dwutygodnik internetowy
02.06.2014
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Wióry Lecą

Gdy kilka miesięcy temu Kasia i Michał zamieścili w sieci informację o swoich warsztatach, w ciągu trzech dni zgłosiło się na nie ponad sto kobiet. Okazuje się, że dziewczyny w warsztacie stolarskim sprawdzają się bardzo dobrze.

 

Z nostalgią wspominam ZetPeTy, czyli Zajęcia Praktyczno-Techniczne w mojej podstawówce. Gdy jako 10-latek stałem w szkolnym warsztacie przy imadle i szlifowałem tarnikiem kawałek drewna, który miał stać się moim brelokiem do kluczy, przeklinałem w myślach nauczyciela i te cholerne narzędzia. Z perspektywy czasu myślę, że ten przedmiot – tak wówczas przeze mnie niedoceniany – był równie istotny i potrzebny, co matematyka i polski. Półtorej godziny pracy w warsztacie, tak samo jak mecz w nogę na WF, było nieocenioną przerwą od siedzenia w ławce i pisania w zeszycie. Pozwalało odpocząć głowie.

 

Nie wiem, czy dziś w podstawówkach dzieci nadal uczą się jak zrobić brelok do kluczy lub prostą półkę na książki. Intuicja podpowiada mi niestety, że nie. A przecież to właśnie teraz, gdy większość czynności wykonać można przy pomocy kliknięcia lub naciśnięcia guzika, przedmiot rozwijający sprawności manualne jest nie do przecenienia!

 

ZetPeTy, podobnie jak WF, prowadzone były w niekoedukacyjnych grupach. Podczas gdy chłopaki mocowali się z piłami, heblami i dłutami, dziewczyny uczyły się przyszywać guziki i przyrządzać sałatki (z którymi potem obchodziły całą szkołę i częstowały nauczycieli w trakcie lekcji, a uczniowie w ławkach musieli obejść się smakiem; ale to temat na inną historię).

 

Dzięki inicjatywie Kasi Sawko i Michała Malikowskiego wszystkie panie, którym w podstawówce nie było dane pracować przy imadle, mogą nadrobić swoje braki w – bądź co bądź – wykształceniu podstawowym. „Wióry Lecą” to zajęcia stolarskie dla kobiet. Gdy kilka miesięcy temu Kasia i Michał zamieścili w sieci informację o swoich warsztatach, w ciągu trzech dni zgłosiło się na nie ponad sto kobiet. Okazuje się, że wbrew programom edukacyjnym z lat 90., dziewczyny w warsztacie stolarskim sprawdzają się równie dobrze, co chłopaki i nie ma najmniejszego powodu, by wykluczać je z tej przyjemności.

 

Mężczyźni udowodnili już, że oni także potrafią gotować. Pora teraz, by kobiety przełamały stereotyp, jakoby stolarka była zajęciem wyłącznie męskim.

 

***
 

Warsztaty stolarskie dla kobiet „Wióry lecą” odbywają się w siedzibie PTTK przy ul. Solec 8 w Warszawie. Więcej informacji na stronie: http://wioryleca.wordpress.com.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 


Jeśli nie chcą Państwo przegapić kolejnych wydań naszego tygodnika, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.