dwutygodnik internetowy
25.01.2016
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Wojciech Tuszko/Debiut. Zaproszenie na wernisaż wystawy fotograficznej

W najbliższy czwartek, 28 stycznia o godzinie 19 w Pracowni Duży Pokój w Warszawie będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej dziewięćdziesięcioczteroletniego Wojciecha Tuszki – debiutu, będącego zarazem podsumowaniem życia w całości podporządkowanego fotografii.

baner nowy

Początki kariery Wojciecha Tuszki miały miejsce na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykładał chemię organiczną. Jako że jedną z dziedzin jego zainteresowań naukowych były sensybilizatory optyczne, substancje chemiczne zwiększające czułość warstw fotograficznych, dokonując syntezy takich związków, był już jedną nogą w fotografii. Rozpoczął współpracę z magazynem Fotografia, jedyną wówczas polską gazetą zajmującą się tą tematyką. Z początku pisał o fotografii od strony technicznej, z czasem jednak, zdobywając więcej doświadczenia, coraz częściej o jej artystycznym wymiarze.

Przeszedł do Instytutu Chemii Organicznej PAN na Politechnice. Ponieważ był już wtedy fotografem, oprócz obowiązków naukowych, otrzymał funkcję kronikarza instytutu. Wiele z jego zdjęć jest prostą rejestracją życia instytutowego – rad naukowych, wykładów, spotkań czy też zabaw. Kilka lat później na dobre postanowił zająć się fotografią, porzucił instytut i objął stanowisko kierownika Laboratorium Obróbki Materiałów Światłoczułych w zakładach FOTON.

6828001

Oprócz pracy naukowej i laboratoryjnej coraz częściej zajmował się pracą popularyzatorską, pisał poradniki, między innymi „Powiększanie fotograficzne” i wspólnie z Jerzym Buszą „O radości i fotografii – antyporadnik”. W swoich poradnikach starał się nie dawać gotowych rozwiązań, pokazywał, że w zasadzie każda droga jest dobra, jeżeli się osiąga zamierzony cel. Tłumaczył z francuskiego, angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego teksty i publikacje dotyczące fotografii, w tym „Fototechnikę” Grharda Teichera i „Wszystko o fotografii” Paula Montela.

Reprezentował Polskę w jury międzynarodowych konkursów fotograficznych towarzyszących „Interkamerze” w Czechach oraz w konkursie „Pentacon – ORWO” w NRD.

107016p

Wojciech Tuszko w połowie lat 90. stracił większość wzroku. Fakt ten był szczególnie tragiczny z powodu utraty zmysłu kluczowego dla jego aktywności zawodowej. Od tego czasu ograniczył działalność fotograficzną. Nie na tyle jednak, by przestać regularnie recenzować warszawskie wystawy fotograficzne dla magazynu „Foto Kurier”, co robi zresztą do tej pory.

Przez cały okres od końca wojny do połowy lat 90. Wojciech Tuszko nie przestawał fotografować. Przez ten czas stworzył archiwum liczące kilkadziesiąt tysięcy negatywów. Nie uczyniło go to fotografem w pełni – jak sam mówi: „fotografował wyłącznie, żeby wiedzieć, o czym pisze”. Dlatego też nigdy nie zdecydował się na własną wystawę. W związku z tym jego debiut jest paradoksalny – stanowi podsumowanie kariery fotografa, a nie jej rozpoczęcie.

Fotografię Wojciecha Tuszki nie są jednak wynikiem przypadku, ale niezwykle świadomej i systematycznej pracy. Dzięki temu, że z początku zajmował się bardziej teoretyczną i techniczną stroną fotografii, jego zdjęcia charakteryzuje perfekcyjność warsztatu. Należy pamiętać, że kilkadziesiąt lat temu czasy naświetlenia czy czułość nie zostawały ustawiane automatycznie, ale robiło się to samodzielnie, techniki post produkcji także nie dawały takich jak dziś możliwości. To właśnie jest ujmujące w jego fotografiach – są one dokładnie takie, jak wtedy, gdy zostały przeniesione na błonę w momencie zwalniania migawki.

5198001p

***

Selekcji zdjęć dokonał Feliks Tuszko, wnuk Wojciecha, który przekroczył jego niemożność dokonania selekcji związaną z utratą wzroku. Feliks Tuszko wybrał te zdjęcia, które pomimo upływu czasu nie straciły wartości dokumentalnej czy artystycznej.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 38 fotografii. Część z nich jest zdjęciami reportażowymi, część zdjęciami artystycznymi. Jeszcze inne przedstawiają życie prywatne Wojciecha Tuszki. Pojedyncze z nich powstały przy okazji testów materiałów światłoczułych.

Wernisaż odbędzie się 28 stycznia 2016 o godzinie 19 w Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka). Wystawa potrwa do 1 marca 2016.