny odwołuje się w tekście do całej gamy argumentów społecznych, filozoficznych i teologicznych.

… mocną deklarację Antoniego Napieralskiego “Jestem wściekły”, który był mocnym głosem w dyskusji na temat funkcji i dyskusji polskiego szkolnictwa wyższego, która przetoczyła się przez szereg naszych wydań wiosną mijającego roku, a była spowodowana szeroko przez nas opisywaną działalnością Uniwersytetu Zaangażowanego.

… reportaż Teresy Teleżyńskiej “Siedem tysięcy dziennie i grupka studentów” z listopada. Autorka, wolontariuszka w tzw. “pop-up camp” dla uchodźców w Berkasovie na serbsko-chorwackiej granicy, opisuje urągające godności ludzkiej warunki panujące na miejscu i stara się zrozumieć, dlaczego Unii Europejskiej nie stać na bardziej zorganizowaną pomoc.

… analizę Konstancji Święcickiej “Skąd się biorą ekonomiści”, opublikowaną przez nas w październiku, a w papierowym kwartalniku kilka miesięcy wcześniej. Nasza redaktorka stara się rozgryźć mechanizm reprodukcji ortodoksyjnych poglądów prezentowanych przez kolejne pokolenia ekonomistów i dowodzi, że sporą winę ponosi  program uniwersyteckich studiów.

“Odę do państwa prawa” autorstwa Stanisława Zakroczymskiego, opublikowaną kilka tygodni temu. Współ-szef naszego dwutygodnika przeprowadza w niej analizę historyczną genezy pojęcia państwa prawa i stara się udowodnić, że dzisiejsze działania nowego polskiego rządu są czymś znacznie poważniejszym, niż zwyczajnym przejmowaniem władzy po wygranych wyborach.

zapis debaty “Kościół kobiet”, poprowadzonej w czerwcu przez współ-szefową naszego dwutygodnika, Alę Budzyńską. Zuzanna Radzik i Małgorzata Terlikowska przedstawiały w jej trakcie dwie różne wizje roli kobiet w Kościele i szerzej, w społeczeństwie. Obie odwoływały się do nauczania Magisterium. Debata była zwieńczeniem kilku tekstów i wywiadów dotyczących tej tematyki, które ukazywały się w naszym piśmie.

… artykuł “Jest taka rocznica” naszej stałej współpracowniczki, Marii Rościszewskiej, opublikowany w sierpniu. Autorka w bardzo osobisty sposób opisuje historię współistnienia Polaków i Żydów w jej rodzinnej Falenicy, a także dzieje zagłady tych ostatnich. Tekst jest uzupełniony bardzo ciekawymi materiałami archiwalnymi.

… felieton “Kobiety, solidarność, historia” ze stycznia, który jest doskonałym przykładem wspaniałej pracy redaktorki Anny Dobrowolskiej, która systematycznie publikuje na naszych łamach teksty dotyczące historii kobiet. Dzięki jej publikacjom nasi czytelnicy mogą bez wahania stwierdzić, że jest to niezwykle ważna, a tak często niedoceniana gałąź wiedzy o naszej przeszłości.

… tekst “Lewico, porozmawiaj z KOD-owcami” autorstwa Szymona Majewskiego, członka warszawskiego okręgu Partii Razem, będący jednocześnie rzetelną i oryginalną analizą stosunków społecznych w Polsce, jak i apelem do środowisk lewicowych o niezaniedbywanie klasy średniej jako grupy docelowej własnych działań i zamierzeń.

… A także po jednym felietonie świetnych redaktorów naszego działu kultura, Andrzeja Dębowskiego i Macieja Papierskiego, którzy naprzemiennie w każdym tegorocznym wydaniu zamieszczali swoje teksty dotyczące interesujących zjawisk w świecie muzyki i literatury. Spośród ich bogatego dorobku wybraliśmy brawurowy felieton Andrzeja o dorobku polskiego rapu, oraz bardzo osobisty tekst Maćka o tym, jak literatura radzi sobie z zagadnieniem ludzkiego cierpienia.

Raz jeszcze pragniemy podziękować Państwu, że tak chętnie zaglądaliście na nasze łamy. Liczymy, że dotrzymacie nam towarzystwa również w nadchodzącym, 2016 roku. Już w poniedziałek 11 stycznia opublikujemy kolejne, 164. wydanie naszego internetowego pisma i zaczniemy przygotowywać się do tego, aby za rok móc “wystawić” co najmniej równie mocną “złotą dwunastkę tekstów”. Dobrego roku!

Ala Budzyńska i Stanisław Zakroczymski,

wraz z całym zespołem redakcyjnym www.magazynkontakt.pl