dwutygodnik internetowy
05.01.2015
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Rok 2014 w ilustracjach „Kontaktu”

W 2014 roku pisaliśmy między innymi o synodzie, kryzysie na Ukrainie, rocznicy przemian demokratycznych w Polsce i reprywatyzacji w Warszawie. Żaden z tych tekstów nie mógłby ukazywać się bez współtworzących „Kontakt” ilustratorów.

ilustr.: Monika Grubizna

W 2014 roku pisaliśmy między innymi o synodzie, kryzysie na Ukrainie, rocznicy przemian demokratycznych w Polsce i reprywatyzacji w Warszawie. Żaden z tych tekstów nie mógłby ukazywać się bez współtworzących „Kontakt” ilustratorów. Kochani – dziękujemy Wam!

W odwróconej kolejności chronologicznej przedstawiamy tu subiektywny wybór grafik opublikowanych na naszych łamach w 2015 roku.

 

Ilustr.: Kuba Mazurkiewicz

Misza Tomaszewski: Milczenie pasterzy. Ilustracja: Kuba Mazurkiewicz

Największym, być może, osiągnięciem zakończonego synodu jest podjęcie próby spojrzenia na człowieka jako istotę nieabstrakcyjną, uwikłaną w procesy o charakterze kulturowym, społecznym i ekonomicznym.

 

ilustr.: Anna Libera

Stanisław Chankowski: Nacjonalizmy nasze skryte i fantazmat starcia cywilizacji. Ilustracja: Anna Libera

Liberalizm w swej historii starając się oddać pole prawom rynku, musiał go wspierać na polach innych niż interwencje gospodarcze. Obszarem troski rządów stało się bezpieczeństwo populacji.

 

ilustr.: Maks Berski

Piotr Popiołek: Dostrzegając osoby homoseksualne w Kościele. Ilustracja: Maks Berski

Nierozwiązalności, jedności, wierności, owocności, otwartości na życie małżeństwa, o których mówi Franciszek, w żaden sposób nie zagraża przyznanie, że w Kościele są osoby homoseksualne i że one ten Kościół tworzą, wpływając na jego wzrost i rozwój.

 

ilustr.: Rafał Kucharczuk

Karol Kleczka: Katolicyzm – poza prywatnym i publicznym. Ilustracja: Rafał Kucharczuk

Marcin Bogusławski twierdzi, że „biskupi preferują antyliberalne postrzeganie rzeczywistości, w którym nie ma miejsca na kompromis czy debatę”. Pytanie brzmi: czy taka wizja rzeczywistości staje w sprzeczności z dobrem wspólnym?

 

Ilustr.: Anna Libera

Ignacy Dudkiewicz: Leczenie alienacji. Ilustracja: Anna Libera

Przestrzeń, w której jako społeczeństwo godzimy się na spotykanie osób w trudnej, życiowej sytuacji – czy zawinionej, czy nie i w jakim stopniu, to doprawdy bez znaczenia – niebezpiecznie się kurczy.

 

ilustr.: Marta Zawierucha

Feliks Tuszko: Żadne znaki szczególne. Ilustracja: Marta Zawierucha

Paulina Wilk odniosła połowiczny sukces. Napisała „Znaki szczególne”, które sprawiły, że znalazła się na ustach wielu. Wiele także zostało sprzedanych egzemplarzy jej książki. Jednak z jakiegoś powodu mówiono o niej wyłącznie czepiając się, wyrażając pretensje czy poirytowanie.

 

ilustr.: Katarzyna Majchrowska

Misza Tomaszewski: Zbawienie zaczyna się na ziemi. Ilustracja: Katarzyna Majchrowska

Jezus Chrystus nie jest apolityczny. Jego życie, śmierć i Zmartwychwstanie były zamysłem, polityką i programem dla człowieka.

 

ilustr.: Albert Łukasiak

Wywiad z Karolem Trammerem: Kolej na peryferie. Ilustracja: Albert Łukasiak

W Niemczech pierwsza dziesiątka uniwersytetów obejmuje uczelnie w Fryburgu Bryzgowijskim, Getyndze i Tybindze. Czyli w miastach o wielkości naszego Radomia, Włocławka czy Grudziądza.

 

ilustr.: Monika Grubizna

Wywiad z Janem Kubikiem: Pęknięty reżim pamięci. Ilustracje: Monika Grubizna

Spory o pamięć transformacji kształtują się bardzo różnie w krajach Europy Wschodniej. Tylko w Polsce i Węgrzech środowiska dysydenckie były na tyle silne, by w ogóle dojść do władzy, więc w większości państw symboliczna batalia toczy się między grupami postkomunistów.

 

ilustr.: Justyna Krzywicka

Krzysztof Wołodźko: My-obcy. Na kanwie „Rozważań o wieku XX” Judta. Ilustracja: Justyna Krzywicka

Gdy miasta wschodniej Europy marniały lub płonęły, przechodząc z rąk do rąk, lub od drugiej połowy XX wieku dźwigały brzemię okołosowieckich realiów społeczno-gospodarczych, miasta Zachodu gromadziły bogactwa materialne i kulturowe.

