dwutygodnik internetowy
20.10.2014
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Jesienne wystawy. Od Wiednia po Madryt

W największych muzeach i galeriach europejskich sezon jesiennych wystaw trwa w najlepsze, a wśród nich królują duże, retrospektywne ekspozycje takich twórców jak Rembrandt, Chagall czy Memling.

W największych muzeach i galeriach europejskich sezon jesiennych wystaw trwa w najlepsze, a wśród nich królują duże, retrospektywne ekspozycje takich twórców jak Rembrandt, Chagall czy Memling.
 
 

Wiedeń.
From Earth to sky

W Albertinie prezentowany jest zbiór prac katalońskiego surrealisty Joana Miró. Na wystawie zgromadzono ponad 100 obrazów, rysunków i obiektów ilustrujących poszukiwania malarskie artysty na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Począwszy od wczesnych prac, w których widać wpływy fowizmu, poprzez okres „realizmu poetyckiego” – Ogród warzywny i Osioł; Farma (1921-1922), wprowadzanie form geometrycznych – Krajobraz z kogutem (1927), po fascynację wszechświatem – cykl gwaszy Konstelacje (1940-1941).
Wiedeń, Albertina, 12 września 2014 – 11 stycznia 2015.
http://www.albertina.at/jart/prj3/albertina/main.jart?rel=en&reserve-mode=active&content-id=1202307119323&ausstellungen_id=1372425742319
 

Bruksela
Rétrospective Constantin Meunier (1831-1905)
Wizerunki robotników, górników, stoczniowców – ludzi pracy – z tym głównie kojarzone jest nazwisko belgijskiego malarza i rzeźbiarza Constantina Meuniera, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju formy rzeźby realistycznej. Wystawa, choć pokazuje całościowo dorobek życia Mouniera, bardziej skupia się na pracach z najwcześniejszego okresu twórczości, traktujących o wydarzeniach społecznych, historycznych i religijnych, będących zapowiedzią tematów, którym to artysta w dorosłym życiu będzie poświęcał szczególną uwagę. Ostatnia, tak przeglądowa prezentacja obrazów, rzeźb, rysunków, szkiców, studiów autorstwa Constantina Mouniera miała miejsce w Louvain, w 1909 roku, cztery lata po jego śmierci artysty.
Bruksela, Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique, 20 września 2014 – 11 stycznia 2015
http://www.fine-arts-museum.be/en/exhibitions/retrospective-exhibition-constantin-meun
 

Madryt
Sorolla y Estados Unidos
Wystawę prac najsłynniejszego i najbardziej płodnego hiszpańskiego impresjonisty – Joaquína Sorolli można oglądać siedzibie Fundacji Mapfre w Madrycie. Jest to druga odsłona wystawy prezentowanej na początku tego roku w San Diego, prezentującej związki malarza z Ameryką. Na ekspozycji, przygotowanej przez prawnuczkę artysty, można zobaczyć m.in. cykl portretów amerykańskich przedstawicieli wyższych sfer – Louis Comfort Tiffany (1911), sceny nadmorskie, tak bardzo charakterystyczne dla całej twórczości Sorolli – Biegnąc po plaży (1906) oraz pejzaże. Ciekawy element wystawy stanowią prace malarza pokazujące życie nowojorskiej ulicy – 59. Nowy Jork (1911), Central Park, Nowy Jork (1911), W kawiarni (1911).
Madryt, Sala RECOLETOS, 26 września 2014 – 11 stycznia 2015.
http://www.exposicionesmapfrearte.com/sorolla_estadosunidos/es/
http://www.fundacionmapfre.org/fundacion/es_es/cultura-historia/exposiciones/prepara-la-visita/
 

