dwutygodnik internetowy
28.12.2015 najlepsze wywiady 2015 roku
magazyn papierowy


Kup
egzemplarz
Magazynu
kontakt
z tym
artykułem

Cóż to był za rok…

Kończy się trudny rok dla naszego kraju, kontynentu, globu i Kościoła. Rok wielu prób, z których niekoniecznie wychodziliśmy obronną ręką. Proponujemy Państwu nasz subiektywny przegląd tekstów i wywiadów, które ukazywały się przez ostatnie 12 miesięcy w naszym piśmie.

Tą ilustracją Marty Basak zaczynaliśmy pierwsze wydanie dwutygodnika. Wracamy do niej po 11 miesiącach.

Tą ilustracją Marty Basak zaczynaliśmy pierwsze wydanie dwutygodnika. Wracamy do niej po 11 miesiącach.

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy

Pod koniec stycznia mijającego roku zapraszaliśmy Was do lektury pierwszego wydania internetowego dwutygodnika Magazynu Kontakt pod naszą redakcją. Byliśmy pełni tak nadziei, jak i obaw. Z jednej strony ciekawi byliśmy pracy nad nowym projektem, w odświeżonym zespole, który już wówczas rokował znakomicie. Z drugiej zaś zdawaliśmy sobie sprawę, że nie będzie łatwo przekonać Was do nowej formuły pisma: obszerniejszego, lecz wydawanego w dwa razy dłuższych odstępach.

Szczęśliwie okazało się, że nasze obawy były przesadzone, a nadzieje, jak najbardziej realistyczne. Dzięki poszerzeniu zespołu i zmianie trybu pracy redakcja zyskała niezbędny „oddech”, dzięki któremu mogliśmy komentować rzeczywistość z szerszej i, wydaje nam się, pełniejszej perspektywy. Udało nam się wzbogacić listę dziedzin i tematów, na które pisaliśmy, znacząco powiększyło się też grono naszych współpracowników. Wszystkie te zjawiska znalazły swój efekt w tym, że jest Was coraz więcej. Nasz Magazyn dociera do wyraźnie szerszej i bardziej zróżnicowanej grupy Czytelników, co sprawia nam olbrzymią satysfakcję i powoduje, że wciąż mamy chęć się dla Was rozwijać.

Drodzy Państwo, mijający rok nie należał do spokojnych. Wręcz obfitował w rozmaite zjawiska i wydarzenia dużej doniosłości, choć o różnej skali i wydźwięku. Staraliśmy się z być „na bieżąco” z tym, co działo się w Polsce, Europie i Poza Europą, a także w naszym Kościele (w wymiarze krajowym i globalnym). Te wydarzenia, niektóre niepokojące, inne budzące nadzieję, staraliśmy się komentować z naszej, „katolewicowej” perspektywy. Nie zaniedbywaliśmy pracy na „poziomie meta” publikując teksty i wywiady istotne z punktu widzenia bliskich nam wartości a niekoniecznie ściśle powiązane z bieżącymi wydarzeniami.

Chcieliśmy się z Wami podzielić naszym tegorocznym dorobkiem. W ciągu najbliższych dwóch tygodni opublikujemy, w trzech częściach wydanie specjalne, prezentujące najlepsze wywiady, teksty i ilustracje, które ukazały się na naszych łamach przez ostatnie 12 miesięcy. Dobór materiałów został dokonany według dwóch kryteriów. Po pierwsze, braliśmy pod uwagę ich popularność. Wszystkie teksty, które znajdziecie Państwo w tych wydaniach, zdobyły znaczące uznanie Czytelników w momencie, w którym były publikowane. Po drugie, liczyła się dla nas różnorodność. Chcieliśmy, aby reprezentowały one wszystkie działy naszego dwutygodnika. Istotne było też dla nas, aby te podsumowujące wydania przypomniały najważniejsze tematy, z jakimi zmagaliśmy się przez kończący się rok.

W pierwszej części naszego podsumowania chcemy zaprezentować najważniejsze wywiady, które ukazały się u nas w ciągu ostatniego roku. Zapraszamy do lektury rozmów:

 

  • Ignacego Dudkiewicza z Katarzyną Doboszyńską-Markiewicz i Kamilem Markiewiczemo doświadczeniu utraty dziecka a także o tym, czy da się z nią w jakikolwiek sposób pogodzić.
  • Stanisława Zakroczymskiego z Haliną Birenbaum o tym, dlaczego i jak należy opowiadać o doświadczeniu Holocaustu i czy to doświadczenie może ocalić nas przed złem obecnej epoki.
  • Zuzanny Morawskiej z dr. Adamem Bodnarem (który w trakcie wywiadu nie śnił jeszcze pewnie o tym, że zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich) o hańbie jaką polskiemu państwu, prawu i klasie politycznej przyniosła sprawa więzień CIA w Polsce.
  • Wandy Kaczor z prof. Anną Ceterą-Włodarczyk o tym, jak wiernie, inteligentnie i ciekawie zarazem przekładać lirykę, epikę i dramat na język polski.
  • Anny Dobrowolskiej i Szymona Rębowskiego z Włodzimierzem Albinem (prezesem Zarządu Polskiej Izby Książki) o tym, dlaczego książka nie jest zwykłym towarem rynkowym i jak należy regulować jej rynek.
  • Zuzanny Morawskiej i Stanisława Zakroczymskiego z Lucyną Dargiewicz (szefową Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych) o tym, dlaczego byt zawodu pielęgniarki w Polsce jest zagrożony i dlaczego należy natychmiast coś z tym zrobić.

 

Już za kilka dni ukażą się dwie kolejne części wydania podsumowującego zawierające najlepsze teksty i ilustracje. Tymczasem, raz jeszcze nieśmiało zapraszając do lektury „Kontaktu” na co dzień i od święta, korzystamy z okazji by życzyć Państwu, aby rok 2016 był mniej nieprzewidywalny niż ten, który właśnie żegnamy.

Ala Budzyńska i Stanisław Zakroczymski,

Wraz z całym zespołem redakcyjnym www.magazynkontakt.pl