 

ilustr.: Karolina Burdon

Jacek Wajszczak: Wojna pod flagą biało-niebieską. Ilustracja: Karolina Burdon

Rebelianci na barykadach Kijowa zginęli „za Ukrainę”, ale być może byli też pierwszymi męczennikami Unii Europejskiej. Były to pierwsze osoby, które zginęły, trzymając w dłoniach unijną flagę, wierząc, że oznacza ona coś więcej niż wolny rynek towarów i usług.

 

ilustr.: Iga Gosiewska

Piotr Ciszewski: Ofiara reprywatyzacji. Historia Jolanty Brzeskiej. Ilustracja: Iga Gosiewska

Gdy w sobotnie popołudnie w 2006 roku do mieszkania państwa Brzeskich zawitali niespodziewani goście, nikt nie spodziewał się, że jest to pierwszy akt dramatu, który przyczyni się do śmierci Kazimierza Brzeskiego, a zakończy zabójstwem Jolanty Brzeskiej.

 

ilustr.: Katarzyna Majchrowska

Jarosław Ziółkowski: „Jesteśmy dziećmi 4 czerwca”. Ilustracja: Katarzyna Majchrowska

Jeśli przyjmujemy dziedzictwo solidarnościowych twórców transformacji, Okrągły Stół raczej niż powodem do dumy, powinien być stałym przypomnieniem o obowiązkach moralnych względem tych, którzy znaleźli się po gorszej stronie przemian.

 

ilustr.: Agnieszka Wiśniewska

Wywiad z Błażejem Popławskim: Popławski: stracony rok. O konflikcie w środkowej Afryce. Ilustracja: Agnieszka Wiśniewska

Dziś można powiedzieć, że muzułmanie walczą z chrześcijanami. Konflikt ten rzeczywiście przeistacza się powoli w wojnę religijną, ale przyczyny jego są głęboko zakorzenione w historii, polityce i gospodarce, a nie w prawdach wiary.

 

ilustr.: Monika Grubizna

Wywiad z Eugeniuszem Smolarem: Ta robota jest jeszcze do wykonania. Ilustracje: Monika Grubizna

Ja nie mówię, że jest dobrze. Ja mówię, że wykonujemy ogromny wysiłek, ale przecież to nie my jesteśmy w stanie dokonać przemiany na Ukrainie. To Ukraińcy muszą się dogadać.

 

lustr.: Hanka Mazurkiewicz

Wywiad z Patrycją Sasnal: Stosunki Polski z Izraelem mają charakter wyjątkowy. Ilustracja: Hanka Mazurkiewicz

Na tle UE Polska jest uważana za kraj bardzo przychylny Izraelowi, a po wejściu do UE nasze znaczenie dla Izraela wydatnie wzrosło. To dobrze, bo utrzymując dobre stosunki z Izraelem, mamy na niego większy wpływ.

 

ilustr.: Rafał Kucharczuk

Misza Tomaszewski: Kościół nie jest wielbłądem. Ilustracja: Rafał Kucharczuk

Papież Franciszek nawołuje do decentralizacji władzy w Kościele. Finał sprawy księdza Lemańskiego jest trudnym do przełknięcia owocem tego stanowiska. Nie sposób jednak obciążać papieża winą za to, że polski Kościół instytucjonalny w dużej części trwa jeszcze w klimacie subpolarnym.

 

Ilustr.: Antek Sieczkowski

Wywiad z Aleksandrem Hallem: Dziś Dmowski i Piłsudski nie rządzą tym krajem. Ilustracja: Antek Sieczkowski

Często powtarzana jest teza o podziale na dwie Polski wywodzące się z dwóch różnych tradycji: endeckiej, czy też sarmackiej, i drugiej – oświeceniowej. PiS miałby być spadkobiercą pierwszej z nich. Ten opis jest bardzo nietrafny. Pisowski nurt polskiej polityki ma swoją wewnętrzną logikę, której nie identyfikowałbym z tradycją narodowo-demokratyczną.

 

ilustr. Kuba Mazurkiewicz

Jan Mencwel: Śmieciowe umowy, śmieciowe rozwiązania. Ilustracja: Kuba Mazurkiewicz

„Musimy zacząć odpowiadać na to symboliczne pytanie: „Jak żyć” – powiedział premier RP Donald Tusk. I dodał, że „rok 2014 musi być początkiem końca „śmieciówek”, bo „to praca odarta z godności i poczucia bezpieczeństwa na przyszłość.” Tak, te słowa naprawdę padły z ust premiera kilka dni temu na konferencji zapowiadającej najważniejsze plany rządu na ten rok.

 

ilustr.: Joanna Grochocka

Zapis debaty: Homoseksualiści w Kościele nie chcą współczucia. Ilustracje: Joanna Grochocka

Homoseksualiści często słyszą, że jest dla nich miejsce w Kościele, ale tylko wtedy, jeśli oni sami nie akceptują swojego homoseksualizmu i starają się z nim walczyć.

 

  • mariaaa

    na cześć ilustratorów Kontaktu: hip hip hura!!