Londyn
Rembrandt: The Late Works

Dzięki współpracy National Gallery i Rijksmuseum od połowy października w Londynie można podziwiać dzieła Rembrandta van Rijn, powstałe pod koniec życia artysty. Był to okres szczególnie dla niego trudny – po śmierci żony i trójki dzieci żył na skraju bankructwa. Prace powstałe w tym czasie stają się bardziej wyraziste i nabierają większej głębi. Rembrandt coraz więcej eksperymentuje ze światłem, oddaje się dogłębnej analizie życia codziennego czy nawet czerpie inspiracje z prac jemu współczesnych artystów. Na wystawie w National Gallery pokazano obrazy, rysunki i wydruki powstałe na przestrzeni ostatnich dziewiętnastu lat życia malarza (1650-1669), a wśród nich Autoportret jako Apostoł Paweł (1661); Autoportret z dwoma kołami (1665-1669); Autoportret w wieku 63 lat (1669); Żydowska narzeczona (1662).
Londyn, National Gallery, 15 października 2014 – 18 stycznia 2015.
http://www.nationalgallery.org.uk/whats-on/exhibitions/rembrandt-the-late-works
 

Mediolan
Marc Chagall. Una retrospettiva 1908-1985
Po raz pierwszy we Włoszech można oglądać tak dużą wystawę poświęcona dorobkowi życia Marca Chagalla. Mediolańskie Palazzo Reale zgromadziło około 220 prac, wśród nich te, które na co dzień wiszą w MoMa, w Metropolitan Museum di New York, National Gallery di Washington, Ermitażu, Centre Pompidu, jak również te pochodzące z prywatnych kolekcji czy będące w rękach spadkobierców, niekiedy pierwszy raz publicznie pokazywane.
Kuratorka wystawy Claudia Zevi zaaranżowała przestrzeń wystawienniczą, w ten sposób, że zwiedzający śledzą kolejne etapy wędrówki Chagalla po świecie – począwszy od pierwszego namalowanego przez niego w okresie rosyjskim obrazu Le petit salon z 1908 roku, skończywszy na ostatnich pracach francuskich z lat 80tych XX wieku. Dodatkowy podział, juz nie chronologiczny, pozwala przyjrzeć się zainteresowaniom i tematom, którym wiele uwagi w poświęcał Chagall teatrowi, pracy nad bajkami La Fontaina, ukochanej żonie Belli, muzyce, religii czy wojnie.
Mediolan, Palazzo Reale, 17 września 2014 – 1 lutego 2015.
http://www.mostrachagall.it/
 

Chagall e la Bibbia
Istotne uzupełnienie wystawy w Palazo Reale – kameralna prezentacja ukazująca fascynację Chagalla Biblią, a na niej 60 prac (akwarele, rzeźby, ceramika, malarstwo olejne) ilustrujących najróżniejsze sceny starotestamentalne. Centrum wystawy koncentruje się wokół 22 niewystawianych do tej pory gwasz wyeksponowanych na ścianach wielkiego łuku, który ma nawiązywać do opisanej w Księdze Wyjścia historii przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone.
Mediolan, Museo Diocesano, 17 września 2014 – 1 lutego 2015.
http://www.museodiocesano.it/exhibitions/chagall-e-la-bibbia/
 

Rzym
Memling. Rinascimento fiammingo
Pierwsza tego typu we Włoszech, tak obszerna i różnorodna wystawa dzieł flamandzkiego malarza Hansa Memlinga. Niesamowita okazja, by obejrzeć w całości ołtarze rozproszone po świecie, wśród nich m.in. Tryptyk Pagagnotti (z Uffizi i National Gallery), Tryptyk Jana Crabbego (z Museo civico w Vicenzy; Morgan Library w Nowym Jorku i Groeningemuseum w Brugii) czy monumentalny Tryptyk Moreelów (z Groeningemuseum w Brugii). Obok wielkoformatowych prac na wystawie znalazły się również niewielkie tryptyki i dyptyki oraz dość duża reprezentacja portretów: Portret młodzieńca (z Gallerie dell’Accademia w Wenecji), Portret mężczyzny (z Frick Collection w Nowym Jorku) czy słynny Portret mężczyzny z monetą (z Koninklijk Museum voor Schone Kunsten w Antwerpii).
Rzym, Scuderie del Quirinale, 11 października 2014 – 18 stycznia 2015.
http://www.scuderiequirinale.it/categorie/mostra-memling-e-l-italia
 
Jeśli nie chcą Państwo przegapić kolejnych wydań naszego tygodnika, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Magazyn „Kontakt” to nie tylko internetowy tygodnik, ale także papierowy kwartalnik. Zachęcamy do lektury. Można go nabyć m.in. w prenumeracie.