dwutygodnik internetowy
3.10.2016
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Różewicz wciąż na topie

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na Różewicz Open Festiwal, w trakcie którego odbędą się różnorodne imprezy, mające na celu przypomnienie twórczości Braci Różewiczów: Janusza, Tadeusza i Stanisława.

plakat ilustrujący wydarzenie

plakat ilustrujący wydarzenie

6 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpocznie się VIII edycja Różewicz Open Festival, która potrwa do 10 października. Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest cytat z wiersza „Kasztan” Tadeusza Różewicza, nawiązujący do radomszczańskich korzeni poety: „Dzieciństwo jest jak zatarte oblicze na złotej monecie, która dźwięczy czysto”.

Wydarzenie składa się z  imprez poświęconych twórczości Braci Różewiczów: Janusza, Tadeusza i Stanisława. Przypomina o ich bogatym i ponadczasowym dorobku artystycznym oraz znaczeniu dla współczesnych pokoleń. Program Festiwalu obejmuje między innymi spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawy oraz spotkania z tłumaczami i twórcami, dla których inspiracją jest spuścizna Braci Różewiczów. W trakcie Festiwalu odbędzie się także rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, którego laureat w nagrodę otrzymuje możliwość wydania debiutanckiego tomiku poetyckiego.

"W starych dekoracjach" reż. Igor Gorzkowski

„W starych dekoracjach”, reż. Igor Gorzkowski

W tegorocznej edycji Festiwalu wezmą udział znakomite polskie zespoły teatralne: Polski Teatr Tańca  w Poznaniu („Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza”, reż. Ewa Wycichowska), Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie („W starych dekoracjach”, reż. Igor Gorzkowski), Teatr im. C. Norwida w Jeleniej Górze („Akt przerywany”, reż. Rolf Alme), Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” („Matka odchodzi”, reż. Michał Zdunik). Zaszczycą nas również znakomici tłumacze twórczości Różewiczów: Bernhard Hartmann oraz Barbara i Tony Howard’owie.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: http://www.mdkradomsko.pl/news/rozewicz-open-festiwal

materiały prasowe

ilustr. materiały prasowe

 

 

Na Festiwal zaprasza jego dyrektor artystyczny, prof. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Barbara Osterloff, oraz koordynatorka Festiwalu, Krystyna Michalska. Organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Miasto Radomsko.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.