dwutygodnik internetowy
26.01.2015
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Niepamięć. Pierwszy film o pańszczyźnie

Czy bohaterowie, potomkini ciemiężonych mieszkańców wsi i potomek arystokratycznych elit, nawiążą nić porozumienia? Czy pojednanie między nimi jest możliwe?

materiały prasowe

materiały prasowe

Zapraszamy na premierę pierwszego polskiego filmu o pańszczyźnie, jednym z najważniejszych, a często pomijanych społecznych zagadnień z naszej historii, a zarazem kluczu do zrozumienia dzisiejszego społeczeństwa polskiego. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Folkowisko. Miło nam poinformować, że “Kontakt” objął patronat medialny nad filmem.

Pomysł na pierwszą w Polsce produkcję o pańszczyźnie powstał po wielu debatach i rozmowach prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Folkowisko. Wynikało z nich, że Polacy niewiele wiedzą o systemie pracy niewolniczej, w którym funkcjonowali ich przodkowie, i bardzo rzadko zdają sobie sprawę z dzisiejszych konsekwencji jego istnienia. Brakuje źródeł historycznych i osób pamiętających wydarzenia sprzed półtora wieku. – Nie mając możliwości dotarcia do bezpośrednich świadków, postanowiliśmy podążyć tropem ich potomków – mówi Piotr Brożek.

W filmie spotykają się Magdalena i Franciszek. Oboje mają świadomość swojego pochodzenia, ale każde z nich inaczej je postrzega. Franciszek twierdzi, że pochodzenie nie ma znaczenia i każdy jest kowalem własnego losu, z kolei Magdalena jest zdania, że determinuje ono naszą przyszłość. Śledząc ich rozmowy między sobą i z mieszkańcami wsi Gorajec i Chorążanka szukamy odpowiedzi na pytanie, czy podział na chłopów i panów nadal istnieje. Czy bohaterowie, potomkini ciemiężonych mieszkańców wsi i potomek arystokratycznych elit, nawiążą nić porozumienia? Czy pojednanie między nimi jest możliwe? – Staramy się nie dawać odpowiedzi i nie pokazywać tylko jednej interpretacji. Każdy powinien się zastanowić nadw łasną tożsamością – wyjaśnia Magdalena Bartecka.

Przedpremierowy pokaz filmu odbył się w niedzielę 7 grudnia w Chutorze Gorajec. – Prapremiera będzie w Gorajcu, bo wieś jest dla nas najważniejsza, ale chcemy dotrzeć też do mieszkańców miast. „Niepamięć” pokażemy w Warszawie i Krakowie, a później w innych, dużych i małych miejscowościach – zapowiada Magdalena Bartecka, producentka i jedna z bohaterek dokumentu. Po projekcji twórcy i bohaterowie produkcji razem z mieszkańcami wsi dyskutowali o pańszczyźnie i jej wpływie na dzisiejsze podziały społeczne.

Podstawowe informacje
Tytuł angielski: Fading
Gatunek: film dokumentalny
Czas trwania: 43 min
Rok produkcji: 2014
Produkcja: Stowarzyszenie Folkowisko
Prapemiera: 7 grudnia 2014, Gorajec
Premiera: 28 stycznia 2015, Mazowiecki
Instytut Kultury, Warszawa